Pavasaris tuvojas: Botāniskajā dārzā uzziedējušas acālijas

14. Februāris

Latvijā acālijas kultivē no XX gadsimta sākuma. Līdz gadsimta vidum Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā saskaitītas divdesmit dažādas acāliju šķirnes, taču Otrā pasaules kara laikā visa šī kolekcija tika iznīcināta. Bet pēc desmit gadiem atkal atjaunota un pašlaik ir lielākā Baltijā. Spilgtas, piesātinātas krāsas, izmēru un šķirņu daudzveidība (ir pat divkrāsainas) – Rīgas Botāniskajā dārzā sākusies ikgadējā acāliju ziedēšana. Nepalaidiet garām!


Veidot šo spilgto rododendru ģints augu kolekciju 1956. gadā sāka profesors Rihards Kondratovičs, toreizējais LU Botāniskā dārza direktors, acāliju un savvaļas rododendru selekcionārs. Pašlaik kolekcijā ir 124 šķirnes, no kurām 26 ir vietējās. Tās ir viegli atpazīt pēc raksturīgajiem nosaukumiem: Auseklītis, Silvija, Sārtais Dzintars, Kaprīze, Aldis-Ieva, Māsa Kerija, Duets, Eldze, Ilva, un citiem. Šķirņu nosaukumi vienmēr cēlušies no selekcionāru sievu, bērnu un radinieku vārdiem.

Foto: Riga.lv

No “ārzemniecēm” īpaši vērā ņemamas ir Camellia Japonica (ievesta no Uzlecošās saules zemes), Elizabeth (šīs acālijas dzimtene ir ASV), Alenkiy Cvetochek (radīta Ukrainā), ir divi “ārsti” - Doctor Arnold un Doktor Heimann, draudīgās Weisse Schäme un Lucifer, kā arī sievišķīgās Madame Marcel de Paepe, Madame Auguste Haerens, Madame Leo Moreux, Bertina, Terra Nova, Gloria un Pink Dream.

Viens no vecākajiem acāliju krūmiem, kuram ir 60 gadi, ir patriotisks nosaukums - Gerojam Vojni, kas Latvijā ievests no Ukrainas, kur tas arī radīts pēc Otrā pasaules kara. Kopumā lielākā daļa acāliju krūmu var augt un ziedēt pat 200 (!) gadus.

Foto: Riga.lv

Kolekcijā ir gan agrās, gan vēlās šķirnes, tāpēc acāliju ziedēšana Botāniskajā dārzā ir vērojama no ziemas beigām līdz pat aprīļa beigām. Taču viskrāšņākais ziedēšanas laiks tradicionāli ir divi mēneši – februāris un marts. Šogad, saistībā ar laika apstākļiem, ziedēšana sākusies nedaudz agrāk, kā ierasts. Tas nevar nepriecēt: acāliju oranžērijā var veikt foto sesiju vai, piemēram, uz šejieni Valentīndienā atvest savu otro pusīti, sagādājot patīkamu romantisku pārsteigumu.

Foto: Riga.lv

Atzīmējam, ka mājas apstākļos acālijas ir ļoti kaprīzas: tām patīk gaisma, vēsas telpas un mitrs gaiss. Katru rudeni, lai tā ziedētu arī turpmāk, tai nepieciešama īpaša aprūpe (tā saucamais “klusuma periods”), to mums pastāstīja par acālijām atbildīgā Botāniskā dārza darbiniece Inga Apine.

Vairāk par šiem krāšņajiem daudzgadīgajiem krūmiem var uzzināt īpašā ekskursijā. Pirmā, kas noritēja 10. februārī, sapulcēja pilnu oranžēriju interesentu. Nākamā ekskursija plānota mēneša beigās. Sīkāka informācija drīzumā būs pieejama LU Botāniskā dārza mājaslapā www.botanika.lu.lv.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv