Neaizmirstiet par ērcēm: cik cilvēku šogad ir inficējušies ar encefalītu

8. Augusts, 2019

Latvijas daba ir ļoti skaista - zaļi meži un lauki, veselības takas, vasarnīcas un aktīvā atpūta. Taču mūsu valstī ir vēl viena nepatīkama parādība - ērces, kuras pārnēsā trīs slimības - encefalītu, Laima slimību un ērlihiozi. Nopļautā zālienā pilsētas centrā ērces ilgi nedzīvo, bet arī šeit mēs nevaram būt pārliecināti par to, ka tās šeit nemitinās.


Foto: infografika

Visbīstamākā no ērču pārnēsātajām slimībām ir encefalīts, kas var novest pie nopietnām neiroloģiskām sekām. Ērces pārnēsā arī citas infekcijas, bet Latvijā tās pagaidām nav reģistrētas.

Ko darīt, ja uz sevis pamani ērci?

Ja jūs atrodaties dabā – mest to prom. Taču nevajag to saspiest – iekšējais saturs var nokļūt uz pirkstu brūcēm, un tas ir bīstami. Vienkārši atstājiet to mežā un ejiet tālāk. Ja tas ir mājās – noskalojiet kanalizācijā.

Bet ja ērce jau ir piesūkusies?

Ja ir iespējams, jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, piemēram, slimnīcā. Izraut piesūkušos ērci vajag pēc iespējas ātrāk. Taču, ja līdz mediķiem ir pārāk tālu, tad to jāizņem pašam. Ir dažādi varianti, piemēram, aptiekās tiek pārdotas īpašas pincetes. Ja tādas nav, tad ar jebkādu citu pinceti. Svarīgi ir ērci nesaspiest. Var samitrināt vati ar spirtu, pielikt to ērcei un paturēt. Tad to izvilkt ir viegli. Ja ērce pārnēsā encefalītu, tad slimību tā jau ir ielaidusi. Taču visu pārējo tās neielaiž uzreiz. Tāpēc ir svarīgi to izvilkt ātri un nevilcināties.

Vai vakcīna ir tikai pret encefalītu?

Jā. Taču, ja cilvēks uzskata, ka, tā kā ir vakcinējies, viņam no ērcēm vairs nav jābaidās, tad viņš kļūdās. Jo vakcīna glābj tikai no encefalīta, un arī ne vienmēr – slimība vienkārši var izpausties vieglākā formā. Tāpēc mēs vienmēr sakām: pat ja esat vakcinēti, mežā ģērbieties pareizi un bieži sevi pārbaudiet.

Vairāk informācijas par ērču encefalīta profilakses pasākumiem varat atrast šeit.