Pirmklasniekam uz skolu atnāk pakaļ pārdzērušies vecāki

22. Oktobris, 2018

19. oktobra pēcpusdienā Rīgas pašvaldības policisti saņēma informāciju no kādas Juglas izglītības iestādes darbinieces, ka pirmklasniekam pakaļ ieradies manāmi iereibis tēvs. Ņemot vērā, ka šāda situācija atkārtojusies, skolotāja bērnu atteikusies nodot iereibušajam vīrietim un izsaukusi policiju situācijas atrisināšanai.


Neilgi pirms policijas ierašanās vīrietis dēla audzinātājai pateicis, ka uz brīdi iziešot ārā un nozudis. Skolas personāls atklāja, ka ģimene nesen atgriezusies dzimtenē no Lielbritānijas. Par puisēnu un viņa jaunāko brālīti ikdienā rūpējoties vecmamma, kamēr vecāki Lielbritānijas bērnu pabalstus izlietojot alkohola iegādei.

Pēc brīža skolā ieradās zēna māte. Jautājot par alkohola lietošanu, sieviete kategoriski noliedza, ka notikuma dienā būtu lietojusi grādīgos dzērienus. Tomēr policisti jau pirmo sarunas minūšu laikā no viņas sajuta spēcīgu alkohola smaku. Bērna mātei veikta alkohola koncentrācijas pārbaude izelpā. Testa laikā noskaidrots, ka viņa ir 3,06 promiļu reibumā.

Policisti ar sievieti un zēnu devās uz viņu dzīvesvietu, kur sastapts arī aizbēgušais tēvs. Vīrietis bija atgriezies mājās un devies gulēt. Bērna tēvs atteicās veikt alkohola koncentrācijas pārbaudi izelpā, paskaidrojot, ka nevēlas, lai informācija tiktu nosūtīta bāriņtiesai. Tomēr tanī pašā laikā policistu apģērbam piestiprināto individuālo videokameru priekšā atzina, ka notikuma dienā dzēris. Jautājot, kur atrodas otrs bērns, vecāki pastāstīja, ka jaunāko dēlu pieskata vecmāmiņa. Policisti, apsekojot mājokli, konstatēja, ka tas ir nekārtīgs. Tāpat mājoklī nebija bērnu gultiņu.

Likumsargi sazinājās ar abu zēnu vecmāmiņu, kura nepieciešamības gadījumā piekrita abus mazdēlus uzņemt pie sevis. Policisti aizbrauca pie zēnu vecmāmiņas, kur sastapa otru puisēnu. Sieviete pastāstīja, ka zēnu vecāki bija devušies uz ārvalstīm labākas dzīves meklējumos, tomēr arī tur ātri vien nonākuši tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā. Sieviete atklāja, ka Lielbritānijā jau ticis lemts par bērnu izņemšanu no ģimenes un ne reizi vien. Līdz ar to vecāki esot nolēmuši steidzamā kārtā atgriezties dzimtenē, taču kaitīgie ieradumi sekojuši līdzi. Radiniece uzņēmusies par mazdēliem rūpes, savukārt vecāki par savām atvasēm atceroties periodiski – reizi pa reizei bez brīdinājuma ierodoties pakaļ zēniem. Sieviete skaidroja, ka labprāt kļūtu par zēnu likumīgo aizbildni, tomēr šobrīd nevarot liegt vecākiem pēkšņi bērnus aizvest prom.

Izvērtējot situāciju, nolemts bērnus šķirt no vecākiem un nogādāt krīzes centrā līdz bāriņtiesas turpmākajam lēmumam – piešķirt aizgādības tiesības vecmāmiņai, atstāt puikas pie vecākiem vai kādam citam risinājumam.