Mūsu laika varoņi: Rīgas bērni pastāsta par saviem elkiem

29. Septembris, 2016

Agrāk bērni sapņoja kļūt par policistiem un kosmonautiem, tagad – par biržas brokeriem un Stīva Džobsa pēctečiem. Portāls riga.lv nolēma uzzināt, kas ir jaunās rīdzinieku paaudzes varoņi. Mēs satikāmies ar septiņiem jauniešiem un iztaujājām viņus par svarīgākajām lietām pusaudža dzīvē, paklausījāmies viņu mīļākās dziesmas un ieskatījāmies mūsdienu pusaudža grāmatu plauktā, kur valda vienprātīgs viedoklis – „Klasiskā literatūra ir pagājušais gadsimts”.


Rolands, 14 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Elks: profesionālais BMX braucējs Džareds Reinoldss

Intereses: velosipēdu motokross (BMX), karatē „šotokan”

Vēlas kļūt par: žurnālistu vai radio vadītāju

Uz datora ekrāna: standarta Microsoft fona attēls

Atskaņošanas sarakstā: gandrīz visas repera Pharaoh dziesmas

Grāmatu plauktā: M. Tvens „Toma Sojera piedzīvojumi”

Es apbrīnoju BMX braucēju Džaredu Reinoldsu, jo viņš prot taisīt neticami foršus trikus, viņam ir savs individuālais stils, es noteikti gribētu viņam līdzināties. Nākotnē es plānoju veiksmīgi apvienot žurnālista profesiju ar BMX braucēja karjeru. Neesmu gatavs strādāt „par kapeikām”. Algai jābūt vismaz 900 eiro mēnesī. Kā minimums! Lai gan plānoju sev atrast arī sponsorus. Viņi man ne tikai dotu naudu, bet arī, piemēram, sponsorētu mani ar apģērbu apmaiņā pret reklāmu. Starp citu, man patīk arī izjokot cilvēkus. Man patīk skriet pa māju jumtiem vai pamestām mājām, lai tracinātu vecas kundzītes. Tikko viņas mani ierauga kārtējā mājā, viņas uzreiz apvainojas un klaigā.

Artjoms, 14 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Varonis: zviedru reperis Yung Lean

Intereses: velosipēdu motokross (BMX)

Vēlas kļūt par: biržas brokeri

Uz datora ekrāna: automobilis

Atskaņošanas sarakstā: Yung Lean „Afghanistan”

Grāmatu plauktā: A.K. Doils „Šerloka Holmsa piedzīvojumi”

Mans elks ir zviedru reperis Yung Lean. Viņa mūzika ir ļoti mierīga un tajā pašā laikā sasaucas ar relaksējošām hiphopa melodijām. Man tas patīk! Vēl Yung lieliski izskatās: viņam gandrīz vispār nav matu un valkā Panamas cepuri. Es arī gribētu nogriezt matus „uz nullīti”, bet mana mamma par šo ideju nav sajūsmā. Es ar draugiem nesen biju uz viņa koncertu Rīgā, bet tur nebija nekā īpaša: vienkārši klausījāmies mūziku un dejojām dziesmu ritmā. Nākotnē redzu sevi kā biržas brokeri. Tajā nav nekā sarežģīta: ieej internetā un tirgojies ar savu naudu. Piemēram, ja tu uzliec naudu uz to, ka rubļa vērtība kritīs, un tā arī notiek – tu iegūsti naudu. Ja nē, tad zaudē visu summu. Nesen, starp citu, es sāku lasīt Dostojevska „Noziegums un sods”. Sarežģīta grāmata: kaut kādam onkulim vajadzēja naudu, tāpēc viņš paņēma cirvi un nosita viņu. Dostojevskis to savu romānu ir ļoti izstiepis, neizlasīju līdz galam.

Maksims, 11 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Elks: uzņemuma „Apple” dibinātājs Stīvs Džobss

Intereses: datortehnoloģijas, dejas

Vēlas kļūt par: juristu, lai pēc tam kļūtu par programmētāju, un pēc tam – individuālu uzņēmēju.

Uz datora ekrāna: attēls ar kalniem no standarta iMac bilžu kolekcijas

Atskaņošanas sarakstā: Drake „One Dance”

Grāmatu plauktā: A. Volkovs – „Smaragda pilsētas burvis”  

Es zinu, ka ir dīvaini, ka man ir vienpadsmit gadu, jo es izskatos tā, it kā man būtu visi četrpadsmit. Man to saka visi. Pašreizējā vecumā man vēl nav pietiekami daudz zināšanu, taču nākotnē vēlos veikt revolucionāru pavērsienu tehnoloģiju sektorā, kā to savulaik izdarīja Stīvs Džobss, kas no nekā izveidoja savu uzņēmumu. Ziniet, ir tāds portāls, kurā var piesaistīt naudas līdzekļus savu projektu realizācijai – kickstarter.com. Tad, kad es kaut ko izgudrošu, tad es savu ideju parādīsu sabiedrībai, iegūšu finansējumu un īstenošu savu projekti. Bet pagaidām brīvajā laikā man patīk skatīties izglītojošus video Youtube par to, kā viedotas dažādas tehnoloģijas, piemēram, telefoni un datori. Tikko man būs nedaudz vairāk laika, pierakstīšos ģitāras nodarbībām, pašaizsardzībai, 3D modelēšanai, tūrimam un orientēšanās sportam. Jo kaut ko bērnībā nepamēģināt ir grēks.  

Milana, 12 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Elks: Poļina Gagarina

Intereses: dziedāšana, zīmēšana

Vēlas kļūt par: ja ne par dziedātāju, tad žurnālisti

Uz datora ekrāna: fotogrāfija, kurā es šūpojos šūpolēs

Atskaņošanas sarakstā: „Gnash «I hate you, I love you”

Grāmatu plauktā: R. R. Raselas “Nikijas Dienasgrāmata”

Mans elks ir Poļina Gagarina. Viņa ir neticami skaista un talantīga! Es jau esmu iemācījusies viennu viņas dziesmu, bet, kas attiecas uz dziedāšanas manieri, es vēlos būt individuāla. Nākotnē, ja nekļūšu par dziedātāju, tad došos mācīties par žurnālisti: ir jānodrošinās ar vairākām iespējām. Kaut gan savu muzikālo sapņu realizācijai es esmu gatava doties uz vokālajām nodarbībām pa stundai trīs reizes nedēļā. Man šķiet, ka ar to būs pietiekami. Tas, ko es nekad nepametīšu, ir mācības skolā. Negribu būt muļķe, reiz es skatījos video, kurā meitene – modele nespēja atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem. Tagad visi viņu uzskata par neizglītotu. Man patīk lasīt mūsdienu literatūru, piemēram, par pusaudžu dzīvi. Ja man iedotu lasīt Puškinu, tad es to neizdarītu pat mēneša laikā. Tad es palūgtu grāmatu, kurā vismaz būtu atrodama kaut kāda humora izjūta.

Emīlija, 14 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Varonis: mamma

Intereses: fotografēšana

Vēlas kļūt par: fotogrāfi

Uz datora ekrāna: dzīvnieki

Atskaņošanas sarakstā: The Animals „House of the Rising Sun”

Grāmatu plauktā: -

Agrāk mani elki bija dažādi supervaroņi, taču, kļūstot vecākai, es sapratu, ka mans galvenais elks ir mana mamma. Es pēkšņi sāku apbrīnot visu, ko viņa dara, ieklausos viņas padomos, uzmanīgi vēroju viņu. Piemēram, kad viņa pasmaida, viņai labajā vaigā parādās bedrīte. Vēl es neprātīgi lepojos ar savu mazo māsiņu, kas ir tieši tāda pati, kā es bērnībā. Tā ir neticama sajūta – skatīties uz mazu sevis versiju. Kas attiecas uz manu nākotni, tad es par to domāju daudz. Agrāk gribēju būt zobārste, taču perspektīva visu dienu valkāt medicīnisko masku mani ne pārāk uzrunā. Jā, un es kopumā uzskatu, ka atbildīgas profesijas nav domātas man. Es esmu tāds cilvēks, uz kuru diez vai var paļauties: vienā ausī iekšā, pa otru – ārā. Periodiski aizmirstu kaut ko svarīgu.

Deniss, 13 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Elks: es pats sev esmu elks un varonis

Intereses: svešvalodas

Vēlas kļūt par: arhitektu

Uz datora ekrāna: attēls no kādas datorspēles

Atskaņošanas sarakstā: Rick Astley „Never Gonna Give You Up”

Grāmatu plauktā: S. Hokings, L. Hokinga „Džordžs un lielais sprādziens”  

Es pats sev esmu elks, tāpēc līdzināties gribētu pats sev. Man ir ļoti daudz spēcīgu un pozitīvu rakstura īpašību,  tāpēc pat neuzskaitīšu – saraksts būs pārāk garš.Vienīgais, ko es gribētu izskaust, ir parazītvārdi manā valodā. Visādi citādi viss ir lieliski. Runājot par nākotni, es vēlētos kļūt par arhitektu, jo, aplūkojot Rīgas arhitektūru, es saprotu, ka es varētu izdarīt labāk. Jūs esat redzējuši, piemēram, Latvijas Nacionālo bibliotēku? Ēka ir milzīga, līdzīga aisbergam. Kam tas der? Tāpat es gribētu atvērt savu restorānu, kur pie ieejas katram tiktu iedots papīra apģērbs. Iedomājieties, cilvēki pēc ēšanas uzreiz var noslaucīt rokas biksēs. Bet pēc tam, novelkot papīra apģērbu, ir gan tīras rokas, gan bikses. Cik lieliski!

Margarita, 13 gadi

Foto: Diāna Spiridovska

Varonis: „FC Barcelona” futbolists Neimārs un aktieris Dilans O’Braiens

Intereses: futbols, cirka vingrošana

Vēlas kļūt par: mēbeļu dizaineri

Uz datora ekrāna: standarta Microsoft fons

Atskaņošanas sarakstā: Twenty One Pilots „Heathens”

Grāmatu plauktā: Dž. Dašners „Labirinta gūstā”  

Kā jau jūs noprotat, man ir vairāki elki. Pirmkārt, tas ir aktieris no seriāla „Teen Wolf” un filmas „Labirinta skrējējs” – Dilans O’Braiens. Vai esat redzējuši, kā viņš izskatās? Un kā viņš tēlo savās lomās? Esmu sajūsmā! Otrs mans piemērs, kam sekot, ir Barselonas izlases futbolists Neimārs. Es viņu cienu par centību. Atklāti sakot, es pati esmu vienaldzīga pret futbolu, man labāk skatīties no malas, nevis dzenāt bumbu pa lauku pašai. Savu dzīvi es pilnīgi nevaru iedomāties bez filmām un seriāliem. Es bez tiem nevaru dzīvot! 20. gadsimtā ko tādu teikt būtu neiedomājami, bet laiki mainās. Tas ir tāpat, kā ar klasisko literatūru: pagājušajā gadsimtā cilvēki juka prātā Puškina un Gogoļa dēļ, jo viņiem nebija citas izvēles. Tagad ir cita paaudze, līdz ar to arī citas grāmatas, kas aktuālas mūsdienās.

Žurnāliste: Jeļena Safronova