Palīdzība ielas kaķiem: rīdziniekus aicina nebūt vienaldzīgiem

27. Novembris, 2017

Anastasija Jahova ir jauna rīdziniece, kura vada biedrību “Cat Care Community”. Kā palīdzēt kaķiem bez mājām, kuri dzīvnieki ir jāglābj, bet kurus labāk atstāt uz ielas – par to Anastasija pastāstīja intervijā ar portālu riga.lv.


 “Palīdzēt kaķiem sāku, kad studēju universitātē. Pie manas mammas uz darbu atnāca kaķene un tur dzemdēja kaķēnus. Mēs nezinājām, ko ar tiem darīt un nolēmām paņemt vienu kaķēnu, rudu skaistuli, pie sevis. Pēc gada mēs ar vīru sapratām, ka, iespējams, mūsu kaķim ir garlaicīgi, tāpēc es sāku meklēt viņam kompāniju – redzēju sludinājumu, ka vasarnīcās pie Rīgas dzīvo mazs kaķēns, kurš man iepatikās, un es viņu paņēmu pie sevis… Kur ar viņu iet, ko darīt – es nezināju. Kaķēnam sākās parazītu invāzija, klīnikā viņu tik tikko izglāba,” stāsta Anastasija.

Stāstu par kaķēna glābšanu viņa detalizēti aprakstīja sociālajā tīklā “Facebook” un nonāca pie secinājuma, ka daudzi cilvēki vēlas palīdzēt dzīvniekiem, taču nezina kā.

Tā izveidots blogs, kurā veterināri dalās ar padomiem, kaķu īpašnieki stāsta par savu pieredzi. Un pakāpeniski saņemti lūgumi palīdzēt grūtās situācijās ar ielas kaķiem.

Foto:

 “Un tad viss kaut kā notika pats no sevis, un bija skaidrs, ka jāizveido biedrība. Bet pēc tam parādījās arī komanda. Mums ir cilvēki, kuri ķer kaķus, kuri ārstē, citi lieliski prot pieradināt mežonīgus kaķus,” stāsta Anastasija.

Biedrībā “Cat Care Community” uzskata, ka nav jāpalīdz visiem kaķiem.

“Ja dzīvnieks dzīvo uz ielas un ir pieradis pie šāda dzīvesveida, tad varbūt viņš nav jāķer un jāved uz patversmi, jo viņam tur būs tikai sliktāk – kaķis iet, kur viņam ienāk prātā, bet tad viņš tiek notverts un ielikts būrī… Daudz labāk būtu uzstādīt apsildītu mājiņu, pabarot un noteikti sterilizēt/ kastrēt, lai šādu kaķu nebūtu vēl vairāk,” stāsta Anastasija. Pat ja kaķis ir slims, tad šajā gadījumā ir divi varianti – vai nu izārstēt un palaist brīvībā, vai meklēt viņam mājas. Ja kaķis reiz ir dzīvojis mājās, tādā gadījumā viņam labāk atrast saimniekus, bet, ja kaķis ir izaudzis uz ielas, tad viņam no tā būs tikai sliktāk.

Foto:

 “Zasulaukā ir kaķis, kuram nācies amputēt vienu ķepu. Viņš nav piemērots dzīvei ar cilvēkiem, bet tur par viņu rūpējas, kaķis dzīvo ar savu māsu un ar viņu viss ir kārtībā,” stāsta Anastasija. Lielākas iespējas kļūt par labu mājas kaķi ir maziem kaķēniem, kurus var pieradināt dzīvei ar cilvēkiem.

Anastasija aicina cilvēkus būt aktīviem – ziņot par smagām situācijām.

“Mums ir slazds, un, ja mums saka, ka ir kaķis, kuru nav iespējams noķert, mēs uzstādām būri – atliek tikai atbraukt un to paņemt. Ir dažādas pašvaldības atbalstītas kaķu sterilizācijas programmas, bet ziemā to darīt nedrīkst – ziemā uz ielas izlaist kaķi ar šuvēm ir dzīvībai bīstami, tāpēc jautājums par sterilizāciju ir aktuālāks ziemas beigās. Galvenais, ko vēlos teikt – ziņojiet, nepaejiet garām – mēs dosim padomu, kā situāciju atrisināt,” stāsta Anastasija.

Kā piemēru Anastasija pastāstīja par kādu vīrieti, kuram pie celtniecības veikala pieklīda kaķēns.

“Viņš pats kaķēnu notvēra tu atstāja pie sevis uz kādu laiku, izārstēja viņa acis. Un, kā jūs domājat, vai viņš kaķi kādam atdeva? Nē, atstāja pie sevis pavisam un viņu ļoti mīl,” stāsta Anastasija.

“Pastāv stereotips, ka kaķu mīļi ir neadekvāti cilvēki ar reņģu maisiņu rokās. Visi mani paziņas ir jauni un strādājoši cilvēki, kuri vēlas padarīt pasauli labāki un palīdzēt dzīvniekiem. Un pat vecmāmiņas, kuras kaķiem ne vienmēr palīdz pareizi, to dara labas sirds dēļ, kaķi viņas mīl un gaida. Un paldies vecmāmiņām par to,” stāsta Anastasija.

Atgriežoties pie ielas kaķiem, biedrība “Cat Care Community” palīdz viņiem iekārtoties – šajā mājiņā kaķiem būs silti jebkurā gadalaikā. Kā uzstādīt kaķu mājiņu, aprakstīts bukletā.

Foto:

Kaķīšu iela: kā rīdzinieks būvē mājiņas kaķiem - bezpajumtniekiem