Notiks kamermūzikas koncerts “Vecpilsētas šūbertiāde”

5. Oktobris, 2017

Trešdien, 11. oktobrī plkst. 19.00 RKTMC “Mazā ģilde” notiks kamermūzikas koncerts "Vecpilsētas šūbertiāde", kurā uzstāsies solisti Gunta Gelgote un Jānis Kurševs, spēlēs Sandis Šteinbergs, Ēriks Kiršfelds un Herta Hansena, savukārt koncertu papildinās mūzikas žurnālists Orests Silabriedis.


Koncerta pirmajā daļā mūziķi izvēlējušies dziesmas, ko Šūberts komponējis vecumā no 18 līdz 28 gadiem, vairāku dziesmu tekstu autori ir Gēte, Rikerts un Šlēgelis. Klausītājiem labāk zināmas būs dziesmas “Mūzu dēls” (Der Musensohn), “Tu esi miers” (Du bist die Ruh), “Dziesma uz ūdens” (Auf dem Wasser zu singen), netrūks arī retāk dzirdamu dārgumu (Der Einsame, Der Wanderer, Die junge Nonne u. c.), un šo koncertdaļu vainagos divi dueti – “Minjona un arfists” (no Gētes “Vilhelma Meistera mācību gadiem”) un brīnišķā noktirne jeb naktsmūzika “Gaisma un mīla” (Licht und Liebe).

Savukārt koncerta otrajā daļā Franča Šūberta Pirmais klaviertrio. Tas komponēts, visticamāk, priekšpēdējā Šūberta dzīves gadā, un atšķirībā no daudziem citiem šajā neticami ražīgajā daiļrades posmā tapušajiem opusiem, kas aizrit spēcīgos dramatiskos kontrastos, Pirmais klaviertrio ir pārpilns neapēnotas saulesgaismas, vitāla mažora un noticama dzīvesprieka. Dzīves laikā Šūberts pats nezirdēja šī trio publisku atskaņojumu, opuss nāca klajā astoņus gadus pēc tā autora nāves, un Roberts Šūmanis, kas bija ne tikai ģeniāls komponists, bet arī spožs mūzikas aprakstnieks, teica: “Atliek uzmest aci šim Trio op. 99, lai eksistences posts tiktu aizmēzts kā ar burvja roku un pasaule atkal rādītos tērpusies savā starojošā svaigmē.”

Šūbertiāde ir īpašs koncerta paveids, kas atgādina mums par 19. gadsimta sākumā Vīnē notikušajām vakarēšanām Franča Šūberta draugu lokā. Šādas muzikālas sanākšanas notika apmēram reizi nedēļā kādā pietiekami lielā un viesmīlīgā dzīvoklī.

Biļetes uz koncertu var iegādāties RKTMC “Mazā ģilde” darbadienās 10.00–19.00. Biļešu cena 5.00 EUR, senioriem, skolniekiem, studentiem – 2.00 EUR, koncerta dienā – 7.00 un 3.00 EUR.

Kamermūzikas koncerts “Vecpilsētas Šūbertiāde” tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.