Rīdzinieki jautā: vai suņu īpašniekiem jāsavāc aiz saviem mājdzīvniekiem, kuri nokārto savas dabiskās vajadzības?

21. Februāris, 2019

Rīgā gandrīz ir nokusis sniegs, ārā ir siltāks laiks un sociālos tīklus pilda pilsētnieku sūdzības: nevar iziet cauri pagalmam, neiekāpjot “mīnā” – suņu ekskrementos. Diemžēl ne visi suņu īpašnieki sakopj aiz saviem četrkājainajiem draugiem. Bet vai likums viņiem to nosaka darīt? Un kas draud tiem, kuri aiz saviem mīluļiem nesakopj? Rīga.lv ar šiem jautājumiem vērsās pie Rīgas pašvaldības policijas.


Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka dzīvnieka īpašniekam ir jāsakopj aiz sava mājdzīvnieka. Tāpēc saimniekam uz pastaigu līdzi ir jāņem maisiņi, ar kuriem savākt suņu ekskrementus. Zooveikalā var iegādāties īpašus maisiņus, taču, ja tādu nav, tad noder jebkuri citi maisiņi. Tas ir jāatceras ne tikai tiem, kuri izved savus suņus pastaigā parkā, bet arī tiem, kuri dodas pastaigā pa tuvāko daudzīvokļu dzīvojamās mājas pagalmu, kā arī citām publiskām vietām.

Iedzīvotāji mēdz pārmest atkritumu urnu trūkumu. Taču patiesībā visos Rīgas parkos ir gana daudz atkritumu urnu, tāpat arī pie Rīgas namu pārvaldnieka apsaimniekotajām daudzdzīvokļu mājām tās ir. Visdrīzāk problēma ir tāda, ka daži iedzīvotāji nevēlas ar smakojošu maisiņu rokās mērot 50 – 100 metrus līdz tuvākajai miskastei, taču jāatceras, ka ik pēc diviem metriem miskastes novietot nav iespējams. Katrs iedzīvotājs pats ir atbildīgs par savu mīluli un viņam jau dzīvnieka iegādes brīdī ir jāpadomā, vai spēs dzīvniekam nodrošināt visu nepieciešamo, kā arī parūpēties, lai dzīvnieks nekļūtu par apgrūtinājumu citiem.

Gadījumā, ja šie noteikumi tiek pārkāpti, suņa īpašnieku var saukt pie atbildības: Latvijas administratīvā pārkāpumu kodeksa pants, kas nosaka par pienākumu uzturēt dzīvniekus labvēlīgos apstākļos, paredz arī sankcijas par šo noteikumu neievērošanu, kas izpaužas naudas sodā no 7 līdz 350 eiro.

Pagājušajā gadā par dzīvnieku labturības prasību neievērošanu Rīgas pašvaldības policija uzsākusi 400 administratīvās lietvedības, 36 no tām bija par pārkāpumiem, kas konstatētas atkārtoti gada laikā (atkārtotu pārkāpumu gadījumā sods var sasniegt pat 700 eiro).

Rīgas pašvaldības policija aicina dzīvnieku saimniekus būt atbildīgiem par saviem mīluļuļiem!

Ja tiek runāts par profilakses pasākumiem, tad Rīgas pašvaldības policija jau vairākus gadus pavasaros rīko īpašas akcijas, kurās suņu īpašniekiem atgādina mājdzīvnieku turēšanas noteikumus, kā arī bez maksas dala maisiņus ekskrementiem. Šādas akcijas tiek rīkotas, jo pārkāpēju pieķeršana ir ļoti apgrūtināta – policijas novērojumi liecina, ka ir daudzi suņu īpašnieki, kuri pastaigās ņem līdzi maisiņus nevis, lai savāktu aiz sava mīluļa, bet, lai būtu ko parādīt policistam, ja par to kaut kas tiek jautāts. Turklāt arī pašu pārkāpumu ir grūti konstatēt, jo policistu koši zaļā vestē var pamanīt jau pa gabalu un policijas klātbūtnē suņu īpašnieki pārkāpumus parasti neveic.

Vienīgā vieta, kur aiz mīluļa nav obligāti jāsavāc un kur sunim var ļaut kārtīgi izskrieties bez pavadas jebkurā diennakts laikā, ir mežs. Tādā ziņā tiem suņu saimniekiem, kuri dzīvo Rīgas nomalēs, ir paveicies.

Lasiet arī: 

Kur zvanīt un ko darīt, lai palīdzētu nelaimē nonākušiem dzīvniekiem?