Rīdzinieki jautā: kāpēc RNP apgriež kokus un krūmus?

13. Marts, 2018

Uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” dārznieku brigāde ir uzsākusi teritoriju labiekārtošanas darbus pie uzņēmuma apsaimniekotajām mājām. Iedzīvotāji reizēm ir neizpratnē par  zaru  apgriešanu, nezinot, ka tas nāk par labu kokiem. RNP dārznieku vienības vadītāja Anete Frienberga pastāstīja, kādi darbi norit marta vidū.


Agri pavasarī, pirms lapu plaukšanas, ir jāveic vasarzaļo lapu koku un krūmu vainagu veidošana. Tiek izgriezti nokaltušie, aizlūzušie, vājie zari, kā arī pārāk cieši saaugušie dzinumi un šķērseniski augošie zari.

Dārznieku vienības vadītāja Anete Frienberga pastāstīja, ka regulāri veidojot vainagus, tiek panākts spēcīgs, proporcionāls, katrai sugai atbilstošs augums.

“Kas attiecas uz krūmiem, vecos un pāraugušos krūmus var atjaunot – tos apgriež, atstājot apmēram 15-30 centimetru augstus celmiņus. Pēc tam izaugs jauni dzinumi un krūms sāks augt,” stāsta Frienberga.

Pašlaik ir īstais laiks  augļu koku vainagu veidošanai – kamēr  pavasara saule vēl nav pieņēmusies spēkā. Šajā laikā koku vainagu var pazemināt, izretināt, kā arī atjaunot apakšējos zarus. Sausi un slimīgi zari ir vizuāli nepievilcīgi, turklāt ir potenciāli infekcijas avoti pārējiem kokiem. Tādēļ ir ļoti ieteicams to laicīgi izgriezt, lai koki skaisti augtu gan pavasarī, gan rudenī, stāsta speciāliste.

Augļu koki ir jākopj vismaz reizi divos gados – jāizgriež bojātie zari. Un tas jādara vai nu ziemā vai agrā pavasarī – tieši šajā laikā koks vislabāk pārcieš zaru izgriešanu. Ir svarīgi, lai zaru izgriešanas laikā gaisa temperatūra nebūtu zemāka par -5 grādiem.

Ja gaisa temperatūra stabili turas ap nulli, tad šajā laikā var apgriezt arī vasaras otrajā pusē ziedošos krūmus, piemēram, rozes, Japānas spirejas, hortenzijas.Mūsu darbiniekiem  ir atbilstoša izglītība un pieredze, lai izvērtētu, kas jādara ar konkrētiem krūmiem vai kokiem Kurus ceriņus jāapzāģē, lai tie uzziedētu ar jaunu sparu, bet kuri – jāiznīdē,” stāsta Anete.

Vairāk par RNP dārznieku brigādes darbu lasiet šajā rakstā.