Pusaudža uzbrukums: cietušais policists ir rīkojies profesionāli

24. Novembris, 2017

Ceturtdien vienā no Rīgas skolām iereibis jaunietis uzbrucis policistam, vairākas reizes iesitot viņam pa galvu. Cienījamā vecumā esošais policists hospitalizēts, savukārt pret jaunieti Valsts policija ir ierosinājusi krimināllietu. Notikušais izsaucis sabiedrības sašutumu.


Šodien Rīgas pašvaldības policija sniedza komentāru par vakardienas notikumiem skolā: cietušais policists rīkojies profesionāli un savaldīgi.

“Par to, kā šādā situācijā būtu jārīkojas, hipotētiski varētu spriest ļoti ilgi. Taču, kad vērtējam rīcību, kas bijusi konkrētajā situācijā, ir jāatceras, ka ir jāskatās no tās pozīcijas, kas bijusi konkrētajā brīdī. Pēc “kara”, sēžot dīvānā, visi vienmēr zina, kā būtu bijis labāk. Mūsuprāt cietušais policists ir rīkojies profesionāli un savaldīgi,” sacīja Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Lūkass piebilst, ka konflikts nav bijis tikai starp vienu jaunieti un policistu, bet gan skolēnu pūli un policistu. Šādā situācijā policistam ir jāspēj paredzēt ne tikai viena uzbrucēja rīcība, bet gan vesela pūļa rīcību.

Lai konflikts nepāraugtu masveida uzbrukumā vai kautiņā, policists izvēlējās mēģināt savaldīt un noturēt uzbrucēju, nevis atbildēt ar tiešiem sitieniem. Pēc RPP vadītāja vārdiem, tāpat jāņem vērā, ka šādu agresiju no jaunieša nebija iespējams paredzēt, kā arī jāievēro atbildes samērīgums, jo uzbrucējs ir nepilngadīgs.


“Situācijā, kad jaunieši ķērušies klāt policista speclīdzekļiem un vēlāk apdradējuši viņa dzīvību, policijas darbinieks pēc likuma bija tiesīgs pielietot arī šaujamieroci. Tomēr viņš mēģināja situāciju atrisināt mierīgāk, un šāda izvēle ir cienījama. Internetā izplatītajos videomateriālos ir redzams, ka policists savaldās un neizdara tiešu sitienus, kā arī nepielieto speclīdzekļus, piemēram, steku,” atzīmē Lūkass.

Papildus RPP atzīmē, ka jāizvērtē, kā šāda situācija ir radusies. Policists bija fiziski spēcīgs, tomēr viņš jau ir cienījamā vecumā. Ja pašvaldības policistiem būtu paredzēta arī tāda sociālā garantija kā izdienas pensija, tad šis darbinieks, kurš jau ir vairāk nekā 60 gadus vecs, jau būtu pensijā. Pirms gada, janvārī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbalstīja iniciatīvu par izdienas pensiju piešķiršanu pašvaldības policijas darbiniekiem, taču vēlāk to noraidīja.


Vakar cietušais policists izrakstīts no slimnīcas ar pleca traumu un citiem miesas bojājumiem.

Ka ziņots, ceturtdien ap pulksten 12.00 Rīgā, vienā no skolām Brīvības gatvē īsi pirms starpbrīža beigām skolas dežurante vērsās pie Rīgas pašvaldības policijas darbinieka, kurš uzraudzīja kārtību skolas apkaimē, lai viņš aizslēdz skolas durvis. Brīdī, kad cienījamā vecuma policists devās pie durvīm, viens no skolēniem nostājās tām priekšā un uzsāka konfliktu. Policists skolnieku mēģināja pastumt malā, taču agresīvi noskaņotais puisis iesita kārtības sargam pa galvu.

Nevēloties pielietot fizisku spēku pret nepilngadīgo, policists mēģināja jaunieti noturēt tā, lai viņš ieturētu distanci no policista, taču tas skolēnu saniknoja vēl vairāk, un viņš atkārtoti uzbruka policistam.

Pēc vairākiem sitieniem pa galvu skolēnam izdevās kārtības sargu nogāzt zemē. Pēc tam pusaudzis vēl vienu reizi iespēra nu jau guļošajam policistam. Tikmēr uz notiekošo noskatījās citi audzēkņi, kuri gavilēja un filmēja noziedzīgās darbības. Nedaudz vēlāk pie cietušā kārtības sarga piesteidzās skolas medmāsa un sniedza pirmo palīdzību. Tikmēr tika izsaukti mediķi un Valsts policijas darbinieki.

Cietušais kārtības sargs hospitalizēts, savukārt aizdomās par uzbrukumu varas pārstāvim aizturēts 15 gadus vecs pusaudzis, kurš aizturēšanas brīdī bija vairāk nekā vienas promiles alkohola reibumā. Valsts policija pret pusaudzi ir uzsākusi kriminālprocesu par uzbrukumu varas pārstāvim. 

Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Piektdien Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa policista piekaušanā aizdomās turēto pusaudzi ir nolēmusi neapcietināt, viņam noteikta policijas uzraudzība.