Rīdzinieki jautā: Kad Maskavas iela atbrīvosies no graustiem?

30. Janvāris, 2018

Rīgā – gan Maskavas forštatē, gan citās apkaimēs – praktiski nav pašvaldībai piederošu ēku avārijas stāvoklī.


Saskaņā ar likumdošanu Rīgas domei nav tiesību ieguldīt savus līdzekļus privātīpašumos. Un lielākā daļa graustu ir tieši privātīpašumā (un reizēm arī valsts īpašumā!), un diemžēl ēku saimnieki ne vienmēr par savu īpašumu rūpējas.

Savas kompetences robežās Rīgas dome, protams, dara visu, lai mudinātu ēku īpašniekus par saviem īpašumiem rūpēties.

Viens no šādiem mehānismiem ir paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošana ēkām, kuras faktiski bojā un pasliktina pilsētas tēlu. Šis mehānisms darbojas: kopš 2009. gada ir izdevies piespiest 779 māju īpašniekus par savu īpašumu parūpēties – vai nu sakārtot vai nojaukt tos. Šogad norit darbi Bauskas ielā 69 un 69a, Miera ielā 14, Jāņa Asara ielā 22. Starp citu, Rīgas dome bijusi spiesta piemērot palielināto nodokļa likmi arī Ekonomikas ministrijas ēkai. Valsts, nerūpējoties par saviem īpašumiem, rāda ļoti sliktu piemēru visiem nekustamā īpašuma saimniekiem Rīgā.

Rīgas dome veic pastāvīgu Rīgas ēku stāvokļa monitoringu. Šeit – portālā - ikviens pilsētnieks var papildināt sarakstu ar tiem objektiem, kuri bojā Rīgas tēlu un ir iespējams balsot par tiem graustiem, kurus sakārtot vajadzētu pēc iespējas ātrāk.