Rātsnamā izstādīs ebru tehnikā veidotus mākslas darbus

3. Maijs

Šogad starptautiskā Austrumu mākslas un mūzikas festivāla „Rumi Fest” ietvaros varēs tuvāk iepazīt mākslas darbus, kas veidoti, izmantojot tradicionālo turku ebru tehniku. Rīgas domes (Rātslaukums 1) 2. stāvā vestibilā 7. maijā plkst. 13.00 tiks atklāta izstāde, kuras ekspozīcijā iekļauti Ozdenas Aidinas, īpašās festivāla vieses no Turcijas, darbi, kā arī studijas „Ebru Rīga” audzēkņu, ģimnāzijas „Maksima” skolēnu un Valsts sociālās aprūpes centra „Rīga” filiāles „Kalnciems” iemītnieku zīmējumi.


Atklāšanas dienā Ozdena Aidina improvizētā ebru meistardarbnīcā niedru flautas (nejas) pavadījumā ļaus apmeklētājiem ieskatīties savu mākslas darbu radīšanas procesā. Pēc tam katrs klātesošais varēs piedalīties gleznas tapšanā – izvēlēties savam noskaņojumam atbilstošu krāsu un pievienot savu rakstu vai triepienu kopējam daiļdarbam.

Ebru, apbrīnojamajai un savdabīgajai uz ūdens zīmēšanas tehnikai, ko meistari no paaudzes paaudzē nodod tālāk saviem skolniekiem, ir gadsimtiem sena izcelsme. Visvecākais līdz šim zināmais, ārkārtīgi izsmalcinātais ebru mākslas darbs ir radīts 11. gadsimtā, un jau tajā laikā tā izpildīšanas tehnika bija pilnīga un nevainojama. Krāsas klāj uz ūdens virsmas, pēc tam ar speciāliem instrumentiem tām piešķir īpatnēju formu. Krāsas izplaukst ūdenī, un, pateicoties īpašam komponentu sastāvam, nenogrimst. Uz pabeigtā zīmējuma uzliek papīru, kas iesūc krāsas, un katrs šāds nospiedums ir neatkārtojams un unikāls ar savu ornamentu un krāsu paleti.

Gadsimtu gaitā ebru māksla kļuva par vienu no tehnikām, ko izmantoja manuskriptu noformēšanā, kaligrāfijā, audumos, paklājos un keramikā visā Āzijas teritorijā. Jaunajā glezniecības žanrā jau toreiz sāka veidoties dažādi stili, virzieni un skolas. Mūsdienās senās ebru tradīcijas attīstās līdzi laikam, piesaistot arvien jaunus piekritējus un sekotājus visā pasaulē. Ūdenī radīto attēlu var pārcelt uz auduma, papīra, koka, stikla un keramikas.

Izstāde Rīgas domē būs skatāma līdz 24. maijam. Ieeja bez maksas.

Paralēli ebru darbu izstādei Ozdena Aidina, sākot jau no 5. maija, vadīs meistardarbnīcas Priedaines ielā 46. Plašāka informācija pa tālruni +371 29572046. Darbnīcas notiks arī ģimnāzijā „Maksima” (Bultu iela 10), bet tajās varēs piedalīties tikai ģimnāzijas skolēni.