LNMM būs skatāma izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”

4. Februāris

No 8. februāra līdz 5. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs un Kupola zālē 5. stāvā būs skatāma izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība”.


Izstādes kuratore Inga Šteimane ekspozīcijai atlasījusi turpat 100 darbu, kas atklās glezniecību kā mākslinieces lielo kaislību, mīlestību, darbu, jēgu un spēli, kā telpu, kurā notiek gan saruna ar sevi, gan uzrunas sabiedrībai. Izstāde akcentēs Džemmas Skulmes (1925–2019) mākslas aspektus, ar kuriem rakstīta ne vien viņas biogrāfija, bet arī Latvijas mākslas vēsture.

Izstāde “Džemma Skulme. Viņas glezniecība” tika iecerēta 2018. gada nogalē, pašai māksliniecei aktīvi piedaloties. Laiks licis šo darbu pabeigt, Džemmai mūžībā esot. Izstāde sniedz unikālu iespēju redzēt Džemmas Skulmes abstrakcijas, kas gleznotas 2019. gada vasarā, kā arī fragmentus no pierakstiem, kas mākslinieces radošajā procesā bija svarīgi. Līdz pat pēdējam katra iecere gleznotājai nozīmēja uzdevuma risināšanu, un jaunie darbi veltīti krāsas vieliskumam un patstāvībai.

Ekspozīcijā ir iekļautas gleznas no autorei ļoti svarīgās kolāžu grupas, kas runā par laikmetu griežiem – “Kariatīdes” jeb “Vēstures piezīmes”. Gleznas un dokumenti ļauj ielūkoties, cik apjomīgs informācijas lauks iesaistīts 20.–21. gadsimtu mijā tapušo darbu satura un formas veidošanā. Izstāde piedāvā arī izcilākos piemērus no Džemmas Skulmes monumentālā figurālisma, kas devis nozīmīgu ieguldījumu modernās glezniecības attīstībā padomju periodā un vēlāk.

Projekta publiskā programma ietver filmu seansus, muzikālus darbus, literārus lasījumus un tikšanās. 7. februārī plkst. 19.00 Mākslas stacijā “Dubulti” (Zigfrīda Meierovica prospektā 3, Jūrmalā) notiks grupas “Instrumenti” performance, veltīta Džemmas Skulmes sadarbībai ar kolektīvu, topot albumiem “Atkala” un “Cilvēks”.