Lastādijas telpas gaida radošo inteliģenci

2. Novembris, 2017

Lastādijas apkaimes rezidences noslēgušas pirmo pieteikšanās posmu, saņemot vairāk kā 20 iniciatīvu pieteikumus no dalībniekiem, kas paralēli savai darbībai vēlas tuvēja Maskavas forštatē īstenot uz apkaimi vērstus kultūras un sabiedriskus projektus. Lai pilnībā nokomplektētu rezidenču komandu, tiek uzsākts otrais pieteikšanās posms, kas turpināsies līdz 8. novembrim.


Jau oktobra sākumā tika ziņots, ka biedrība “Free Riga” divās neapdzīvotās ēkās Turgeņeva ielā 13 un 15 atvērs Lastādijas apkaimes rezidences. Ar šo projektu tiek turpināts 2016. gadā atvērtās T17 (Turgeņeva ielā 17) rezidences darbs, kuras mērķis ir kopīgi ar vietējiem iedzīvotājiem pētīt Lastādijas sadzīvi un stāstus, aktivizēt tās kultūras dzīvi un stiprināt piederības sajūtu.

Apdzīvot vairāk kā 600 tukšos kvadrātmetrus divās neapdzīvotās ēkās, kā arī garāžu darbnīcu blokā aicināti kā apkaimes aktīvie iedzīvotāji, amatnieki, mākslinieki un nevalstiskās organizācijas, tā citi interesenti, kas parelēli savai radošajai darbībai ir gatavi kopā ar citiem rezidentiem attīstīt sabiedriskos un kultūras projektus šajā pilsētas daļā.

Lai pieteiktos rezidencei, jāaizpilda tiešsaistes pieteikuma forma.

Pirmajā rezidenču posmā telpas tiek piedavātas uz 7 mēnešiem - dzīvošanai, radošai darbībai un atsevišķiem pasākumiem. Sadarbība no rezidentu puses paredz nelielu ikmēneša dalības maksu un dalītus komunālos maksājumus. Tāpa¬t rezidenti apņemsies katru nedēļu ieguldīt vismaz trīs stundas sava laika apkaimes projektos un ēkas atjaunošanā.

Līdz šim saņemtos pieteikumus raksturo plaša daudzveidība kā no to iniciatoru vecuma un valodas aspekta, tā darbības virzieniem. Iniciatīvu diapazons plešas no keramikas darbnīcām līdz ugunsšova mēģinājuma telpām, vietējo mākslinieku studijām un vairākiem labdarības projektiem, kas veidos spraigu un uz savstarpēju ideju un zināšanu apmaiņu balstītu darbību.

Viens no apkaimes aktīvajiem amatniekiem Leontīns Volnobajevs, domājot par turpmāko sadarbību un raksturojot savu darbību norāda: “Kamēr ir dzīva tautas dziesma, tautas māksla – dzīva ir arī tauta. Kad tas viss beidzas – vairāk nav nekā. Un tāpēc mums ir vajadzīga etniski tradicionāla tautas māksla, lai saglabātos un attīstītos. Māksla nav tatāru, ebreju, čigānu, latviešu vai krievu. Māksla ir māksla. Turpinot savu vēsturisko identitāti, mēs vēlamies saglabāt labāko no savu vectēvu mantojuma un apvienot to ar jauno.”

T17 jeb Turgeņeva ielas 17 apkaimes rezidenci 2016. gada rudenī atvērusi biedrība Free Riga. Pirmais rezidences projekts 2016. gada rudenī bija apkaimes svētku organizēšana un pirmā stāstu kartes “Tikšanās ar Lastādiju” izdevuma izveide, kas aicina rīdziniekus iepazīt šo vietu un to, kas tajā notiek šodien, ieviešot kopīgus svētkus kā tradīciju. Arī šogad augustā rezidenti kopā ar vietējām iniciatīvām aicināja uz kopīgu tikšanos “Pikniks ar rajonu”.