Kur zvanīt un ko darīt, lai palīdzētu nelaimē nonākušiem dzīvniekiem?

28. Jūnijs, 2018

Ir gadījumi, kad rīdzinieki uziet mirušus dzīvniekus – uz ceļa notriektus suņus, mirušus kaķus un kaķēnus, un reizēm pat meža zvērus. Ko šādā situācijā darīt, kam zvanīt? Uz šiem un citiem skumjiem, taču svarīgiem, jautājumiem atbild Rīgas domes Mājokļu un vides departaments.


1.Kas var atbildēt uz jautājumiem, kas saistīti ar dzīvniekiem?

RD Mājokļu un vides departamentam ir noslēgts līgums ar SIA “Dr. Beinerts” par iedzīvotāju zvanu pieņemšanu un apkalpošanu, pa tālruni 67558855 – septiņas dienas nedēļā, 24 stundas diennaktī. Zvanot pa šo tālruni, var saņemt konsultācijas par visiem jautājumiem,  par dzīvnieku tēmu, kas ietilpst Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes kompetencē. Ja redzat nelaimē nonākušu dzīvnieku, zvaniet un jums palīdzēs.

2.Ko darīt ar slimiem vai traumētiem suņiem un kaķiem, kuriem nav savu māju?

 Arī šādā gadījumā var zvanīt pa tālruni 67558855 un pēc situācijas izvērtēšanas uz notikuma vietu divu stundu laikā nepieciešamības gadījumā izbrauks “Dr. Beinerts” speciālisti. Ja dzīvnieka veselības stāvoklis nav savietojams ar dzīvību, tad dzīvnieks tiks iemidzināts. Ja atļauj dzīvnieka stāvoklis, tad viņam sniegs pirmo palīdzību.Cietušo klaiņojošo dzīvnieku klīnikā var nogādāt arī iedzīvotāji, taču par pašvaldības līdzekļiem tas klīnikā tiks turēts ne ilgāk kā diennakti.

3.Ko darīt, ja suns vai kaķis ir vesels, taču tam nav savu māju?

 Ja, zvanot pa tālruni 67558855, tiek sniegta informācija par klaiņojošu dzīvnieku vai dzīvnieku bez savām mājām, kurš izskatās vesels, tad informācija tiek nodota dzivniekupolicija.lv, biedrībai, kas pieņem šādus izsaukumus un nogādā dzīvniekus patversmēs. Prioritāte ir agresīvi suņi, kas apdraud cilvēku drošību. Suņi tiek tverti no plkst. 8.00 rītā līdz 18.00 vakarā, ārpus šī laika tiek tverti tikai agresīvi suņi. Tāpat gadījumā, ja dzīvnieks ir palicis bez saimnieka (piemēram, nāves gadījumā), ir iespējams vērsties dzivniekupolicija.lv. Rīgā notvertie dzīvnieki bez mājām tiek nogādāti patversmē “Ulubele”.

4.Ko darīt, ja kaķis vai suns bez savām mājām ir kļuvis par nelaimes gadījuma upuri?

 Lai atvieglotu mirstoša dzīvnieka ciešanas un veiktu Rīgas pašvaldības apmaksātu eitanāziju (iemidzināšanu), to var nogādāt sekojošās veterinārajās klīnikās:

Foto:

 

Šajās klīnikās maznodrošinātās un trūcīgās personas, uzrādot statusu apliecinošu dokumentu, var saņemt arī sava mājdzīvnieka (suņa, kaķa) bezmaksas sterilizācijas vai eitanāzijas pakalpojumu. Viena persona var piegādāt līdz 2 mājdzīvniekiem.

5.Ielas dzīvnieku bezmaksas sterilizācija/ kastrēšana. Kur vērsties?

Ar mērķi samazināt ielas kaķu skaitu Rīgā, pašvaldība īsteno kontroles programmu “noķer-sterilizē-atlaiž”. Pēc veterināra apskates slimos dzīvniekus iemidzina, veselos – sterilizē, potē pret trakumsērgu un palaiž atpakaļ ielās.

Iesniegt pieteikumu par ielas kaķu sterilizāciju var fiziskas vai juridiskas personas. Nepieciešams aizpildīt veidlapu, iesniegt to departamentā un sterilizācija tiks veikta rindas kārtībā. Ārpus rindas tiek apkalpotas valsts un pašvaldības iestādes. Sterilizācija tiek veikta iepriekšminētajās klīnikās, savukārt dzīvniekus uz tām nogādā dzivniekupolicija.lv.

6.Ko darīt ar jau mirušiem ielas dzīvniekiem?

Ja Rīgas ielās tiek atrasts dzīvnieka līķis, jāsazinās ar “SIA 1960”, zvanot pa tālruni 26132132. Mirušais dzīvnieks tiks nogādāts uz dzīvnieku kapsētu “Citi medību lauki”.

7.Nelaimē nonācis meža dzīvnieks. Kas to notvers un sniegs palīdzību?

 Ja, zvanot pa tālruni 67558855 ir saņemta informācija par nelaimē nonākušu un cietušu savvaļas dzīvnieku Rīgas administratīvajā teritorijā, SIA “Dr. Beinerts” speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā divu stundu laikā dosies pie cilvēka, kurš atradis dzīvnieku, izvērtēs situāciju un, ja nepieciešams, dzīvnieku pārvietos uz tā dzīvei piemērotāku vietu. Ja dzīvnieka veselības stāvoklis nav savietojams ar dzīvību, tad tas tiks iemidzināts, lai dzīvnieks neciestu pēdējās savas dzīves stundas vai minūtes.

Dzīvnieki tiek pieņemti arī gadījumā, ja uz “Dr. Beinerts” klīniku Ģertrūdes ielā 101 tos atnes iedzīvotāji. No ligzdas izkritis putns vai tāds, kurš tikai mācās lidot un kuram nav novērojamas traumas, netiek uzskatīts par nelaimē nonākušu dzīvnieku.

8.Ko darīt, ja uz piepilsētas šosejas guļ miris dzīvnieks vai tas nonācis nelaimē?

 Ja jūs, braucot pa piepilsētas šoseju, redzat notriektu dzīvnieku, ir jāzvana valsts autoceļu pārvaldes organizācijai “Latvijas Valsts ceļi”, pa tālruni 80005555. Ja ceļš šķērso citu pilsētu, sazinieties ar vietējo pašvaldību.