Pašvaldības policija: kā Tūrisma nodaļa uzņem viesus
Nedzērāji japāņi, nemodernas vecpuišu ballītes un policisti poligloti

10. Marts, 2016

Rīgas pašvaldības policijas uzdevums ir nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību. Lai Rīgā drošībā justos ne tikai rīdzinieki, bet arī pilsētas viesi, pirms dažiem gadiem tika izveidota jauna policijas vienība – Tūrisma nodaļa. Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes Tūrisma nodaļas priekšnieks ir Vitālijs Škutāns. Intervijā portālam info.riga.lv viņš pastāstīja, kā pilsēta uzņem tūristus un ar kādām problēmām viņi visbiežāk saskaras.


Tūrisma nodaļas inspektori zina angļu, vācu, franču un pat turku valodu.

Pēdējā ir diezgan eksotiska valoda. Pie mums atnāca cilvēks, kas dzīvojis un mācījies Turcijā. Nokārtoja sertifikāciju un tagad strādā policijā. Jūs taču piekritīsiet – jo vairāk valodas protam, jo labāk.

Tūrisma nodaļā, ieskaitot mani, strādā 15 cilvēku.

Protams, ja, piemēram, kausies vietējie iedzīvotāji, Tūrisma nodaļas inspektors garām nepaies. Patrulēšanu ielās neviens nav atcēlis.

Britu vecpuišu ballītes  ir radījušas daudz problēmu.

Kaut kādu iemeslu dēļ šiem tūristiem kā jautrs pasākums šķita savu dabisko vajadzību kārtošana Brīvības pieminekļa pakājē. Taču pēc tam, kad BBC parādīja sižetu par to, ko piemineklis nozīmē Latvijas iedzīvotājiem, britu huligāni pārstāja to darīt. Droši vien iztēlojās sevi mūsu vietā.

Pa pilsētu pastaigājas tūristi smieklīgos kostīmos.

Taču tai obligāti nav jābūt vecpuišu vai vecmeitu ballītei. Ar tiem, kas potenciāli varētu īstenot kādas huligāniskas darbības, mēs veicam audzinošas pārrunas – stāstām klaunu vai lāču kostīmos tērptajiem cilvēkiem, kā jāuzvedas mūsu pilsētā. Pēc tam kompānijai var pasekot ar videonovērošanas kameru palīdzību, lai pārliecinātos, vai viņi sapratuši teikto vai nē.

Vienīgie, kas nepiedzeras kā lopiņi, ir japāņi.

Pirmkārt, kultūra neļauj, jo atrasties uz ielas dzērušam nozīmē zaudēt seju. Otrkārt, japāņu tūristi pamatā ir veci cilvēki. Viņi pastaigājas pa pilsētu, apmeklē ievērības cienīgus apskates objektus, bet viņiem seko kabatas zagļi. Ar tiem cīnāmies īpašā veidā.

Norvēģu vidū gadās eksemplāri, kas pēc alkohola lietošanas sāk uzvesties tā, it kā būtu kļuvuši par 50 gadiem jaunāki.

Taču kopumā no nacionālās piederības tas nav atkarīgs – tikai no audzināšanas un cilvēka kultūras līmeņa. Nevar apgalvot, ka vācieši dzer mazāk nekā briti vai otrādi.

Kaujas gatavība – 24/7. Vairāk darba ir nedēļas beigās.

Tāpat kā rīdzinieki brīvdienās lido, piemēram, uz Barselonu, tā arī pie mums brauc cilvēki no citām valstīm, lai te pavadītu nedēļas nogali. Protams, viskarstākais darba laiks mums ir no maija līdz septembrim. Jo siltāks, jo vairāk tūristu.

Tūristus apmāna, piemēram, no Vecrīgas līdz lidostai var aizvest par 30–40 eiro.

Taču tā nav oficiāla informācija, jo tieši pie mums ar sūdzībām neviens nav vērsies. Aicinām par šāda veida incidentiem mums ziņot, lai mēs zinātu, kas un ko pārkāpis.

Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes Tūrisma nodaļas priekšnieks Vitālijs Škutāns
Foto:

Kāds velorikša tūristus no vecpilsētas līdz viesnīcai Kalnciema ielā aizveda par 150 eiro.

Kontrolējam gan gidus, gan taksistus – kā viņi ievēro spēkā esošos noteikumus, pārbaudām arī naktsklubus. Mūsu uzdevums ir izdarīt visu, lai tūristiem paliktu labs iespaids par Rīgu.

Dokumentus pazaudē tūristi no dažādām valstīm.

Kad tos atrodam, nododam konkrētās valsts vēstniecībā.

Bieži sastopama problēma – tūrists nevar atrast savu viesnīcu.

Ja viņam ir līdzi elektroniskā atslēga, tad lieta jau kļūst daudz vienkāršāka. Ja tās nav, vadājam tūristu pa pilsētu, varbūt kaut ko atpazīs vai atcerēsies. Veidi ir dažādi, galvenais – jāizrāda attapība.

Rīgā tiek praktizēta konsumācija.

Sēž tūrists bārā, viņam līdzās apsēžas skaista meitene, izklaidē ar sarunām. Jo vairāk viņš bārā pasūtīs, jo izdevīgāk tas meitenei – viņa saņem procentus. Diemžēl juridiski konsumācija nepastāv, un kaut ko pierādīt ir neiespējami.

Konsumācijas meitenes ir dažādu vecumu, un tās nav tikai jaunas meitenes.

Ir arī vecākas sievietes. Kas attiecas uz vīriešiem… Neesmu dzirdējis, bet izslēgt nevar, viss ir iespējams.

Ja tūrists ir iesaistīts krimināllietā, mēs palīdzam viņam darbā ar Valsts policiju.

Aizvedam un palīdzam tulkot.

Reiz kādu poļu tūristu notvēra par huligānismu.

Viņš bija totāli piedzēries, traumēts, sāka kauties, un viņu nogādāja slimnīcā. Tur viņš izgulējās, aizbēga, slimnīcas darbiniekam nozaga telefonu – kā vēlāk izrādījās, lai sazinātos ar vēstniecību. Viņš nokļuva līdz pārstāvniecībai, saņēma dokumentus un aizbrauca mājās. Arī mēs sazinājāmies ar vēstniecību, izskaidrojām situāciju, ko Rīgā sastrādājis viņu pilsonis. Mums tika izsniegta informācija, kā viņu atrast, ko mēs arī izdarījām, – vīrietis nožēloja savu rīcību un pat samaksāja sodu.

Tūrisma policija tādā vai citādā veidā ir tajās valstīs, kas saņem ienākumus no tūrisma.

Tur ir policisti, kas vienmēr gatavi doties palīgā tūristiem. 

Foto:

Foto:

Foto:

Foto:

Foto: