Pareizais vecums: kad jāapmeklē bērnu neirologs?

22. Augusts, 2018

Agrāk tika uzskatīts, ka jaundzimušais noteikti jāatrāda neirologam viena, trīs, sešu, deviņu mēnešu un viena gada vecumā. Tagad ģimenes ārsti ne vienmēr uzskata par nepieciešamu mazuļus bez redzamām problēmām nosūtīt pie ārsta – speciālista. Taču Rīgas 1. slimnīcas ārste Guna Dzene uzskata, ka pirmā vizīte pie neirologa jāieplāno, pirms mazulim aprit trīs mēneši.


“Jo īpaši svarīgi tas ir gadījumā, ja pārdzīvota smaga grūtniecība, sarežģītas dzemdības, bērns ir guvis dzemdību traumu. Reizēm ar vienu vizīti nepietiek. Pirmā vizīte ir tikai iepazīšanās mazuli. Nepieciešamības gadījumā tiek nozīmētas papildus vizītes un ārsts novēro mazuļa attīstību, izvērtē, to dinamikā. Protams, ne visiem bērniem neirologs konstatē problēmas. Bet, jo agrāk ārsts kādas problēmas pamana, jo lielāka ir iespēja savlaicīgi tās novērst vai izlabot,” skaidro daktere Dzene.


Pirmie trīs mēneši ir paši svarīgākie

Bieži jaunie vecāki sāk uztraukties par mazuļa veselību kad pamana, ka viņš retāk laiku sāk pavadīt horizontālā stāvoklī, dodot priekšroku vertikālam: bērns pārāk agri sācis stāvēt vai pārāk vēlu iemācījies sēdēt, viņam ir jau gads, bet viņš klusē vai naktīs slikti guļ. Kad bērns ir pavisam mazs, vecāki var pat nepamanīt, ka kaut kas nav, kā nākas. Pieredzējis ārsts pirmo trauksmes zvanu gadījumā diagnozes noteikšanai var nozīmēt papildus izmeklējumus.

Piemēram, neirologs var ieteikt neirosonogrāfiju – tā ir informatīva tikai mazuļa pirmajos sešos dzīves mēnešos, kamēr mazuļa avotiņš vēl nav aizaudzis.
“Ja bērnu pirmo reizi redzu 6-8 mēnešu vecumā, tad neirosonogrāfijai tik lielas nozīmes diagnozes noteikšanā nebūs. Bet ir gadījumi, kad bērna pirmā vizīte pie neirologa ir trīs gadu vecumā. Šim bērnam nav nekādas slimību vēstures, bet problēmas viņam ir. Un mammām un tētiem diagnoze var izsaukt šoku. Tāpēc, pat tad, ja ģimenes ārsts to nesaka, ir vēlams bērnu neirologam parādīt vecumā līdz trīs mēnešiem. Pēc tam – pusgada vecumā un viena gada vecumā,” stāsta daktere Dzene.


Problēmas, ko iespējams pamanīt pēc pusgada

Mammas ļoti bieži uztraucas: kāpēc pie bērnu neirologa jādodas tik bieži, ja pirmajā vizītē ārsts ir teicis, ka bērns ir vesels? Bet biežas vizītes pie neirologa nepavisam nenozīmē, ka mazulim ir nopietna patoloģija. Kaut gan gadās tādas slimības, kas neizpaužas uzreiz: līdz pusgada vecumam bērns attīstās normāli, bet pēc tam var sākt atpalikt psihomotorajā attīstībā.
Ir slimības, ko izsauc zems hemoglobīna līmenis asinīs vai D vitamīna trūkums, endokrīnās, ģenētiskās u.c. problēmas. Vizīte sešu mēnešu vecumā ir svarīga, lai ārsts varētu apskatīt bērna atbilstītu vidējam attīstības normām, parbaudīt neiroloģisko statusu, muskuļu – cīpslu refleksus, muskuļu tonusu utt. ( respektīvi – vai bērns ir sācis velties, pagriezties uz sāniem, ņem rokās rotaļlietas, vai uztur acu kontaktu, lalina, gugina).


Zāļu vietā – rehabilitācija un prasmju apgūšana


Ārsts novēro, kā bērns attīstās, un, ja tiek novērotas problēmas, var nosūtīt pie cita speciālista – piemēram, bērnu ķirurga, okulista vai psihiatra, ģimenes psihologa vai rehabilitologa, fizioterapeita kas veic masāžu vai Bobata vingrošanu.

“Ne vienmēr jāpielieto smagā artilērija (medikamentozā ārstēšana), ja bērns atpaliek attīstībā. Reizēm ir pietiekami viņu nedaudz stimulēt, aktivizēt galvas centrus, kuri atbild par runu, kustību, sīko motoriku. Nav jābaidās ne no vizītēm, ne diagnozēm,” apliecina neiroloģe Dzene.


Uzmanību, skola!


Vēl pārbaudes tiek veiktas gada vecumā, kad ir plānveida pārbaudes pie daudziem ārstiem – speciālistiem, tad nākamais periods ir trīs gadu vecumā. “Bet jebkurā gadījumā vizītē jādodas arī divu gadu vecumā, ja ir runas traucējumi vai miega problēmas. Pašlaik ļoti daudzi bērni ir ar autiskā spektra traucējumiem, hiperaktivitāti, bērni, kuri sāk runāt ļoti vēlu. Un nereti bērnus pie mums nosūta no bērnudārza – uz citu bērnu fona diemžēl problēmas jau ir kļuvušas pamanāmas,” skaidro ārste.

Tāpat ir svarīgi doties pie neirologa pirms skolas gaitu uzsākšanas (jo īpaši tiem, kuri mācības pirmajā klasē vēlas uzsākt agrāk, kā septiņu gadu vecumā); ja skolā ir problēmas ar akadēmiskajiem sasniegumiem, ir radusies nervozitāte, bērns bieži raud vai ir patstāvīgi sliktā garastavoklī, gan pirmajā mācību pusgadā, gan pirms eksāmeniem, arī tad, kad sākas “hormonu vētras”.
Pieraksts pie neirologa Gunas Dzenes pa reģistratūras tālruni +371 67366323 vai tiešsaistē www.piearsta.lv 

Foto: publicitātes