Mana māja – “slepenā vieta”: ēka ar stikla jumtu Stabu ielā 46/48

15. Februāris

Portāls Riga.lv turpina stāstu sēriju par ievērojamām Rīgas mājām. Šoreiz mēs esam ieskatījušies 20. gadsimta īres namā Stabu ielā 46/48. Samērā neuzkrītoša no ārpuses, šī māja sevī glabā īstu slepeno vietu! Mājas iedzīvotāja Marija pastāsta portālam par mājas īpatnībām, pazīstamiem kaimiņiem un to, no kurienes vislabāk vērot zvaigznes.


Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Mājā ar stikla jumtu dzīvoju visus savus 15 gadus, bet mani vecāki – gandrīz 20 gadus. Pirms tam viņi dzīvoja netālu no šejienes. Kad vecākiem vajadzēja jaunu dzīvokli, viņi iepazinās ar cilvēku, kas kā reiz meklēja pircējus savam dzīvoklim, bet viņš pats emigrēja uz Vāciju. Tā nu mana ģimene nonāca šajā mājā.

Foto: Riga.lv

Ēka ir būvēta 1913. gadā un pašlaik tā ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Ēkas arhitekta uzvārds (Gailītis) ir tāds pats, kā mājas īpašnieka uzvārds – visticamāk, tā ir būvēta kādam konkrētam cilvēkam, kaut gan varbūt tā vienkārši ir sakritība.

Foto: Riga.lv

Sākotnēji māja tika būvēta dzīvokļu izīrēšanai – fasādes pusē, kā ierasts, dzīvojuši bagātāki cilvēki (tur arī tagad ir ļoti skaistas kāpņu telpas), bet šeit, tādos dzīvokļos kā mūsu, mitinājušies mazāk turīgi pilsētnieki. Šādu lielu īres namu ar iekšpagalmu un šāda tipa mājām ar savienojumu ar pagalmu pilsētā ir tikai aptuveni 10. Starp citu, šādas ēkas sākotnēji būvētas tikai centrālapkurei.

Dzīvokļi iekšā ir ļoti šauri, bet gari, tie stiepjas dziļāk mājā. Kopumā mājā ir 87 atsevišķi dzīvokļi. Māja būvēta uz koka sijām, nevis metāla, kā pieņemts mūsdienās. Viszemākais, pagrabstāvs, visdrīzāk paredzēts katlu mājai, tagad tas tiek izmantots kā pagrabs.

Foto: Riga.lv

Mums ir trīs istabas. Interesanti, ka koridora sienā mums ir vairākas nišas, kurās atrodas sienas skapji. Bet to neesam darījuši mēs: māja sākotnēji būvēta ar šīm nišām, un tādas iespējams atrast arī kāpņu telpā un visos dzīvokļos. Patiesībā būvniecības laikā izrādījies, ka ķieģeļu šajās vietās var arī nebūt, tāpēc celtnieki ir nolēmuši ietaupīt. Bet iedzīvotājiem no tā ir arī savs labums – gandrīz katrā dzīvoklī ir papildus vieta mantu uzglabāšanai.

Māja ir ļoti silta, tiesa, dažu dzīvokļu parādu dēļ apkure visā mājā tiek pieslēgta ļoti vēlu, decembra sākumā. Bet tas nav nekas traks, mēs tiekam galā, izmantojot dzīvojamās istabas kamīnu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Attiecības ar kaimiņiem mums ir labas, daudzus no viņiem mēs pazīstam un vienmēr sveicināmies. Protams, agrāk paziņu bija vairāk – tagad daudzi no viņiem ir pavisam veci un reti iziet no mājas, bet kāds jau ir arī miris.

Mājā dzīvo vīrietis, kas visu savu dzīvi bijis jūrnieks – katru dienu viņš pie mūsu kāpņu telpas kūpina pīpi. Un vēl šeit dzīvo Leonīds Lencs – Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra aktieris un Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmējs par nopelniem valsts labā.

Foto: Riga.lv

Bērnībā es nepazinu nevienu no kaimiņu bērniem – bija viens puika, bet mēs ar viņu īpaši nerunājām, esam tikušies tikai dažas reizes. Bet daudzi no mana bērnudārza dzīvoja tepat netālu, un mēs, bērni, staigājām pa Ziedoņdārzu. Vērmanes dārzā jau bija pavisam cita kompānija, galvenokārt vecāki bērni.

Protams, mūsu mājas lielākais pluss ir tas, ka tā atrodas pašā pilsētas centrā. Lai nokļūtu līdz skolai man vajag tikai pāriet pāri vienai ielai! Un vēl netālu ir daudz parku, bet rajons ir mierīgs – jebkurā laikā šeit ir gaišs un te ir daudz cilvēku, tāpēc pat vēlu vakarā doties mājās nekad nav bailīgi.

Foto: Riga.lv

Tāpat šeit ir ļoti ērta transporta kustība, 50. un 20. autobusu pietura ir tieši zem logiem. Bet trīs minūšu laikā iespējams aiziet līdz Ģertrūdes ielas pieturai Čaka ielā, no kurienes dodas viss pārējais transports, ja nepieciešams, var doties līdz Centrālās stacijas rajonam. Bet kopumā nekur bieži nenākas braukt – varbūt tikai līdz Origo, lai nopirktu kaut ko īpašu, bet pēc produktiem mēs parasti ejam uz Barona Centru.

Slepenā vieta

Bet mana mīļākā vieta visā mājā ir augšējais stāvs. Liels, caurspīdīgs logs un tūkstošiem augu rada siltumnīcas sajūtu, bet skaidrās naktīs no turienes iespējams skatīties uz zvaigznēm. Par puķēm rūpējas mājas iedzīvotāji, un tās aizņem jau vairākus kāpņu laidus.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv