Rīdzinieki jautā: kāpēc baltais lācis ir tik netīrs?

23. Marts, 2018

Zoodārza apmeklētājus nedaudz pārsteidza baltā lāča izskats, kuram ir “apbružāts paskats”. Kas patiesībā notiek ar lāci un kad viņš atgūs dabīgi balto kažogu – stāsta Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.


Lieta tāda, ka baltais lācis, kuru, starp citu, sauc Romeo, ir vienīgais Rīgas zoodārza lācis. Rudenī šo pasauli diemžēl pameta brūnais lācis. Un tagad Romeo ir pieejami veseli divi voljēri ar baseiniem.

Vecā brūnā lāča mītne atšķiras no tās, kur daudzus gadus mitinājies baltais lācis.

Vienā voljerā ir betona grīda, savukārt otrā aplokā dabiskais substrāts – skaidas un augsne, koka bluķi, uz kuriem var uzrāpties vai gar kuriem var berzēties. Bez tam tajā ir divas alas, kurās var ielīst nosnausties. Viena no lāča mīļākajām nodarbēm ir rakņāšanās pa substrātu un zemi, kur tas meklē mērķtiecīgi sabērtas barības granulas. Tādā veidā tiek veicināta dzīvnieka kustību aktivitāte un novērsta galvenā nebrīvē turēto dzīvnieku nelaime – garlaicība. Šajā aplokā tiek paslēpts arī Romeo iecienītākais kārums - ar medu apziesti augļi. Taču pēc kārtīgiem rakšanas darbiem reizēm mūsu mīļais leduslācis Romeo izskatās kārtīgi nosmulējies un var apmulsināt zoodārza apmeklētājus.

Pagaidām nomazgāties viņam nav iespējas. Kaut gan voljēros ir divi baseini, sala laikā tos nepiepilda ar ūdeni.

Ziemas periodā Romeo peldas nelabprāt, un, gaisa temperatūrai noslīdot zem nulles grādiem ūdens baseinā netiek pildīts. Leduslācis bez nepieciešamības ziemā peldēties neiet, jo arī viņam ir auksti.  Mākslīgi lācis netiek mazgāts.

Ar dzeramo ūdeni dzīvnieks tiek nodrošināts voljēra iekštelpās. Savukārt, vasarā Romeo gan mīl baudīt peldes baseinā, lai veldzētos karstākajās vasaras dienās. Tagad, līdzko gaisa temperatūra turēsies virs 0° C, baseinus piepildīs. Laika prognozes liecina, kas tas varētu notikt pēc Lieldienām.

Foto: Sergejs Čičagovs

Tomēr jāaztīmē, ka mūsu Rīgas Romeo vairs nav nekāds jaunēklis. Viņam ir 28 gadi. Brīvā dabā baltie lāči dzīvo līdz 19 gadiem, nebrīve līdz 25-30. Mūsu mīļais Romeo dzimis 1989. gada 21. novembrī  Kazaņas zooloģiski botāniskajā dārzā Krievijas Federācijā, Tatarstānā. Uz Rīgas Zoodārzu atceļoja 1991. gada 10. februārī. Sākotnēji Romeo aploks bija vismaz 6 reizes mazāks nekā pašreizējais. Rekonstrukcija veikta vairākkārt, lai uzlabotu turēšanas apstākļus. Vēsturiskajā Lāču mītnē ierobežotās platības dēļ esam plānveidīgi atteikušies no vairāku lāču sugu turēšanas, lai varētu nodrošināt labākus turēšanas apstākļus vienam dzīvniekam – mūsu Romeo.

Pēdējā lāču mītnes rekonstrukcija veikta 2012. gadā. Noslēdzoties atjaunošanas darbiem, pirms 30 gadiem būvētajā aplokā veicām vairākas ļoti nozīmīgas izmaiņas, apvienojot divus aplokus un iegūstot vairāk 1000 m2 pastaigas laukumu leduslācim Romeo. Vienā no aplokiem  tika uzbērts dabiskais substrāts, izveidotas divas alas, kur paslēpties no saules, dažādots reljefs ar koku stumbru, sakņu un akmens krāvumu palīdzību.

Lāči ir ziņkārīgi dzīvnieki un viņiem patīk pakāpties līdz apmeklētāju līmenim un vērot apkārtni ārpus aploka. Izveidotais substrāta klājums un vairākas slēpti veidotās barības novietnes veicina lāču dabisko barības meklēšanas uzvedību. Domājot gan par apmeklētāju drošību, gan, lai samazinātu dzīvnieku patvaļīgu barošanu ar nepiemērotu barību, tika paaugstināta stikla barjera un izveidoti divi skatu laukumi.