Mākslinieks Dainis Rudens: mans mīļākais formāts ir mājas siena

13. Aprīlis, 2017

Dainis Rudens ir mākslinieks, kuram vistuvākā un mīļākā ir apkārtējā pilsētvide, kurā strādāt, veidojot monumentālās glezniecības darbus. Viņa skices kļūst par skaistiem zīmējumiem uz sienām – gan interjeros, gan eksterjeros. Visiem pazīstamā un iemīļotā gleznojuma “Saule. Pērkons. Daugava.”, kas atrodas uz mājas sienas Tallinas ielā, viens no autoriem intervijā ar portālu riga.lv pastāstīja, kādus stereotipus viņš vēlas lauzt, kur viņš gūst iedvesmu un par ko sapņo.


Mans ceļš mākslā sākās neapzināti jau agrā bērnībā. Es gāju bērnudārza sagatavošanas  grupiņā, kur veidojām lielformāta komiksus. Strādājot pie zīmējuma Tallinas ielā ““Saule. Pērkons. Daugava”, es iedomājos par to, kā sākušas manas attiecības ar mākslu, un sapratu, ka saknes ir meklējamas tieši komiksu veidošanā. Pusaudža gados man sirdij tuva bija ielu kultūra – skeitbords, break dance un grafiti. Bet ar laiku aizraušanās ar grafiti transformējās par monumentālo glezniecību.

Mamma nebija īpaši priecīga, kad es pievērsos mākslai. Viņa domāja, ka tas ir pusaudžu gadu mirkļa vājums,  un gribēja, lai man būtu stabils darbs – kaut vai bankā, kur katru mēnesi maksā algu un var dzīvot ar pārliecību par rītdienu. Bet es uzskatu, ka mums ir pārāk maz laika, lai veltītu to darbam, kurš nepatīk un nenes prieku.  Ja tu mīli to, ko dari, ja viss nāk no sirds – tad būs arī fantastisks rezultāts.  Un, kā redzam, tas nebija mirkļa vājums - mamma ņēma savus vārdus atpakaļ  (smejas).

Drīz būs jau 10 gadi, kopš es nodarbojos ar trafaretu veidošanu. Savos darbos es pārsvarā izmantoju trafaretus, kuri ļauj idejas, ko esmu izstrādājis, grafiski ļoti precīzi pārnest uz sienas un tam piešķir sava veida šarmu. Piemēram, veidojot darbus, ir iespējams izmantot dažādas tehnikas, taču starp šiem zīmēšanas novirzieniem, darbi, kas ir veidoti ar trafaretiem, izceļas. Jo darbi balansē starp popārtu, pašreizējo grafisko dizainu un klasiskās mākslas vadlīnijām.

Mani ļoti iedvesmo 20. gadsimta plakāti ar pozitīvo propagandu. Piemēram, ka jāizslēdz gaisma vai jābūt atbildīgiem pilsoņiem. Grafiskā valoda ir viegli nolasāma, atjautīga un ir izprotama plašai publikai. Uzskatu, ka šāds mākslas piegājiens ir jāpopularizē .

Mana māksla ir saprotama visiem. Mani iedvesmo ikdienišķas lietas, kuras ir mums apkārt. Atmetot visu lieko un pārspīlēto, ir jācenšas nevis skatīties, bet ieraudzīt. Izmantojot vienkāršas lietas, bieži var pateikt daudz vairāk un panākt lielāku efektu, nekā veidojot mākslu atsevišķām skatītāju grupām. Un es vairākas reizes esmu teicis, ka mani zīmējumi ir mana dienasgrāmata. Tas, kas ir aktuāls manā dzīvē, to arī es izmantoju savā mākslā.

Žēl, ka liela sabiedrības daļa nenovērtē mākslinieku darbu. Sabiedrībā kultivējas stereotips par māksliniekiem- bohēmistiem, kas savus darbus ir spējīgi radīt tikai mokās un trūkumā. Jo nabadzīgāks mākslinieks, jo lieliskāka jaunrade. Atsevišķas sabiedrības grupas mākslu uztver kā nenopietnu hobiju, kas ir pašsaprotama un pilnīgi noteikti bezmaksas. Arī veidojot pašiniciatīvas projektus, man ir savas robežas, cik apjomīgus darbus, es spēju izveidot, vadoties pēc pieejamajiem finansiālajiem resursiem. Mūsu sabiedrībai ir jāpieaug vai jāmainās paaudzēm, kas spēs novērtēt mākslu ne vien muzejos, bet arī pilsētvidē.

Man ir māksliniekam salīdzinoši netipisks hobijs. Pirms dažiem gadiem es daudz laika veltīju savas ģimenes lauku mājai. Staigāju pa apkārtni un ieraudzīju grāvi, kas pilns ar kritušiem kokiem. Mežzinis teica, ka to ir izdarījuši bebri – to esot pārāk daudz. Sajutis sevī jaunsaimnieka garu, es nolēmu doties uz mednieku kursiem. Izmācījos, saņēmu licenci, bet tā arī ne reizi traucēt dzīvniekus neesmu devies un arī nedošos. Toties tagad hobija līmenī apmeklēju āra šautuvi un nodarbojos ar sporta šaušanu.

Vai man ir sapņi? Jā. Es vēlos, lai monumentālā glezniecība kļūtu populārāka. Jo tas dotu pilsētai savu rozīnīti, īpašu šarmu! Ir ļoti daudz dažādu māksliniecisko ideju, ko vēlos realizēt. Un vēl es vēlos lielu un draudzīgu ģimeni, lai būtu, ar ko brīvdienās izbraukt no Rīgas uz laukiem Vecpiebalgas pusē, uz manu senču dzimtas mājām.