Pērtiķis - kosmonauts no Rīgas dosies uz Avārijas brigādes parku

16. Oktobris, 2017

Skulptūra "Pērtiķis Sems", kas jau gadu Rīgas tēlniecības kvadriennāles ietvaros atrodas Kronvalda parkā, tiks pārvietots uz bērnu izpriecu parku "Avārijas brigāde" Lēdmanes pagastā.


Gājēji, kam katru dienu jādodas cauri Kronvalda parkam, tiekas ar milzīgu skafandrā tērpta pērtiķa skulptūru. Tas ir Sems - parka pagaidu viesis. Viņš šeit nonācis par godu festivālam "Baltā nakts" pirms gada, bet jau pavisam drīz Rīgu pametīs.

Kosmonauta kostīmā tērptā primāta lielformāta statuju ir radījis Sanktpēterburgas mākslinieks Deniss Prasolovs. Pērtiķis simbolizē dzīvniekus, kas iesaistīti kosmosa izpētē un Rīgā ieradies festivāla „Tēlniecības kvadriennāle Rīga” ietvaros.

Milzīgais plastmasas Sems ir miniatūras pērtiķa skulptūras kopija – oriģināls izgatavots no poliuretāna un bronzas. 

10 skulptūru sērija „Pirmā ekipāža” ir veltīta pagājušajā gadsimtā pieredzētajai kosmosa iekarošanai, kad izpētes mērķu nolūkiem kosmosā sūtīti dažādi dzīvnieki – ne tikai suņi, bet arī citi, par kuru esamību plašākai sabiedrībai gandrīz nekas nav zināms. Visi atceras triumfiālo Belkas un Strelkas atgriešanos 1960. gadā. Taču reti kurš atceras tos dzīvniekus, kas piedalījušies mazāk veiksmīgos kosmosa eksperimentos. Desmit gadu laikā PSRS kosmosā nosūtīja 42 raķetes ar suņiem. Tāpēc pirmo Prasolova darbu varoņi bija tieši suņi. Pēc tam bijusi Drozofila (kas, starp citu, arī atgriezās no kosmosa), žurka Hektors, trusis Marfuša, bruņurupucis, un daudzi citi.

Denisa Prasolova darbi ir pieminekļi dzīvniekiem, kas nepielūdzamo stāstu par kosmosa iekarošanu padara cilvēciskāku, tādējādi padarot to līdzīgu pasakai.

Denisa Prasolova darbus „Pērtiķis Sems” un „Bruņurupucis” savā īpašumā ieguvuši Bank M2M Europe un Bruņurupucis turpmāk atradīsies bankas telpās, bet Sems pārcelsies uz Lielvārdi.