Kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem

20. Aprīlis, 2018

Iestājoties siltam laikam, uz ceļiem ir vairāk velosipēdu, bet arī zagļi neguļ. Ievērojot elementārus piesardzības pasākumus, jūs varat pasargāt savu divriteņu rumaku no nelaimes. Pastāstām, kā.


Vienmēr pieslēdz!

Pirmais, kas noteikti jāizdara, atstājot velosipēdu bez uzraudzības – tas jāpieslēdz. Velosipēdam nevajadzētu būt vieglam garnadžu guvumam. Tāpēc  ieskrienot mājās „uz piecām minūtēm” pēc maka vai pēc minerālūdens pudeles veikalā, lieciet velosipēdu aiz atslēgas.

Kā pareizi pieslēgt savu velosipēdu?

Ir vairāki veidi, kā droši pieslēgt savu velosipēdu. Kuru no tiem izvēlēties – tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: novietošanas vietas, velosipēda cenas, saslēga kvalitātes. Saprotams, ka, jo dārgāks saslēgs, jo grūtāk zaglim piesavināties velosipēdu. Ar tiem parasti pieslēdz arī ķiveri un somas. Ideāli, ja  vadās pēc principa:

saslēgam jāmaksā vismaz 10% no riteņa vērtības.

Taču ir vienalga, cik dārgu saslēgu nopērk, tam nebūs nekādas jēgas, ja velosipēds nebūs pareizi pieslēgts. Vienmēr atradīsies kāds, kas izmantos jūsu neuzmanību. Tāpēc ir svarīgi:

  • meklēt novietošanas vietu, kurā ir videonovērošana;
  • izvēlieties uzticamu velostatīvu (stabu vai žogu), lai varētu bloķēt rāmi (un nevis tikai riteni), lai nebūtu iespējams velosipēdu aiznest ar visu objektu, pie kura tas pieslēgts. Tās novietnes, kur var pieslēgt tikai vienu riteni, ir ļoti sliktas. Labāk meklēt stabu vai sētu, žogu, kur to var izdarīt. 
  • mēģiniet pieslēgt saslēgu pēc iespējas tuvāk zemei un pagrieziet slēdzeni pret zemi.

Ir dažādi saslēgu veidi. Pastāstīsim par dažu izmantošanas plusiem un mīnusiem:

U-veida saslēgs jebPakavs

Foto: Nora Krevņeva

Šis saslēgs ir pietiekami stiprs, bet neliels.  Saslēgs nav  tik liels, lai varētu pieslēgt gan riepu, gan rāmi. Tad pamatā var vienmēr slēgt rāmi. Un vienmēr slēgt klāt tā,  lai to vienkārši nevar noņemt nost. Citreiz pieslēdz ap sēdekli. Bet tad kāds var pienākt un izņemt sēdekli (vai stūri), noņemt atslēgu un nozagt riteni.  Nedrīkst  pieslēgt tikai riteni – tādā gadījumā, lai nozagtu visu velosipēdu, pietiek atskrūvēt divas skrūves un aiznest detaļas.  Tā to var nozagt ātrāk par divām minūtēm! To nevar vienkārši pārgriezt,  bet ir īpaši instrumenti – pa vidu  var ielikt metāla stieni un, vērpjot  to,  atlauzt.  Bet nav tādas atslēgas, kuru nevar salauzt.

Saslēga trūkums: Tas ir smags. Nedrīkst pieslēgt uzreiz divus velosipēdus. Saslēgu var salauzt, serdenī ievietojot metāla atgriezumus.

Saslēgs ar ķēdi

Foto: Nora Krevņeva

Ķēde veidota no metāla, kas pats par sevi jau liecina par tās izturību. Saslēgs ar ķēdi ir pietiekami uzticams, to ir grūti pārzāģēt pat ar rokas zāģi. Tas ir diezgan garš un var uzreiz pieslēgt divus riteņus.  Šajā gadījumā mēs pieslēdzām to kopā ar priekšējo ratu – garums to atļauj. Šis ir drošāks veids kā pieslēgt, jo tad arī nevar nozagt priekšējo ratu atsevišķi. Paliek tikai aizmugurējais. Ja gribas  lielāku drošību, tad jāpērk divas ķēdes, ar vienu pieslēdzam rāmi un priekšējo ratu, ar  otro pieslēdzam aizmugurējo ratu klāt pie rāmja. Ķēdes saslēgu ir vieglāk transportēt – to var aptīt ap velosipēdu, apkārt rāmim.

Foto: Nora Krevņeva

Saslēga trūkums: Liels svars.

Saslēgs ar trosi

Foto: Nora Krevņeva

Izturības ziņā tas neatpaliek no ķēdes, bet ir daudz vieglāks un mīkstāks, nekā citu veidu saslēgi. Ja ķēde sver vismaz kilogramu, tad saslēgs ar trosi ir daudz vieglāks – pat divas, trīs reizes. Otrkārt, ar tērauda troses saslēgiem ir daudz vieglāk rīkoties. Par īpaši kvalitatīviem var uzskatīt saslēgus ar trošu spirāli. Tie ir samērā garai un ļauj velosipēdu novietot dažādās variācijās, un ir pietiekami kompakti. Tāpēc tos var viegli salocīt un pārvietot. Bet šeit ļoti svarīgs ir izmērs un cena.

Saslēga trūkums: Pat centrimetru resnu trosi iespējams pārgriezt ar armatūras šķērēm. Bet, lai pārgrieztu mazākus un kompaktākus saslēgus, zaglis to var izdarīt par ar parastām šķērītēm. Vienīgā ērtība šādam saslēgam- mazs izmērs. To var turēt pat kabatā.

Salokāmais saslēgs

Foto: Nora Krevņeva

Salokāmie saslēgi (foldable locks) sastāv no vairākām rūdīta tērauda detaļām. Plusi ir – pats par sevi viens no drošākajiem saslēgiem. To nevar pārkniebt, sazāģēt. Nevar salauzt, kā pakaviņu.  Tas maina formu, var kompaktāk saliekt. Tas būs vieglāks, nekā ķēde.

Saslēga trūkums: Ar to nevar saslēgt vairākus velosipēdus reizē. Vajag pastāvīgi pārbaudīt stiprinājuma plākšņu vietas, kas var nolietoties. Tās ir saliektas tikai vienā plaknē.

Foto: Nora Krevņeva

Ir arī citi noteikumi, kas jums palīdzēs glābt savu dzelzs rumaku no zagļiem, kurus sagatavojusi Latvijas Riteņbraucēju apvienība:

1.Neatstāj, kur pagadās

Visbiežāk garnadži izvēlas nepieslēgtus velosipēdus, kas novietoti šķietami drošā vietā, kā, piemēram, uz balkona, slēgtā kāpņu telpā, garāžā vai pie veikala. Pērnā gada statistika liecina, ka teju puse no kāpņu telpās nozagtajiem velosipēdiem nav bijuši pieslēgti. Savukārt, novietojot velosipēdu publiskā vietā, jāskatās, vai tā ir labi pārredzama un apgaismota, kā arī nodrošināta ar velosipēda pieslēgšanai paredzētiem statīviem. Publiskā vietā velosipēdu nevajadzētu atstāt bez uzraudzības uz ilgāku laiku. Atceries, ka saslēgs tikai aizkavē, nevis attur zagli!

Plašāku informāciju par to, kā parūpēties par sava velosipēda drošību publiskās vietās, varat skatīt mājas lapā: www.divritenis.lv

2.Reģistrē

Iesakām velosipēdu reģistrēt Ceļu satiksmes drošības direkcijā. Kad velosipēds reģistrēts, tas uzrādās Transportlīdzekļu un tā vadītāju valsts reģistrā. Par reģistrācijas faktu dokumenti netiek izsniegti, taču ir iespējams iegūt uzlīmi, kas apliecinās, ka velosipēds ir oficiāli reģistrēts. Gadījumā, ja velosipēds tiktu nozagts un pēcāk atrasts, pārbaudot reģistrētā velosipēda rāmja numuru datu bāzē, policija varēs noskaidrot un atgriezt to likumīgajam īpašniekam.

Reģistrāciju var veikt elektroniski CSDD e-pakalpojumos, jebkurā CSDD nodaļā vai izmantojot CSDD mobilo aplikāciju.

3.Iegaumē izskatu!

Velosipēda zādzības gadījumā tā īpašniekam tiek uzdoti jautājumi par nozagtā velosipēda izskatu. Nereti velosipēda īpašnieks uz tiem nespēj atbildēt, kā arī nav nevienas fotogrāfijas, kuru uzrādīt. Tādēļ, tikko esi iegādājies velosipēdu, nofotografē to, pievēršot uzmanību tā pazīšanas zīmēm. Nofotografē arī velosipēda rāmja numuru, lai, vajadzības gadījumā, policijai varētu norādīt divritenim raksturīgās pazīmes.

4.Ziņo policijai!

Velosipēda zādzības gadījumā, nekavējoties ziņo policijai - 110.

Ja velosipēds netiek lietots!

Rūpējies par savu velosipēdu drošību pat tad, kad tas netiek lietots. Uzglabājot velosipēdu pagrabā, balkonā vai garāžā, ieteicams to pieslēgt ar saslēgu. Ja glabā to slēgtās telpās, kuras neizmanto ikdienā, parūpējies, lai tās ir aizslēgtas ar drošām slēdzenēm.

Glabājot velosipēdu uz balkona, esi piesardzīgs, jo zaglis kāroto mantu var nolūkot un nozagt pat no augšējo stāvu balkoniem.

Gadījumos, ja policija zagļiem konfiscē zagtus velosipēdus, tos atgriezt īpašniekiem var vienīgi tad, ja tie bijuši reģistrēti. Latvijā velosipēdu reģistrāciju nodrošina CSDD (skatiet: www.csdd.lv sadaļa e-pakalpojumi) un Veloreg.lv.

Vairāk informācijas par velosipēdu novietošanas drošību publiskās vietās var atrast portālā veloriga.lv

Lasiet arī:

Ceļu satiksmes noteikumi: kas jāzina velosipēdistiem

Kādu velosipēdu izvēlēties braukšanai pilsētā?