Muzeju nakts 2019 Rīgā: kurp doties un ko apskatīt?

13. Maijs, 2019

Sestdien, 18. maijā Rīgā un visā Latvijā noritēs Starptautiskā muzeju nakts. Vakarā un naktī ikviens interesents varēs apmeklēt muzejus un izstādes bez maksas. No 2017. līdz 2021. gadam galvenais Muzeju nakts temats Latvijā ir Latvijas Republikas simtgade. Portāls Riga.lv ir sagatavojis sarakstu ar interesantākajām un oriģinālākajām izstādēm, kuras varēs apskatīt gan Rīgas centrā, gan apkaimēs.


VECRĪGA

Rīgas pils: ciemos pie prezidenta

Kur? Pils laukums 3

Tradicionāli Muzeju naktī savas durvis apmeklētājiem ver Latvijas prezidenta rezidence. No plkst. 18.00 līdz 00.00 ikviens interesents varēs apmeklēt Rīgas pils restaurēto un renovēto priekšpils daļu, kurā atrodas Latvijas Valsts prezidenta oficiālā rezidence. 

Uzmanību! Apmeklētājiem jābūt gataviem drošības pārbaudei pie ieejas. Lūgums neņemt līdzi lielizmēra somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus. Ņemot vērā tradicionāli lielo interesi un ierobežoto apmeklētāju skaitu, kas vienlaikus var atrasties Rīgas pilī, lūdzam rēķināties ar iespēju, ka apmeklētāju plūsma tiks regulēta un iekļūšanai pilī var nākties uzgaidīt.

Latvijas Banka: nauda kā eksponāts

Kur? Kr. Valdemāra ielā 2A (ieeja no Pils laukuma puses)

No plkst. 16.00 līdz 24.00 varēs apmeklēt Latvijas Bankas zināšanu centru “Naudas pasaule”. Izstāde ir mūsdienīga un interaktīva, kā arī varēs izbaudīt nostaļģiju, apskatot mūsu iepriekšējo valūtu – latus.

Rīgas birža: restauratoru stāsti

Kur? Doma laukums 6

No plkst. 18.00 līdz 23.00 būs atvērta izstāde “No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca”, kas veltīta Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai. No plkst. 19.00 līdz 22.00 varēs piedalīties orientēšanās stafetē kopā ar Mākslas muzeja Jauniešu klubu.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs: Rīgas sardzē cauri laikiem

Kur? Palasta iela 4

No plkst. 19.00 līdz 1.00 Rīgas doma Krustejā varēs izjust seno gadsimtu elpu. Muzej naktī atvērtajā baznīcas iekšpagalmā varēs iepazīties ar izstādēm, paklausīties mūziķu priekšnesumus, vērot teātra priekšnesumus, dokumentālās filmas. Šeit noritēs modes skate un darbosies fotosalons. Apskatei tiks atklātas 13 muzeja ekspozīciju zāles, kurās būs atļauts nofotografēties. No pusnakts līdz plkst. 1.00 – brīvais mikrofons.

Latvijas Arhitektūras muzejs: kāds varēja būt Rīgas metro?

Kur? Mazā pils iela 19

Pirmkārt, muzejs atrodas vienā no “Trim brāļiem”, kas ir vecākais dzīvojamo māju komplekss Rīgā, un tas vien jau iemesls, lai uz šejieni dotos.

Otrkārt, šeit noritēs izstāde “Mets”, kas veltīta Rīgas metro projektam un protestiem, kas tika rīkoti pret tā realizāciju Atmodas laikā. Apmeklētāji interaktīvā kartē varēs atrast savu metro līniju – kā jūs dotos mājās, ja Rīgā būtu metro?

PILSĒTAS CENTRS

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs: vai viegli būt varonim?

Kur? Jaņa Rozentāla laukums 1

No plkst. 19.00 līdz 23.00 ikviens interesents varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju. No plkst. 19.00 līdz 21.00 ģimenes ar bērniem aicina piedalīties spēlē “Kļūsti par varoni!”. Jaunajiem muzeja apmeklētājiem liks parādīt, cik labi viņi orientējas gleznās un skulptūrās – konkrētus mākslas darbus varēs atrast un atzīmēt īpašā kartē. No plkst. 19.00 līdz 22.00 noritēs orientēšanās stafete kopā ar Mākslas muzeja Jauniešu klubu.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominantu izstāde

Kur? Jaņa Rozentāla laukums 1 (no Esplanādes puses)

No plkst. 19.00 līdz 1.00 varēs iepazīties ar jauniem projektiem, kas izvirzīti gada balvai arhitektūrā.

Aizsardzības ministrija: militārās tehnikas izstāde un koncerts „Nakts mistērija: No taurēm līdz lielgabaliem”

Kur? Kr. Valdemāra iela 10/10 (pasākums norisināsies Elizabetes ielas posmā no Skolas ielas līdz Valdemāra ielai, kas pieguļ Aizsardzības ministrijas ēkai. Šajā kvartālā satiksme būs slēgta.)

No plkst. 19.00 līdz pusnaktij būs iespēja apskatīt militāro tehniku. Uzstāsies Nacionālo bruņoto spēku orķestris. No plkst. 19.00 līdz 22.00 ikviens interesents varēs piedalīties orientēšanās stafetē kopā ar Mākslas muzeja Jauniešu klubu.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs: pirmās medicīniskās palīdzības kursi

Kur? Antonijas iela 1

Apmeklētāji varēs iepazīties ar visu muzeja ekspozīciju, kas tradicionāli biedē un liek aizdomāties par vienu un to pašu – viduslaiku mediķu instrumenti vairāk atgādina spīdzināšanas instrumentus. Bonuss: Latvijas Sarkanā krusta vadībā muzejā būs iespējams arī nostiprināt savas pirmās medicīniskās palīdzības iemaņas.

Rīgas jūgendstila muzejs: ciemos pie arhitekta Konstantīna Pēkšēna

Kur? Alberta iela 12 (ieeja no Strēlnieku ielas)

No plkst. 19.00 līdz 1.00 muzejā – dzīvoklī, kas pilnīgi iemieso jūgendstila laikmeta atmosfēru un interjeru, būs iespējams pavērot teātra izrādes.

Francijas institūts: Latvija Parīzē un make-up darbnīca

Kur? Elizabetes iela 59 (ieeja no Strēlnieku ielas)

Šeit apmeklētāji varēs iepazīties ar izstādi “Latvija Parīzē. 1925. 1937”, kas veltīta Latvijas dalībai Pasaules izstādēs Parīzē. Darbosies arī tērpu un make-up darbnīca.

Latvijas Universitātes muzejs: nedaudz par astronomijas vēsturi

Kur? Raiņa bulvāris 19

No plkst. 19.00 līdz 23.00 varat iekāpt “Akadēmiskajā laika mašīnā” un uzzināt, kā astronomi noteica precīzu laiku.

Latvijas Ugunsdzēsības muzejs: tehnika un viktorīnas

Kur? Hanzas iela 5

No plkst. 19.00 līdz 1.00 varēs iepazīties ar ekspozīciju, savukārt no plkst. 19.00 līdz 22.00 – apskatīt mūsdienīgu ugunsdzēsības un glābšanas tehniku. Gaidāmi testi, konkursi un viktorīnas, kas veltītas drošības tēmai.

RĪGAS APKAIMES

Muzeju nakts pasākumi norit ne tikai centrā, bet arī galvaspilsētas apkaimēs. Turklāt ļoti bieži tieši tālāk no centra norit interesantākās un bieži vien arī eksotiskākās izstādes. Neslinkojiet, dodieties arī ārpus pilsētas centra!

PĀRDAUGAVA

Muitas un nodokļu vēstures muzejs: uzziniet, ko var vest pāri robežai

Kur? Kalnciema iela 6, 112. telpa (1. stāvs), Rīgas tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultātes ēkā

No plkst. 18.00 līdz 00.00 varēs apskatīt konfiscētos objektus, kā arī tehniskos līdzekļus, kuri izmanto muitnieki, lai atklātu kontrabandu. Apmeklētāji varēs uzzināt, kādas preces visbiežāk tiek viltotas. Apmeklētāji varēs piedalīties spēlē “Ko drīkst/ nedrīkst vest bagāžā?”, kā arī tikties ar kinologiem un muitas suņiem.

Latvijas Universitātes Zinātņu māja

Kur? Jelgavas iela 3

Ja vēl neesat bijuši jaunajā mūsdienīgajā LU Zinātnes namā Torņakalnā, tad šī ir jūsu iespēja. Zinātnes namā darbosies divas fakultātes – Fizikas, matemātikas un optometrijas, un Medicīnas. Jaunā ēka uzbūvēta blakus LU Akadēmiskajam centram. Muzeju naktī varēs apskatīt jauno, mūsdienīgo ēku, kas būs īpaši interesenti topošajiem studentiem. Un vēl no plkst. 19.00 līdz 23.00 varēs iepazīties ar izstādi “Veselības sardzē”.

SARKANDAUGAVA

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs: Aleksandra Augstumi – laiks pirms Atmodas

Kur? Tvaika iela 2

Neviens no mums nevēlētos pabūt šajā vietā kā pacients, taču mums visiem, izjūtot bailes no garīgām slimībām, tomēr ir interese par dzīvi šīs dzeltenās mājas žoga otrajā pusē…

Plkst. 18.00 Muzeju naktī tiks atklāta ekspozīcija “Aleksandra Augstumi – laiks pirms Atmodas”. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs atrodas skaistā vietā – “Aleksandra augstumu” parkā, kas mūsu pilsētā tika izveidots pateicoties Aleksandram Menšikovam. Ilgu laiku šī slimnīca bija vienīgā psihiatriskā veselības iestāde Baltijā. Plkst. 18.40 noritēs ekskursija pa stacionāra teritoriju “Trīs gadsimti aiz slimnīcas mūra”, plkst. 20.00 noritēs koncerts. Plkst. 22.00 slimnīcas durvis tiek slēgtas. Administrācija lūdz respektēt medicīnas iestādes pacientu nakts mieru.

 “Aldara” alus darbnīca: priekšnesumi, degustācijas, mūzika

Kur? Tvaika iela 44

No plkst. 17.00 līdz pusnaktij alus darītavas teritorijā noritēs Muzeju nakts programma, kas sagatavota sadarbībā ar neatkarīgo teātra trupu KVADRIFRONS. Apmeklētājiem būs iespēja:

  • vērot un piedalīties priekšnesumos;
  • izzināt alus darīšanas vēsturi un apskatīt modernās Aldara ražotnes telpas;
  • apmeklēt vēsturisko padomju laika bunkuru;
  • noskaidrot sev piemērotāko alus šķirni un  degustēt jaunākos Mežpils alus someljē Andra Rasiņa vadībā.

Par muzikālo noformējumu rūpēsies DJ Eduards Švāns un pūtēju kvartets.

ČIEKURKALNS

Latvijas Mākslinieku savienības muzejs: Mākslas dienas 2019

Kur? LMS radošais kvartāls „Kombināts MĀKSLA”, Gaujas iela 1, 3, 5, 9, Rīga

No plkst. 19.00 līdz 23.00 varēs iepazīties ar skulptūru, keramikas, scenogrāfijas un grafiti izstādi. “Kombināts MĀKSLA” ir radoša platforma dažādām mākslas un kultūras iniciatīvām. Kvartāla teritorijā ir tēlnieku, metālmākslinieku un stikla mākslinieku darbnīcas, kurās Muzeju nakts laikā būs iespēja ielūkoties.

JUGLA, TEIKA, MEŽCIEMS

VEF Vēstures muzejs: slavenās fabrikas simtgade

Kur? VEF Kultūras pils, Ropažu iela 2

No plkst. 19.00 līdz 1.00 muzejs atzīmēs fabrikas simtgadi. Būs iespējams ne tikai iepazīties ar izstādi, bet arī padejot Kultūras pils vestibilā. Programmā – 20.-30. gadu mūzika, 1950.-1970. gadu estrādes hiti, disko ritmi. Muzikālo maratonu noslēgs mūsdienu indie grupas. Un vēl VEF Kultūras pilī varēs piemērīt vēsturiskus kostīmus, lai izjustu, kā pēdējo simt gadu laikā mainījusies mode un atmosfēra.

Rīgas motormuzejs: viss, ko gribējāt zināt par automašīnu skaņas signāliem

Kur? S. Eizenšteina iela 8

No paša rīta, no plkst. 10.00 līdz pusnaktij – ieeja muzejā bez maksas! Plkst. 18.00, 19.00, 20.00 un 21.00 pastāstīs par automašīnu skaņas signāliem. Apmeklētājus sagaida muzikāli pārsteigumi.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs: kļūstiet par zvejnieku Kurzemes ciemā

Kur? Brīvdabas iela 21

No plkst. 19.00 līdz 23.00 brīvdabas muzeja teritorijā tiks radīta Kurzemes zvejniekciema atmosfēra. Jo īpaši muzejs aicina ģimenes. Būs izklaidējošas spēles!

Pilna Muzeju nakts 2019 programma.

Foto: publicitātes