Pašizgatavotās pirotehnikas dēļ notiek sprādziens dzīvojamā mājā Rīga; mediķi atgādina par drošību

25. Decembris, 2018

Neskatoties uz speciālo dienestu izversto informatīvo kampaņu par drošību svētku laikā, tomēr jau pirmā svētku diena iezīmējās ar traģēdiju kādā dzīvojama majā Rīgā. 


Kā ziņo Valsts Glābšanas un ugunsdzēsības dienests, vakardien, 24. decembrī plkst. 17:24, tika saņemts izsaukums par pašdarinātās pirotehnikas sprādzienu, kurš notika daudzstāvu dzīvojamā mājā Rīgā, kas izraisija ugunsgrēku. Viens cilveks cietis un tika nodots Neatliekamās mediciniskās palīdzības dienesta speciālistiem.

NMPD speciālisti atgādina par drošību svētkos: svini svētkus bez raizēm, padomājot par savu un tuvinieku drošību

Tūlīt jau Ziemassvētki, brīvdienas un arī vērienīgās Jaungada svinības.  Lai ikvienam šis laiks būtu sirdssilts un priecīgs, un svētki pavadīti droši, aicinām ieklausīties Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta mediķu ieteikumos.

Svētkos neaizmirsti tos, kas dzīvo vieni

Atceries par saviem gados vecākajiem tuviniekiem vai kaimiņiem, kas dzīvo vieni. Piezvani viņiem biežāk, apciemo! Teju ik dienu NMPD saņem izsaukumus pie vecākiem ļaudīm, kuri savās mājās vai ārā pagalmā, pa ceļam uz malkas šķūnīti, ir nokrituši un nav varējuši piecelties. Bezpalīdzīgā stāvoklī viņi dažkārt nonāk pēkšņu veselības problēmu dēļ, dažkārt pakrītot gūst traumu un nevar piecelties, bet citkārt ar gadiem ir zudis spēks, lai šādā situācijā vieni tiktu galā.

Ja seniors dzīvo mājā ar malkas apkuri, sanes iekšā malku ilgākam laikam un sagādā no veikala pārtiku visai nedēļai, lai viņam nevajadzētu vienam doties uz šķūnīti vai veikalu.

Iespējams, vislabākā dāvana, ko vēl vari pagūt svētkos sarūpēt savai vecmāmiņai, vectētiņam vai kādam vientuļi dzīvojošam tuviniekam, ir drošības poga. Tā ir iespēja parūpēties, lai seniors bezpalīdzīgā brīdī vairs nebūtu viens!

Ja slimo ar hronisku saslimšanu, laikus iegādājies medikamentus

Tā kā garajās svētku brīvdienās daudzviet aptiekas var būt slēgtas vai strādāt saīsinātu darbdienu, pārliecinies jau šobrīd, vai ikdienā nepieciešamie medikamenti Tev ir pietiekamā daudzumā. Ja zāļu krājumi iet uz beigām, dodies pie sava ģimenes ārsta un uz aptieku. Sagādā zāles arī slimības saasinājuma brīžiem. Tā Tu sevi pasargāsi!

Pārliecinies vai mājas “aptieciņā” ir nepieciešamie medikamenti

Gatavojoties svētkiem, sarūpē ne vien dāvanas saviem mīļajiem, bet arī mājas “aptieciņu” garajām brīvdienām. Neviens neplāno saslimt, taču gatavam dažādām situācijām jābūt – vīrusiem nav brīvdienu, un tie svētkus nesvin. Mājas aptieciņa ļaus justies drošāk. Varēsi palīdzēt sev vai viesiem, ja svētkos gadās pārēsties, saaukstēties, iesāpas galva vai zobs.

Zini, kur svētku laikā var saņemt medicīnisko palīdzību

Ja svētku laikā gadās saslimt vai gūt kādu traumu, vērsies tuvākajā ārstniecības iestādē pie dežūrārsta vai steidzamās medicīniskās palīdzības punktā. Sev tuvāko ārstu atradīsi šeit. Tāpat, ja svētku laikā saslimsti un nezini kā rīkoties vai saasinās esoša slimība, sazinies ar Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Brīvdienās tas strādās visu diennakti.

Kur saņemt medicīnisko palīdzību svētku laikā?

Sargā bērnus no apdegumiem

Svētkos, kad visapkārt valda kņada un māja ir pilna ar ciemiņiem, sargi savus bērnus! Ik dienu slimnīcā nogādājam bērnus, kuri guvuši nopietnus apdegumus mājās, turklāt svētku laikā šādi negadījumi notiek vēl biežāk.

Bērni parasti applaucējas, uzraujot sev virsū uz galda malas atstāto karstā dzēriena krūzi, aiz elektrības vada paraujot tējkannu, virtuvē tiekot klāt karstiem katliņiem vai pannām. Zīdaiņi ar smagiem apdegumiem slimnīcā visbiežāk nonāk tāpēc, ka vecāki malko kafiju vai tēju, turot mazuli klēpī un bērnam, pastiepjot rociņu pēc krūzes, karstais šķidrums uzlīst virsū.  Parūpējies, lai ikdienā un arī svētkos mājās mazulim ir droša vide!

Atceries par ugunsdrošību arī svētku laikā

Neatstāj bez uzmanības aizdegtas sveces. Nepieļauj, ka mazi bērni paliek vieni telpās, kur ir iedegtas svecītes, elektrisko lampiņu virtenes vai viegli pieejami stikla eglīšu rotājumi. Mūsu pieredze rāda, ka ir gadījumi, kad nepieskatīti mazuļi var nokost un norīt eglīšu rotājumu gabalu vai gūt elektrotraumu, spēlējoties ar elektrisko lampiņu virtenēm.

Ja svētkus sagaidīsi ar uguņošanu, parūpējies, lai tas būtu droši

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pērn cietušo skaits, kas pirotehnikas neuzmanīgas lietošanas rezultātā Vecgada vakarā guva smagas traumas, bija rekordliels – 12 cilvēki. Gadu mijā pieaugušie guva traumas, jo uguņošanas laikā neievēroja piesardzību, savukārt 10 gadus vecs zēns pagājušā gadā guva nopietnu plaukstas traumu, kad istabā mēģināja palaist petardi.

Visbiežāk pirotehnika cietušajiem sprāgst rokās vai trāpa sejā, kājās. Ļoti bieži traumas ir smagas un var atstāt paliekošas sekas uz turpmāko dzīvi.

Lielākoties negadījumos vainojama neuzmanība un pārgalvība – pirotehnikas palaišana alkohola reibumā, atrašanās pārāk tuvu aizdegtai petardei.

Lai pasargātu sevi un tuviniekus no nelaimes ievēro:

  • Ja iegādājies pirotehniku, tad tikai veikalos, kur to atļauts pārdot. Nekad neiegādājies pirotehniku “no rokas”– tā var būt nekvalitatīva un nedroša. Nemēģini pirotehniku izgatavot pats!
  • Vienmēr rūpīgi izlasi un ievēro pirotehnikas lietošanas instrukciju!
  • Ja kādu raķeti neizdodas “iedarbināt”, necenties palaist to vēlreiz.
  • Pirotehniku nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai apkārtējiem. Atceries: raķete var ievainot ne tikai tuvumā esošos, bet arī ielidot māju logos, balkonos un traumēt cilvēkus.
  • Raugies, lai pirotehnika nenonāk nepilngadīgo rokās. Stāsti bērniem par to, cik nopietnas sekas var būt, ja netiek ievērota pirotehnikas lietošanas instrukcija un drošības noteikumi, kā arī, ja bērnu rokās nokļūst pirotehnika.