Pasaules jūgendstila dienā muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz ekskursijām un koncertu

8. Jūnijs, 2018

Par godu Pasaules jūgendstila dienai 10. jūnijā, muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbībā ar Eiropas jūgendstila pilsētu tīklu „Reseau Art Nouevau Network” (RANN) aicina apmeklēt ekskursijas gida pavadībā pa jūgendstila kvartālu Rīgā un svētku dienas noslēgumā rīdzinieki varēs baudīt kamermūziku jūgendstila noskaņās koncertā „Ir viens vakars” ar Katrīnas Paulas Felsbergas (soprāns) un Lienes Circenes - Ziemeles (klavieres) piedalīšanos.


Pasaules jūgendstila diena pirmo reizi tika svinēta 2013. gadā, kad tīkls RANN, kas apvieno divdesmit Eiropas pilsētas, ierosināja pievērst uzmanību jūgendstila kultūras mantojumam un tā saglabāšanai, vienojoties kopīgi svinamā un īpaši tam veltītā dienā. 2018. gada Pasaules jūgendstila dienā tiks pievērsta uzmanība arhitektu personībām, īpaši jubilāriem.

Šogad Pasaules jūgendstila dienas uzmanības centrā būs vairāki jūgendstila laikmeta arhitekti. Tiks pieminēts jūgendstila mākslas un dizaina spilgta personība, ievērojamais skotu arhitekts, Glāzgovas mākslas skolas dibinātājs Čarlzs Renī Makintošs (150). Atcerēsimies jūgendstila kustības teorētiķi un virziena pamatlicēju, flāmu arhitektu Henriju Van de Veldesu (155), ar kura vārdu saistās nozīmīga celtne mūsu vecpilsētā (Rīgas Sv. Pētera baznīcas pastorāta ēka, kura līdz par 2. pasaules karam rotāja Vaļņu ielu 20), kā arī ievērojamo Rīgas jūgendstila arhitektūras meistaru Vilhelmu Ludvigu Nikolaju Bokslafu (160), kurš Rīgas ainavā iezīmējis ūdenstorņus Alises un Gaujas ielā, Mākslas akadēmijas ēkas monumentālo ēku un Krusta baznīcas smaili Ropažu ielā 120. Arhitekts Alfrēds Ašenkampfs (160) tiks īpaši pieminēts ar vienu no pirmajām jūgendstila ēkām – grezniem augu motīviem rotāto ēku Audēju ielā 7. Arhitekti, kas Rīgā atstājuši paliekošas mākslas vērtības, ir arī Aleksandrs Vanags, Gerhards fon Tīzenhauzens, Mihails Eizenšteins un Mārtiņš Ņukša. Arī par viņu veikumu Pasaules jūgendstila dienas ietvaros būs iespējams uzzināt ko vairāk.

10. jūnijā muzejs „Rīgas Jūgendstila centrs” aicina rīdziniekus uz ekskursijām gida pavadībā, lai svinētu Pasaules jūgendstila dienu un iepazītu līdz šīm mazāk zināmo Rīgas jūgendstila arhitektūras kultūrvēsturisko mantojumu. Ekskursijas iepazīstinās rīdziniekus ar jūgendstila arhitektūru Alberta, Elizabetes, Strēlnieku, Mednieku ielā un Kronvalda bulvārī.

10. jūnijā plkst. 11.00, 13.00 un 15.00 ekskursijas tiks vadītas latviešu valodā, bet plkst. 12.00, 14.00 un 16.00 – krievu valodā. Pieteikšanās pa tālruni +371 67181465.

10. jūnijā plkst. 18.00 muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” skanēs latviešu un ārzemju komponistu kamermūzika, kas noskaņās sasauksies ar jūgendstila laiku. Koncertā „Ir viens vakars...” muzicēs Latvijas un starptautisko jauno vokālistu konkursu laureāte Katrīna Paula Felsberga (soprāns) un prestižu starptautisku un Latvijas, tajā skaitā „Lielās mūzikas balvas” laureāte Liene Circene-Ziemele (klavieres). Programmā būs Jāņa Mediņa, Alfrēda Kalniņa, Haralda Berino, kā arī Gabriela Forē, Nikolaja Rimska-Korsakova, Hugo Volfa un Vona Viljamsa solodziesmas un Eduarda Grīga klaviermūzika.

Pasaules jūgendstila dienā ekskursijas pilsētvidē ir bez maksas, bet ieejas biļete muzejā un koncertā maksās tikai divus eiro.