Rīdzinieki jautā: kāpēc ir jāreģistrē e-talons, ja man pienākas bezmaksas brauciens?

11. Oktobris, 2017

Šādu jautājumu bieži uzdod tie, kas ir tiesīgi braukt bez maksas Rīgas tramvajos, trolejbusos un autobusos – pensionāriem un skolēni. Pašvaldības uzņēmums „Rīgas satiksme” skaidro šo situāciju.


Pirmkārt, uzņēmumam, kurš nodarbojas ar pasažieru pārvadāšanu, ir pienākums veidot pasažieru uzskaiti neatkarīgi no tā, vai viņi maksā par braucienu vai brauc bez maksas – tas paredzēts normatīvajos aktos. Un tā nav birokrātiska kaprīze. Galu galā, valsts, piešķirot atlaides – braukšanu bez maksas, piemēram, 1. un 2. grupas invalīdiem, – pārskaita naudu pašvaldības uzņēmumam par nodrošināto pakalpojumu. Tādēļ uzskaitei ir jābūt!

Līdzīga situācija ir ar tām daudzajām priekšrocībām, ko nodrošina Rīgas dome: jā, skolēni un pensionāriem brauc bez maksas, bet patiesībā šie braucieni tiek subsidēti no pilsētas budžeta līdzekļiem. Tādēļ ir nepieciešami dati, cik daudz pasažieru izmanto šīs priekšrocības. Tas ir saistīts ar pašvaldības līdzekļu sadali.

Otrkārt, braucienu reģistrācijas sistēma nodrošina uzņēmumam „Rīgas satiksme” iespēju pielāgot sabiedriskā transporta grafiku pasažieru vajadzībām. Elektroniskā sistēma reģistrē lielāko pasažieru noslogojumu un fiksē, kad ir vismazākā pasažieru aktivitāte. Tas ļauj ne tikai koriģēt grafiku, bet arī sniedz iespēju norīkot konkrētajā maršrutā transportlīdzekļus ar lielāku vai mazāku pasažieru ietilpību. Piemēram, noslogotajos laikos maršrutos kursēs pagarinātie autobusi, kas ļauj pārvadāt vairāk pasažieru.

Reģistrēt e-talonu – pielikt karti pie validētāja – ir nepieciešams pat tad, ja jums pienākas bezmaksas brauciens. Ja tas nav izdarīts, kontrolierim ir tiesības sodīt pasažieri. Sods ir mazs – tikai 3 eiro, bet esiet uzmanīgi un atcerieties reģistrēt braucienu! Informācija par pasažieru pārvadājumiem ir nepieciešama uzņēmumam „Rīgas satiksme”.

2017. gada jūlijā Rīgas tramvajos, trolejbusos un autobusos tika pārvadāti 10,6 miljoni pasažieru.

Visvairāk pasažieru bija maršrutos:

  • 1. tramvaja maršrutā – nesen atklāta līnija, kas savieno Imantu un Juglu (890 481 pasažieris);
  • 15. trolejbusa maršrutā, kas savieno pilsētas centru ar Ķengaragu (543 685 pasažieri);
  • 3. autobusa maršrutā, kas kursē līnijā Pļavnieki–Daugavgrīva (662,440 pasažieri).