Marijas ielas grausta pārstāvji apsola fasādes atjaunošanu

21. Septembris, 2018

Grausta Rīgā, Marijas ielā 6, īpašnieki beidzot ir vienojušies par nama fasādes atjaunošanu, šodien pēc Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas sēdēs apgalvoja viena īpašnieka pārstāvis Aleksands Meikšāns.


Meikšāns ir igauņu uzņēmēja Tomasa Tola pārstāvis. Otra īpašnieka - Jevgēņija Petrova - pārstāvji uz Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas sēdi ieradušies nebija.

Īpašums Marijas iela 6 - vietējās arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības Nr.7851 - vairāku gadu garumā ir izpelnījies “Rīgas slavenākā grausta” nosaukumu. Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma.

Dzīvojamai ēkai ir klasificēta kā B kategorijas vidi degradējoša būve un tās īpašniekiem ir piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma likme. Vienlaikus īpašniekiem vairakkārt ir uzdots veikt nepieciešamos ēkas konservācijas darbus un saglabāt visas vēsturiski nozīmīgās ēkas detaļas.

Pagājušajā gada novembrī Rīgas domes Īpašuma departaments veica ēkas piespiedu sakārtošanu, jo no ēkas fasādes bija atdalījušies dekoratīvie fragmenti, kas apdraudēja garāmgājēju drošību.

Piecstāvu dzīvojamā ēka Marijas ielā 6 ir celta 1904.gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un vienlaicīgi UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas “Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā.

Kā sēdes locekļiem klāstīja Tola pārstāvis, termiņos pildīt domes uzliktos nosacījumus joprojām neizdodas tādēļ, ka abi īpašnieki savā starpā nevar vienoties par to, ko tad nākotnē ar ēku darīt.

"Mēs jau pagājušajā gadā izstrādājām ēkas fasādes atjaunošanas projektu, bet otri īpašnieki to vienkārši neparakstīja un mēs nevarējām to iesniegt Rīgas pilsētas būvvaldē, kā solījām. Tagad veiktie monitoringi tomēr rāda, ka sienu nobīde atsevišķās vietās ir viens līdz divi milimetri, kas nozīmē, ka deformācija turpinās un ēka kļūst arvien bīstamāka. Tagad, kā liecina Īpašuma departamentam iesniegtā vēstule, viņi beidzot ir piekrituši saskaņot vismaz fasādes atjaunošanas darbus," sacīja Meikšāns.

Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas sēdēs vadītājs atsaucās uz pērn SIA "CMB" veikto nama tehnisko ekspertīzi, kurā teikts, ka ēka nav tik sliktā stāvoklī, lai to nojauktu un, ka to ir iespējams atjaunot.

Šonedēļ abiem īpašniekiem uzlikts 50 eiro sods. Plānots, ka 28.septembrī Tolam tiks uzliks 770 eiro, bet Petrovam - 660 eiro sods. Petrovam sods ir mazāks, jo viņa īpašuma tiesības nostiprinātas mazāk nekā pirms gada. 8.oktobrī īpašniekiem attiecīgi tiks piešķirti sodi 1470 un 1260 eiro apmērā, 16.oktobrī abi saņems ap 2000 eiro sodu, 24.oktobrī - jau 2870 un 2500 eiro sodu un tā tālāk.
Novembrī šis sods sasniegs jau 5000 eiro, bet, sākot no decembra, abiem īpašniekiem sods katru nedēļu būs šādā apmērā. Pēc tāda pat scenārija sodi tiks piemēroti par katru pašvaldības uzlikto un nokavēto darbu termiņu.