Kur patverties no karstā laika? Astoņas Rīgas peldvietas

16. Jūnijs, 2017

Rīdziniekiem ir paveicies: peldēties un sauļoties var, neizbraucot ārpus pilsētas. Rīgā pavisam ir 8 peldvietas. Visas uzrauga pilsētas pašvaldības un glābēji. Kopumā ir trīs upju, divas ezeru un trīs jūras pludmales, un katrai no tām ir sava īpašā atmosfēra un priekšrocības.


Rumbula: mājas pludmale

Šī nelielā 170 metru garā un 30 metru platā un mājīgā pludmale atrodas Ķengaragā. Vietas nelīdzenā reljefa dēļ tur nav uzbērtas smiltis, jo jau pirmajā negaisā tās tiktu ieskalotas Daugavā. Te tika izvēlēts dabiskās zāles klājums. Pludmalē pieejamas divas ģērbtuves un biotualete. Tepat līdzās – bezmaksas autostāvvieta, kas no atpūtas vietas atdalīta ar nelielu aizsarggrāvi un figurāli novietotiem akmeņiem. Peldvieta iezīmēta ar bojām. Tornī visu diennakti dežurē glābēji.

Galvenā Rumbulas pludmales priekšrocība – līdz šejienei nokļūt ir ne tikai viegli, bet arī ļoti patīkami, jo tā ir rīdzinieku tik ļoti iemīļotās Daugavas promenādes infrastruktūras daļa. Pirms peldēšanās vai pēc tās var pastaigāties gar krāšņo upes krastu pa asfaltētu celiņu, kur, netraucējot cits citam, pārvietojas kājāmgājēji, riteņbraucēji, skeitotāji un māmiņas ar bērnu ratiņiem.  Soliņi pludmalē vēl nav izvietoti (tas tiks izdarīts tuvākajā laikā), taču simts metrus tālāk – promenādē – to ir atliku likām.

Šopavasar Austrumu izpilddirekcija netālu  no peldvietas iestādīja septiņu dažādu šķirņu vītolus – kopā 21  koku, pie kuriem pieliktas informatīvās plāksnītes zinātkārajiem.

Visvairāk, protams, pludmali izmanto Ķengaraga iedzīvotāji. Viņiem tā praktiski ir mājas pludmale. Taču jo tālāk stiepjas promenāde (saskaņā ar plānu pa to varēs nokļūt līdz pat Dārziņiem), jo biežāk to apmeklē riteņbraucēji no dažādām Rīgas apkaimēm.    

Lucavsala: atpūta kustībā

Lucavsala – ļoti plašs ar zāli klāts laukums (11 hektāri) ar labi pārdomātu un izveidotu ainavu. Šeit ir zona, kas paredzēta piknikiem, ir atvēlēta speciāla vieta dažādām aktivitātēm pieaugušajiem (piemēram, pludmales volejbola laukums) un pilsētā lielākais rotaļu laukums bērniem.

Orientieris, pēc kura pludmale pamanāma jau iztālēm, ir glābšanas stacija, kas līdzīga indiāņu namiņam uz pāļiem. Šogad te tiks ierīkota piestātne, lai ūdenī varētu operatīvi nolaist laivu. Starp citu, glābēji rūpējas par kārtības ievērošanu ne tikai ūdenī, bet arī krastā.

Mēnesi līdz pludmales sezonai upes dibenu iztīrīja un nobēra ar smiltīm, tāpēc bradāt pa ūdeni  būs patīkami – nekādu dūņu.Atpūtnieku rīcībā ir pārģērbšanās kabīnes un biotualetes. Lucavsalas pludmales īpašā priekšrocība ir koki, kuru pavēnī iespējams paslēpties no saules. Tiesa, nekustīgi šeit sauļojas tikai atsevišķi atpūtnieki – vairums cilvēku spēlē bumbu vai izmanto iespēju pārbaudīt savus spēkus uz dažādiem trenažieriem: izvingrina locekļus, trenē muskuļus, lien, lec, proti, šeit iespējams izkustēties ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Pirms atpūtas zonas ierīkota bezmaksas autostāvvieta. Taču tā kā atpūtu Lucavsalā iecienījuši ļoti daudzi rīdzinieki, šobrīd tiek būvēta papildu autostāvvieta. Līdz pludmalei var nokļūt arī ar velosipēdu.

Ķīpsala: sauļošanās ar skatu uz vecpilsētu

Upes pludmale Ķīpsalā ir neoficiāla. Ekoloģisku iemeslu dēļ tā saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos izvirzītajām prasībām nekad neatbildīs oficiāli atzītas peldvietas standartiem. Taču, ņemot vērā, ka rīdzinieki neatlaidīgi turpina doties turp sauļoties un peldēties, pilsētas iestādes ir respektējušas pilsētnieku vēlmes. Pārdaugavas izpilddirekcija pārveidojusi „mežonīgo” pludmali par civilizētu atpūtas vietu: izvietotas pārģērbšanās kabīnes, tualetes, soliņi un atkritumu urnas.

Pašu mazāko atpūtnieku vajadzībām piedāvāts spilgts atrakciju kalniņš. Pieaugušajiem ierīkota vieta, kur spēlēt pludmales volejbolu. Gada karstajā laikā te darbojas arī vasaras kafejnīca.

Rīgas pašvaldības policija, ņemot vērā, ka pludmale ir neoficiāla, nevar šeit ierīkot stacionāru glābšanas staciju. Taču nedrīkst arī atstāt peldētājus bez uzraudzības, tāpēc, sākoties peldsezonai, tiek nodrošinātas glābēju dežūras.

Ir saprotams, kāpēc pludmale Ķīpsalā tā piesaista pilsētniekus. Pludmale katram saistās ar zeltainām smiltīm, un tās šeit ir, tāpēc komfortabli var sauļoties arī bez atpūtas krēsliem. Bet īpaša vērtība ir ainava, kas paveras skatam. Pa labi – vecpilsētas panorāma, pretī – lieli, balti kuģi, kas pietauvojušies Rīgas brīvostā. Bet pats svarīgākais – no pilsētas centra pludmalē var nokļūt dažās minūtēs.

Autostāvvietas šeit nav, bet novietot automašīnu iespējams tuvākajās ielās Ķīpsalā. 

Vakarbuļļi: paraugpludmale

Vakarbuļļu pludmale – tā ir piekrastes zona aiz Bolderājas Daugavgrīvas salā. Uz šejieni viegli nokļūt ar 36. maršruta autobusu (kas vasaras laikā kursē biežāk) un 3. maršruta autobusu (kursē līdz pludmalei sestdienās, svētdienās un svētku dienās).

Balti zilās pārģērbšanās kabīnes labi saskan ar krastā plīvojošo Zilo karogu. Tā ir starptautiski atzīta kvalitātes zīme. Vakarbuļļu atpūtas zona jau astoto gadu pēc kārtas atzīta par Zilā karoga pludmali. Apbalvojumu piešķir Vides izglītības fonds (tajā ietilpst 60 pasaules valstis). Tas apliecina, ka ir ievēroti visaugstākie kvalitātes standarti un garantēts liels pakalpojumu klāsts: atpūtniekiem pieejamas dušas kabīnes, medpunkts, dzeramais ūdens, pludmale tiek uzkopta vismaz vienreiz diennaktī (obligāta ir smilšu izsijāšana), peldūdens  kvalitāte atbilst visaugstākajiem kvalitātes standartiem utt.

Mazuļi var pavadīt laiku kalniņā ar krāsainām atrakcijām, pieaugušie aktīvās atpūtas cienītāji parasti pulcējas sporta zonā, kur ierīkots basketbola, volejbola un futbola laukums.

Līdz jūrai smiltīs izbūvēts speciāls koka pārsegums, kas nodrošina piekļuvi ūdenim invalīdiem ratiņkrēslos. Vēl viens plus: daudzās norādes, kas ļauj ātri atrast vajadzīgo objektu, lai tā būtu duša vai tualete.

Kāds atpūšas, bet kādam arī jāstrādā – glābēji no glābšanas stacijas torņa modri vēro ūdenī esošos cilvēkus. Tāpat strādā visi tie, kas nodrošina servisu pludmalē: tiek iznomāti atpūtas krēsli un dažādas piepūšamās atrakcijas. Pludmalē var nopirkt saldējumu un darbojas kafejnīca.

Ierīkota plaša autostāvvieta un speciāla stāvvieta transportlīdzekļiem invalīdiem. 

Daugavgrīva: gandrīz ekotūrisms

Šī pludmale atrodas salīdzinoši tuvu Daugavgrīvas dzīvojamajam masīvam. Ceļš, pa kuru var nokļūt līdz jūrai, ved cauri Piejūras dabas parkam, kurā ligzdo daudz retu sugu putnu. Tāpēc putnu vērotāju vajadzībām ierīkots skatu tornis. Dabas parkā ierīkota arī dabas taka, pa kuru var doties jaukā un izzinošā pastaigā.

Automašīnu var novietot bezmaksas autostāvvietā, kas paredzēta 50 automašīnām. Ceļš no stāvvietas līdz pludmalei ir bruģēts, lai pa to ērti būtu pārvietoties ne tikai gājējiem, bet arī riteņbraucējiem un māmiņām ar ratiņiem. Gar malām izvietoti soliņi.

Daugavgrīvas pludmale sadalīta divās zonās – tiem, kas sauļojas, un tiem, kas priekšroku dod aktīvai atpūtai. Ierīkots pludmales volejbola un futbola laukums, kā arī rotaļu laukums bērniem. Pludmalē izvietotas pārģērbšanās kabīnes, tualetes.

Tornī no 10.00-22.00 dežurē glābēji. Atkritumu tvertnes tiek iztukšotas katru dienu. Smilšu virsējais slānis regulāri tiek izsijāts. Nākotnē izpilddirekcija ieplānojusi ierīkot velosipēdu novietni un ar jauniem elementiem papildināt bērnu rotaļu laukumu.

Nokļūt līdz šai pludmalei iespējams ar 3. un 26. maršruta autobusu (vasarā tie kursē biežāk). 

Vecāķi: tā pati Jūrmala, bet bez snobisma

Jūras pludmale Vecāķos nav sliktāka par pludmalēm Jūrmalā. Arī aktīvās atpūtas iespēju šeit ir tikpat daudz. Līdz pludmalei var nokļūt pa izbūvētu jaunu celiņu, kas ir vienlīdz ērts braukšanai ar velosipēdu, māmiņām ar bērnu ratiņiem, kā arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Jau ierastām pludmales biotualetēm pievienojies jauns sanitārais komplekss: ierīkotas dušas kabīnes, mātes un bērna istaba, parastās tualetes un tualetes invalīdiem (bezmaksas). Šo kompleksu atrast palīdz piktogrammu norādes un informācija uz tablo.

Ierīkoti āra trenažieri pieaugušajiem, ir laukumi, kur spēlēt pludmales volejbolu. Bērnu vajadzībām nesen iekārtots jauns Eiropas Savienības standartiem atbilstošs rotaļu komplekss. Šogad ierīkotas ērtas un drošas šūpoles, tostarp ar slēgta tipa sēdekļiem pašiem mazākajiem. Jau esošajām pievienojušās arī šūpoles-grozs (tā saucamā „stārķa ligzda”), kas tik ļoti patīk bērniem. Tuvākajā laikā pusaudžiem tiks ierīkota 3,5 metru augsta kāpelēšanas  tīkla piramīda.

Pludmalē darbojas guļamkrēslu un piepūšamo batutu nomas punkti. Pie pludmales izejas ierīkota duša, lai varētu noskalot smilšainās kājas. Atpūtnieku ērtībām daudzviet izvietotas atkritumu tvertnes. Iekārtota atsevišķa zona smēķētājiem. Specializēta mehanizēta iekārta katru dienu izsijā pludmales smilšu virskārtu, lai savāktu atkritumus, tostarp dažādu veidu lauskas.

Glābēju rīcībā Vecāķos ir ne tikai tornis, bet arī lieliski aprīkota glābšanas stacija, kas darbojas visu gadu. Glābēji, pārlūkojot un uzraugot kārtību ūdenī un pludmalē, ar kvadracikliem izbraukā plašu teritoriju, savukārt sniegt palīdzību ūdenī ir gatavas divas glābšanas laivas. 

Kopumā Vecāķu pludmale ne tikai neatpaliek no Jūrmalas pludmalēm, bet tai ir sava priekšrocība. Atšķirībā no Jūrmalas šeit ik uz soļa nav privāto pludmales zonu ar guļamkrēsliem par nesamērīgu samaksu un pompozu VIP zonu, kas pēdējos gados tik raksturīgas Jūrmalai. 

Bābelīte: meža ezers galvaspilsētā

Tikai 20 minūšu brauciena attālumā no Rīgas centra un dažu simtu metru attālumā no galvenās maģistrāles – Brīvības ielas – atrodas biezs mežs un tā vidū – Bābelītes ezers: rīdzinieku īpaši iemīļota atpūtas un peldēšanās vieta. Tā dziļums ir 5,5 metri, platība – 6,9 hektāri. Gaiss te vienmēr ir tīrs un svaigs, jo šeit aug daudz priežu, turklāt dažas no tām ir pat 130 gadu vecas. Vietās, kur augsne mitrāka, aug vītoli un kārkli.

Peldēt šeit ir komfortabli: ūdens sasilst ātrāk nekā jūrā, viļņu nav. Sākoties peldsezonai, glābēji ar bojām norobežo divas zonas, kur atļauts peldēt: pieaugušajiem un bērniem. Peldēšanās sektorā bērniem ir pavisam neliels slīpums un ūdens dziļums tur nepārsniedz 70 cm. Krastā ierīkotas pārģērbšanās kabīnes un izvietotas pārvietojamās tualetes, iekārtota sporta zona: pludmales volejbola laukumi un virsmas galda tenisa spēlēšanai, kā arī bērnu rotaļu laukums, kas šogad tiks papildināts ar jauniem elementiem. Ap ezeru ierīkotas vairākas piknikiem paredzētas vietas: ierakti galdi, soli, novietoti grili. Netālu no pludmales izveidota velonovietne.

Peldsezonas laikā visu diennakti strādā glābšanas dienests. Regulāri tiek veiktas ūdens analīzes, kuru rezultāti tiek atspoguļoti uz tablo. Lai peldētos ezerā, tam ir īpaši svarīga nozīme, jo šeit ligzdo putni.

Ķīšezers: glābējiem azotē

Ķīšezera pludmale Mežaparkā, tāpat kā Ķīpsalā, ir neoficiāla. Tas nozīmē, ka vietējā administrācija vispār varētu nepievērst tai uzmanību. Arī rūpēties par peldētāju drošību šādā vietā nav neviena pienākums.

Taču tā ir gadījies, ka tieši šeit, desmit metru attālumā no pludmales, atrodas Rīgas Pašvaldības policijas glābšanas dienesta galvenā bāze. Piestātnē viļņos šūpojas jaudīgi glābšanas kuteri. Krastā ir iespaidīga glābšanas stacija ar videonovērošanas centru. Tāpat kā Vecāķos, tā strādā visu gadu, tā ka peldētāji ir pilnīgā drošībā.

Ķīšezera pludmale ir pavisam neliela. Ezera gultne šeit ir ļoti dūņaina. Nesen to padziļināja līdz sešiem metriem, jo varēja iestigt biezajā dūņu slānī. Krastā nav apstākļu, lai spēlētu futbolu vai volejbolu. Bērniem ir tikai vienas līdzsvara šūpoles. Tas ir saprotami – īstie (un brīnišķīgi!) rotaļu laukumi atrodas citā šī milzīgā meža parka daļā. Taču, neraugoties uz to, šajā nelielajā zemes pleķītī no atpūtniekiem karstajās vasaras dienās nav glābiņa. Saule, ūdens, blakus kafejnīca – kas gan vēl laimei vajadzīgs!

Uzziņai

Neatkarīgi no tā, vai pludmale ir oficiāla vai neoficiāla, Veselības inspekcijas darbinieki pastāvīgi veic ūdens kvalitātes monitoringu. Aktuālā informācija, kas regulāri tiek atjaunota, pieejama interneta vietnē www.vi.gov.lv (sadaļā „Vides veselība / Peldūdens”).

Pieci padomi peldētājiem

  • Nekad nepeldieties viens. Vispirms pārliecinieties, ka tuvumā ir cilvēki.
  • Nekad nenirstiet nepazīstamā vietā. Jūs nevarat zināt, kas atrodas ūdenstilpnes dziļumā. Viens lēciens ūdenī var jūsu dzīvi pārvērst traģēdijā.
  • Neejiet ūdenī, ja esat ilgi uzturējies saulē. Krasa temperatūras maiņa var izraisīt sirds spazmas vai citas nopietnas problēmas.
  • Nepeldieties ūdenstilpnēs, kur peld pīles. Pīļu cērmju oliņas var iekļūt jūsu ādā. Simptomi, kas parādās pēc šādas peldes, ir ļoti nepatīkami: ādas nieze un čulgas.
  • Neejiet ūdenī alkohola reibumā! Jūs nespēsiet sevi kontrolēt. Atcerieties: glābēju rīcībā ir tikai piecas minūtes, lai izvilktu jūs no ūdens dzīvu. Pēc tam tiks izvilkts jau nedzīvs ķermenis.