Pilsētas labiekārtošana: kas stāda puķes un rūpējas par tīrību?

20. Decembris, 2019

Ar ko nodarbojās Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvalde? Kas ir tie cilvēki, kuri savāc atkritumus Vecrīgas ielās ārpus sētnieku darba laika? Vai ir viegli mainīt rīdzinieku un galvaspilsētas viesu gaumi ielu rotājošo puķu kompozīciju izvēlē? Par savu ikdienas darbu portālam Rīga.lv pastāstīja Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes vadošie speciālisti.


Rīgas domes «Avārijas brigāde»

Galvenais Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes uzdevums ir organizēt un nodrošināt dažāda veida sakopšanas darbus Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā Rīgas pilsētas izpilddirektora un Rīgas pilsētas pašvaldības izpilddirekciju uzdevumā.

Foto: riga.lv

Foto: riga.lv

“Mūsu pārvalde ir pastāvīgi noslogota ar teritoriju uzkopšanas darbiem: vasaras periodā – regulāra atkritumu savākšana, nolūzušu, bīstamu koku, zaru likvidēšana (zāģēšana), pļaušanas darbi, rudens periodā – regulāra atkritumu savākšana, nolūzušu, bīstamu koku, zaru likvidēšana (zāģēšana), tiek turpināti pļaušanas darbi atkarībā no laika apstākļiem, tiek veikta teritoriju attīrīšana no lapām, rudens – ziemas - pavasara periodā tiek veikta regulāra atkritumu savākšana, bīstamu koku, zaru likvidēšana (zāģēšana), stihisko izgāztuvju likvidēšana, aizaugušo teritoriju atbrīvošana no krūmiem un atvasēm, lai vasaras periodā atvieglotu pļaušanas darbu veikšanu, ka arī citi nepieciešamie darbi atkarībā no laika apstākļiem. Sniega tīrīšanas darbus un ietvju, laukumu segumu kaisīšanu ar pretslīdes materiāliem mūsu pārvalde veic tikai Rīgas pilsētas pašvaldības centrālās administrācijas īpašumā, apsaimniekošanā esošajās teritorijās, piemēram, Rātslaukums, Strēlnieku laukums un citās tuvumā izvietotās teritorijas, ar izņēmumiem, kad steidzamības kārtā nepieciešams nodrošināt kādu no Rīgas pilsētas pašvaldības izpilddirekciju apsaimniekošanā esošo teritoriju attīrīšanu no sniega, piemēram, Zolitūdes traģēdijas vieta, AB dambis u.c., ka arī situācijās, kad izpilddirekcijām piesaistītais “ārpakalpojums” nespēj operatīvi attīrīt no sniega visas nozīmīgās teritorijas. Kopumā mūsu pārvaldes īpašumā ir 8 smagās tehnikas vienības un dažādas uzkabes, piemēram, sāls-smilts kaisītāji, šķeldotāji, kas ļauj veikt iepriekš uzskaitītos sakopšanas darbus. Ja, kādā no Rīgas pilsētas pašvaldības izpilddirekciju apsaimniekošanā esošajām teritorijām ir nogāzies koks, tad seku likvidācija ir mūsu pārvaldes darbinieku uzdevums, protams, ja nav nepieciešama Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vai citu atbildīgo struktūru iejaukšanās. Izņēmuma kārtā mūsu pārvalde iesaistās arī citu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā/apsaimniekošanā esošu teritoriju sakopšanā un sakārtošanā, piemēram, ledus hokeja laukuma un teritorijas attīrīšana no sniega Rīgas 84.vidusskolas sporta kompleksa teritorijā pirms hokeja spēlēm zem klajas debess “Winter ice break 2018” un “Winter ice break 2019”, par ko esam saņēmusi pateicības no A/S “Dinamo” valdes un padomes priekšsēdētājiem,” stāsta Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes Nodrošinājuma nodaļas vadītājs, pārvaldes priekšnieces vietnieks Viktors Admidiņš.

Foto: riga.lv

“Sētnieka” pakalpojumi sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju

Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes teritorijas uzkopšanas darbu meistari “aizvieto” arī sētniekus Vecrīgas teritorijā ārpus viņu darba laika.

Foto: riga.lv

“Ēku īpašnieki, apsaimniekotāji Vecrīgas teritorijā nevar likt sētniekam dežurēt visu diennakti. Taču atkritumu urnas, kas ir izvietotas pie ēku sienām ir nelielas un tās regulāri tiek piepildītas un pārpildītas, it sevišķi pie “ātrajām” ēstuvēm. Pārvaldē tiek nozīmēts teritorijas uzkopšanas darbu meistars, kurš ik dienu pēc plkst. 17.00 dodas pa Vecrīgas ielām un pēc nepieciešamības iztukšo urnas pie ēku sienām. Pavasara – vasaras periodā šis darbinieks strādā līdz plkst. 23.00, savukārt rudens – ziemas sezonā līdz plkst. 21.00. Braucamās daļas sakopšana Vecrīgas teritorijā neietilpst mūsu pārvaldes pienākumos, taču, ja uz tās ir nomests pamanāms atkritums, tad, protams, mūsu darbinieks to savāc. Ik brīvdienas rītu pēc plkst. 9.00 mūsu darbinieki – brigāde 2-3 cilvēku sastāvā ar transportu dodas apsekot Vecrīgas teritoriju, lai pārbaudītu vai atkritumu urnas pie ēku sienām ir iztukšotas, vai arī sētnieks nav veicis savus pienākumu, kas tiek piefiksēts, par ko informācija tālāk tiek novadīta Rīgas pašvaldības policijai. Šī Vecrīgas pastiprinātā uzmanīšana nepieciešama, lai radītu pozitīvu un acīm tīkamu priekšstatu par Vecrīgu tūristu acīs. Ja, pārvaldes brigāde kopā ar Rīgas pašvaldības policijas kolēģiem konstatē neiztukšotu atkritumu urnu pie ēku sienas, Rīgas pašvaldības policijas darbinieki sastāda protokolu, bet pārvaldes darbinieki pēc protokola sastādīšanas iztukšo šo urnu, lai Vecrīgas apmeklētāji un tūristi neredzētu šo neizdarību. Tāpat mūsu pārvaldes darbinieki seko Vecrīgas sakoptībai pilsētas organizēto svētku laikā – “Muzeju nakts” un “Baltā nakts” pasākumu laikā, 18. novembrī, Jaunā gada sagaidīšanas pasākumā, Līgo svētkos, Rīgas svētkos, dažādu maratonu norises laikā,” – skaidro pārvaldes priekšniece Elita Tuča.

Foto: riga.lv

Kāpēc puķu dobes Rīgā atšķiras no stādījumiem Ventspilī vai Siguldā?

2016. gadā tika izstrādāta ideja par stādījumos izmantojamiem krāsu toņiem – dominējošie toņi ir balts un zils, bet akcentējošie ir dzeltens, sarkans, sudraba, atbilstoši Rīgas karoga krāsām. Pavasara stādījumos dominē balti, zili un dzelteni ziedu toņi, stādījumi tiek veidoti tā, lai pēc ziemas Rīgas iedzīvotāji un viesi var priecāties par saulainiem un košiem stādījumiem publiskajā ārtelpā. 2019.gadā pavasara stādījumos dominēja baltu un zilu ziedu atraitnīšu stādījumi.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Savukārt vasaras puķu stādījumos dominē augi, kas zied ar baltiem un ziliem ziediem, bet kā akcenti tiek izmantoti dzelteniem, sarkaniem ziediem ziedoši augi, kā arī augi ar dekoratīvu lapojumu un dažādas graudzāles.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Ziemas sezonā, puķu podos kuri paliek publiskajā ārtelpā, tiek saliktas priežu zaru kompozīcijas, kas ziemas mēnešos, kad ir sniegs un sarma, izskatās dekoratīvi.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Rātslaukumā esošos laternu stabu puķu podus ar priežu zaru kompozīcijām papildina silti baltu gaismiņu virtenes.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Stādījumu kompozīcijas betona puķu podos, laternu stabu puķu podos un apaļajos puķu podos ar integrētu sēdvietu, kas rotā Rātslaukumu, Latviešu strēlnieku laukumu, AB dambi un Daugavmalas promenādi, izstrādā Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes projektu vadītāja ainavu arhitektūras un plānošanas jautājumos Madara Kļaviņa.

Foto: riga.lv

“Dažkārt mums uzdod jautājumu – kāpēc mēs neveidojām neko līdzīgu kā Ventspilī, Siguldā vai Jūrmalā, kur stādījumos pārsvarā izmanto sarkanas vai rozā pelargonijas? Publiskās telpas stādījumi ir sava veida pilsētas vizītkarte, identitāte. Augstāk minēto pilsētu stādījumi tādi arī ir, tie reprezentē konkrēto pilsētu. Tomēr, manuprāt, Rīgā stādījumiem vajadzētu būt Rīgas karoga krāsās – dominē baltu un zilu ziedu augi, kas tiek papildināti ar dažādiem akcentiem,” – stāsta Madara Kļaviņa, atzīmējot, ka stādījumos ir tendence “pļava ienāk pilsētā”, kad apstādījumos dominē dabiskākas kompozīcijas.

“Pie mums šī tendence pamazām ienāk. Pārsvarā iedzīvotāji vairāk grib redzēt ierastās puķes – daudzkrāsainās un košās balzamīnes vai pelargonijas. Mēs vasaras puķu stādījumos varētu izmantot baltās balzamīnes vai pelargonijas, kopā ar zili ziedošiem augiem. Jāpiebilst, ka stādījumi, to kompozīcijas tiek saskaņotas attiecīgajā Rīgas pašvaldības izpilddirekcijā, bet puķu podu izvietojums – Rīgas pilsētas būvvaldē. Kopā ar kolēģiem no atbilstošajām Rīgas pašvaldības izpilddirekcijām kontrolējam ārpakalpojumu veiktos pakalpojumus – augu stādīšanu, stādījumu kopšanu visas sezonas garumā un priežu zaru kompozīciju izveidi,” – piebilst Madara Kļaviņa.

Priekšlikumi apkaimju labiekārtošanai

“Piemēram, pirms neilga laika Pārvaldei bija sadarbība ar Rīgas Ziemeļu izpilddirekciju par zemes gabala sadalīšanu mazākos, lai pēc tam sadalītos zemes gabalus varētu iznomāt vietējiem iedzīvotājiem priekš mazdārziņu ierīkošanas un uzturēšanas. Tāpat sadarbība ir bijusi arī par dažādu teritoriju attīstības vīziju izstrādi, piemēram, par skvēra, Čiekurkalna apkaimes sanākšanas vietas vīzijas izstrādi. Par teritoriju labiekārtošanu, ideju vai projektu izstrādes pie Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes vēršas Rīgas pilsētas izpilddirekcijas un mēs palīdzam kā varam,” – noslēdz Madara Kļaviņa.

Foto: riga.lv