Pēterbaznīcā var apskatīt grafikas par Sanktpēterburgas Baltajām naktīm

29. Maijs, 2018

Līdz 24. jūnijam Rīgas Sv. Pētera baznīcā apskatāma starptautiska izstāde „Sanktpēterburgas Baltās naktis. Vēsturiskās grafikas”, kurā izstādīti grafikas darbi no Krievijas Valsts pilsētvides skulptūru muzeja krājumiem.


Pēterburgas skaistums, harmonija un poēzija ar tās daudzajām upēm, kanāliem, krastmalām, tiltiem, parkiem, dārziem, laukumiem, pilīm un pieminekļiem īpaši spilgti izceļas Balto nakšu laikā. Pilsēta, kuras „galvenais laukums” ir Ņevas upe, bijusi iedvesmas avots māksliniekiem visā tās 300 gadu pastāvēšanas laikā. Pārsteidzošās un noslēpumainās Baltās naktis piešķir pilsētai īpašu un neatkārtojamu Ziemeļu Venēcijas tēlu.

Izstādē „Sanktpēterburgas Baltās naktis. Vēsturiskās grafikas” eksponētas četrdesmit piecas 18.–20. gs. grafiku kopijas, kurās atainots šīs ziemeļu pilsētas spožais veidols.

Mūsu priekšā iznirst grods un majestātisks, reizē dokumentāli precīzs un poētisks Pēterburgas tēls Balto nakšu laikā. Starp agrīnākajām un retākajām Krievijas Valsts pilsētvides skulptūru muzeja kolekcijas gravīrām jāizdala 1770. gada oforti, kuros attēlots, kā pārved un apstrādā unikālo „Pērkonakmeni”, kas kļuva par postamentu Pētera I piemineklim – slavenajam Vara jātniekam. Šīs lieliskās J.Šleija gravīras pēc arhitekta J.Feltena oriģināliem vēsturiski precīzi un ar lielu meistarību ataino E.Falkonē ieceres grandiozo raksturu.

Izstādē apskatāmie darbi ir pazīstami visā pasaulē – ne tikai Krievijas mākslinieku radītie, bet arī cittautu grafikas meistaru redzējums par Krievijas brīnišķīgākās pilsētas Sanktpēterburgas prospektiem, cietokšņiem un tiltiņiem. Izstādē eksponētie grafikas darbi dod skatītājam iespēju ieraudzīt Pēterburgas skaistumu, burvību un harmoniju, sajust šīs pilsētas dvēseli, kas tur savos valgos ikvienu noslēpumaino Balto nakšu laikā.

Foto: