Mēs uzskatām, ka šeit jābūt luksoforam vai gājēju pārejai: kur vērsties?

2. Marts, 2017

Katru gadu Rīgā tiek remontētas vairākas ielas. Tiek izveidotas joslas sabiedriskajam transportam vai velobraucējiem, luksofori un “zebras”. Bet reizēm, šķiet, ka tieši noteiktās vietās nepieciešams “guļošais policists” vai zīme “ķieģelis”, bet tos, nez kāpēc, neviens neuzstāda. Vai rīdzinieki var piedāvāt savus satiksmes organizācijas izmaiņu ierosinājumus?


Rīgas domes Satiksmes departamentā portāla Rīga.lv žurnālistiem dota apstiprinoša atbilde. Gadā Satiksmes departaments uzstāda simtiem jaunu ceļa zīmju. Ap 40 vietām tiek veikta būtiskas satiksmes organizācijas izmaiņas. Un rīdzinieki ne tikai var, bet arī aktīvi tiek aicināti sniegt piedāvājumus un aktīvi piedalīties diskusijās par to, vai pilsētā nepieciešamas jaunas gājēju pārejas, luksofori un citādi organizēta satiksme. Viss ir vienkārši: ja uzskati, ka kāds posms ir bīstams, ziņo par to.

Lai to izdarītu, jāraksta iesniegums ar problēmas aprakstu uz elektronisko pastu sd@riga.lv. Iesniegums tiks izvērtēts un tiks sniegta atbilde. Speciālisti veiks satiksmes plūsmas skaitīšanu, izvērtējot konkrēto gadījumu.

Bet negaidiet, ka “zebra” nepieciešamajā vietā parādīsies jau rīt. Ja atbilde ir apstiprinoša, tad jāgaida, kad projektam tiks piešķirti līdzekļi. Piemēram, ja februārī tiek konstatēts, ka uz kādas ielas nepieciešams luksofors, tad tā projektēšanu iespējams paredzēt nākamā gada budžetā. Turklāt projektēšana, tehnisko risinājumu izstrāde, inženierkomunikāciju izvietojums un saskaņošanas process ir pietiekami nopietnas lietas, jo nepieciešams ņemt vērā visu satiksmes dalībnieku intereses, jāveic nepieciešamie aprēķini.

Tāpat jāņem vērā prioritātes, piemēram, var gadīties, ka finansējums pietiek tikai 10 objektiem, bet jūsu pieteiktā vieta pēc prioritātes ir tikai 50. vietā. Tāpēc luksofors varētu parādīties, piemēram, tikai pēc diviem gadiem.

Turklāt ļoti svarīga ir vieta, kurā tiek plānots ieviest izmaiņas. Piemēram, ja tā ir pilsētas iela, zem kuras esošā zeme pieder pašvaldībai, tas ir viens jautājums, bet, ja blakus ir pagalms ar vairākām daudzdzīvokļu mājām – pavisam cits. Par ceļa zīmju uzstādīšanu un to izvietošanu pagalmos Satiksmes departaments atbildību neuzņemas. Piemēram, uzstādīt “ķieģeli” pagalmā, lai tajā automašīnas nenovietotu kaimiņu mājas iedzīvotāji, iespējams tikai tādā gadījumā, ja par šo lēmumu nobalso 75% dzīvokļu īpašnieku, kuriem pieder šis zemes gabals. Un ar noteikumu, ka šis posms pieder tieši šai mājai, nevis kādai trešajai personai, privātīpašnieka, kuram tāpat nāktos prasīt atļauju. Uzzināt, kā organizēt šādus darbus pagalmos, iespējams pie sava namu apsaimniekotāja.

Tāpēc jebkuras ceļu satiksmes izmaiņas ir ļoti sarežģīts jautājums.