Kur un kad augustā būs redzams zvaigžņu lietus?

10. Augusts

Augusts ir zvaigžņu un meteoru lietus laiks. Šīs dabas parādības šomēnes būs redzamas ar neapbruņotu aci. Dažiem pat būs iespēja piepildīt vēlēšanos.


Meteoru lietus pār zemi “līs” laikā no 10. līdz 20. augustam. Bet zvaigžņu lietus kulminācija gaidāma 12.-13. augustā.

Pēc Starptautiskās Meteoru organizācijas prognozēm ir gaidāmi līdz pat 100-150 meteoriem stundā, tas ir, vairāk nekā divi meteori minūtē.

Kāpēc zvaigznes “krīt”?

Perseīdu meteoru plūsma ir dabas parādība, kad meteoru plūsma pietuvojas Zemei un aiz sevis atstāj skaistu “zvaigžņu asti”. Šī aste ir daudz spilgtāka, nekā parastu zvaigžņu gaisma, tāpēc to ir viegli pamanīt bez teleskopa un citām ierīcēm gadījumā, ja debesis ir skaidras.

Kur būs redzams zvaigžņu lietus?

Parasti šī dabas parādību var novērot Zemes Ziemeļu puslodes iedzīvotāji. Un vislabāk krītošās zvaigznes ir redzamas pēc pusnakts un gandrīz līdz rītausmai. Vislabāk zvaigžņu vērošanai izvēlēties paaugstinājumu, lai debesis neaizklātu koki vai ēkas.

Pēc Latvijas Astronomijas biedrības pārstāves Annas Ginteres vārdiem, paša ērtībai jāņem līdzi silta sega vai pludmales krēsls, jāapguļas un nepārtraukti jāvēro debesis – desmit minūšu laikā zvaigžņu vērotāji noteikti redzēs krītošu zvaigzni.

Kas var traucēt zvaigžņu vērošanai?

Šogad šīs skaistās dabas parādības vērošanai var būt vairāki šķēršļi. Pirmkārt, 12.-13. augustā sinoptiķi sola lietu un mākoņainu laiku. Otrkārt, pārāk spilgts mēness neļaus izbaudīt debesis pilnā mērā.

Māņticīgi cilvēki šajā gada laikā iedomājas dažādas vēlēšanās.

Turklāt 21. augustā mūs sagaida vēl viena skaista dabas parādība – saules aptumsums. Taču to redzēs vien Dienvidamerikas iedzīvotāji.