Latvijas Goda aplis: festivāls “Staro Rīga” objekti dodas uz Latvijas novadiem

16. Marts, 2018

Svinēt Latvijas dzimšanas dienu ar krāšņu gaismas festivālu rīdzinieki jau ir pieraduši: “Staro Rīga” jau sen ir kļuvis par ģimenes tradīciju un iemeslu doties vēlā rudens pastaigā. Bet kā būtu, ja mēs teiktu, ka šogad izbaudīt gaismas instalācijas varēs ne tikai novembrī, turklāt ne tikai Rīgā? Uzmanību: par godu Latvijas simtgadei, “Staro Rīga” pirmo reizi dodas aiz pilsētas robežām, turklāt dara to ar vērienu!


Diāna Čivle, festivāla “Staro Rīga” kuratore:

Festivālam “Latvijas Goda aplis” ir trīs atslēgvārdi: ciemošanās, godināšana un svinēšana.

Ciemošanās, jo festivāls aicina mūs apceļot Latviju un tās novadus, katrā no tiem atrast kaut ko īpašu. Jo bieži gadās, ka patiesībā rīdzinieki Latviju tik labi nepazīst.

Godināšana – Latvijas simtgadi svinot, mēs godinām tos brīnišķīgos cilvēkus, kuri dzīvo reģionos, godinām arī novadu un reģionu kultūras un vēsturiskajām vērtībām,. Katrā novadā ir festivāla “Goda saimnieki”, kuri pie sevis uzņem viesus un pastāsta par savu novadu, un mēs godinām viņu ieguldījumu.

Un svinēšana: katram novadam ir sava unikālā pasākumu programma, no pagājušā gada novembrim līdz pat jaunajam, 2018. gada gaismas festivālam un katras nedēļas beigās pasākumi notiek citā novadā. Katrā novadā ir gaismas objekts: bieži tas ir kāds no “Staro Rīga” objektiem, bet ir sastopami arī pilnīgi jauni objekti.

Varētu teikt, ka šogad gaismas festivāls “Staro Rīga” ir devies ārpus galvaspilsētas robežām, un tagad staro visa Latvija – tā ir unikāla parādība, kas veltīta mūsu valsts simtgadei.

Festivāls sadarbojas ar novadu kultūras centriem, kultūras un nevalstiskām organizācijām, pašvaldībām un informācijas centriem no visas valsts. Jo katram novadam ir savi labi apslēpti dārgumi, un dažkārt tos patstāvīgi atrast nemaz nav tik vienkārši!

Bet, kad cilvēki uzzina par tiem, ļoti bieži ir liels pārsteigums, ka šāds brīnums atrodas tieši šeit, pie mums, Latvijā, tikai pāris stundu brauciena attālumā.

Ir lieliski, ka Rīgas objektus var apskatīt iedzīvotāji no visas Latvijas. Protams, daudzi ierodas galvaspilsētā, uz “Staro Rīga”, bet uzņemt objektus savā dzimtajā vietā ir jo īpaši patīkami. Reģionos strādā ļoti daudz radošu cilvēku un ir lieliski, ka mēs varam apmainīties ar pieredzi un idejām un izdomāt ne tikai interesantus, bet arī ilgtermiņa risinājumus.

Protams, ka projekta kulminācija gaidāma 18. novembrī. Festivāls noslēgsies ar tradicionālo “Staro Rīga” un šoreiz tajā gribam rast iespēju parādīt arī starojošu Latviju. Domāju, ka šī gada festivāls būs patiešām īpašs – šoreiz visa Latvija ir apvienojusies kopīgā gaismas akcijā, un tas būs ļoti spilgts un emocionāls moments.

Kur es varu uzzināt par pasākumu norisi?

Pasākumu programmu iespējams atrast festivāla mājaslapā www.godaaplis.lv, tur publicēti arī noderīgi organizatoru padomi: ko apskatīt katrā reģionā un kā ērti nokļūt līdz nepieciešamajam objektam.

Ko darīt, ja man nav daudz brīvā laika, bet ir liela vēlme apmeklēt festivālu?

Rīdziniekiem, lai pievienotos festivālam, nav obligāti jābrauc ļoti tālu. Pasākumu ģeogrāfija ir ļoti plaša, gaismas objekti atradīsies arī Pierīgā, piemēram, Carnikavā, Ādažos, Inčukalnā.

Vai tiešām festivāls noritēs arī vasarā?

Jā! Kad ārā būs silti, festivāla programma kļūs par lielisku iemeslu ģimenei un draugiem, lai nedēļas nogalēs kaut kur dotos kopā. Protams, gaišajā gada laikā gaismas objektiem būs grūtāk, bet vasaras pasākumiem ir dažādi risinājumi: vides objekti, pat uguns skulptūras.

Vai gaismas objekti ilgtermiņā uzlabo pilsētas?

Ir tādi Latvijas goda apļa novadi, kuri festivāla ietvaros domā arī par ilgtermiņa gaismas risinājumiem. Piemēram, Dobelē 6. janvārī noritēja gaismas objekta atklāšana – tika izgaismots pilsētas atbrīvošanas piemineklis, un tas būs apgaismots arī pēc festivāla kā ilgtermiņa apgaismojums. Savukārt Inčukalnā, kas ir pavisam netālu no Rīgas, festivāla ietvaros tiek plānots īstenot sen ieplānotu interaktīvu projektu: ar īpašas aplikācijas palīdzību cilvēki varēs paši mainīt parka apgaismojumu!