Novembrī notiks Latvijas valsts simtgadei veltīts festivāls „Trīs zvaigznes”

25. Oktobris, 2017

No 11. līdz 19. novembrim notiks Latvijas valsts simtgadei veltīts festivāls „Trīs zvaigznes”, kura mērķis ir iespējami daudzveidīgāk un saistošāk interpretēt Latvijas mūziku – gan orķestra mūziku un vokāli instrumentālo mūziku, gan akadēmisko klasisko mūziku un neakadēmisko jeb populāro mūziku. 


Festivāla laikā katru gadu plānoti trīs koncerti, kuros mūzika tematiski piesaistīta nozīmīgiem notikumiem Latvijas vēsturē un kultūras vēsturē, atzīmējot izcilu latviešu kultūras darbinieku jubilejas un veicinot jaunu mūzikas darbu sacerēšanu. Festivāla „Trīs zvaigznes” ieskaņas koncerts „Laikiem pāri” notika šā gada 26. janvārī Latvijas Nacionālajā teātrī. Festivālu organizē orķestris „Rīga”, to atbalsta Rīgas pašvaldība.

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, klausītāji tiek aicināti uz koncertu „Latvju rekviēms”, kas notiks Rīgas Domā. Orķestra „Rīga”, Valsts Akadēmiskā kora „Latvija” un solistu Kristīnes Gailītes, Ievas Paršas, Sergeja Jēgera un Krišjāņa Norveļa sniegumā skanēs pirmatskaņojums Georga Pelēča darba „Latvju rekviēms” (Requiem Latviense) otrai redakcijai. Komponists apvienojis kanoniskos tekstus latīņu valodā ar latviešu tautas dziesmām un uzsver, ka rekviēms nenozīmē kaut ko ļoti skumju, drīzāk gaišu – Dieva slavinājumu. Bezmaksas ielūgumi uz koncertu „Latvju rekviēms” saņemami Rīgas Doma kasē no 3. novembra.

2017. gada jubilāriem – komponistiem un dzejniekiem būs veltīts koncerts „Zaļā grāmata mūzikā”, kas notiks 17. novembrī LNB Ziedoņa zālē. Šogad Eduardam Veidenbaumam aprit 150 gadi, Jānim Jaunsudrabiņam – 140 un Jānim Ziemeļniekam – 120 gadi. Šo dzejnieku rakstītās rindas ir iedvesmojušas dažādu paaudžu komponistus radīt vokālo mūziku, sākot ar latviešu klasiķiem Alfrēdu Kalniņu un Jāni Mediņu līdz mūsdienu autoriem Vilnim Šmīdbergam un Evijai Skuķei. Dziedās Inga Šļubovska-Kancēviča un Armands Siliņš. Dzeju lasīs Vilis Daudziņš. Komponistu jubilejas tiks atzīmētas ar Uģa Prauliņa „Fantāziju”, Artura Maskata „Tango” un Pētera Plakida darbu „In memoriam”, ko atskaņos orķestris „Rīga” viesdiriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.

Festivāla noslēguma koncerts „Es gribu tavu foto!” notiks 19. novembrī VEF Kultūras pilī, un tas būs veltīts Valsts Elektroniskās rūpnīcas (VEF) sasniegumiem 20. gadsimta 30. gados. Tajā skanēs pirmās Latvijas brīvvalsts laikā populāras melodijas gan tradicionālā, gan jaunā skanējumā, tostarp Emīla Dārziņa „Melanholiskais valsis un „Vēl tu rozes plūc”, dziesma „Miglā asaro logs” ar Aleksandra Čaka dzeju un citas. Koncertā piedalīsies aktieri Dita Lūriņa-Egliena, Mārtiņš Brūveris, Egīls Melnbārdis, dziedās Ilona Bagele, Daumants Kalniņš un vokālā grupa „ Framest”, orķestri „Rīga” diriģēs Valdis Butāns.

Bezmaksas ielūgumus uz koncertiem „Zaļā grāmata mūzikā un „Es gribu tavu foto!” būs iespēja saņemt no 13. novembra līdz 16. novembrim Kronvalda bulvārī 8, pirmā stāva vestibilā no plkst. 12.00 līdz plkst. 14.00.