Kultūras pils "Ziemeļblāzma" piedāvā kamermūzikas koncertu “Virtuozs uz jumta”

16. Janvāris

10. februārī plkst. 16.00 Kultūras pils “Ziemeļblāzma” lielajā zālē notiks pianistes Agneses Egliņas un vijolnieces Paulas Šūmanes kamermūzikas koncerts “Virtuozs uz jumta”.


Koncertprogramma “Virtuozs uz jumta” aicina klausītājus doties riskantā ceļojumā, kurā netrūks ne ausij tīkamu melodiju, ne mulsinošu un izaicinošu pārsteigumu.

Koncerta sākumā skanēs Franča Šūberta Briljanta Rondo si minorā, D. 895, ko komponists veltīja tā laika čehu virtuozam, vijolniekam Jozefam Slavikam, kuru nereti dēvēja arī par “otru Paganīni”. F. Šūberta intīmo, sirsnīgo rokrakstu papildina temperamentīgas, slāviskas dzirksteles, kas piešķir darbam briljanta spožumu.

Savukārt Ernesta Šosona Poēma, op.25 ievedīs sirdi plosošu nianšu valstībā. “Triumfējošās mīlestības dziesma” ˗ tāds bijis skaņdarba sākotnējais nosaukums, komponistam iedvesmojoties no krievu rakstnieka Ivana Turgeņeva tāda paša nosaukuma romantiskas noveles.

Pēc tam sekos Darjī Mijo Kino fantāzija “Vērsis uz jumta”, op. 58. Fantāzija sākotnēji tikusi plānota kā muzikālais noformējums Čārlija Čaplina mēmajam kino, tomēr vēlāk, sadarbībā ar rakstnieku Žanu Kokto, pārtapa baletā, kā arī tika pārveidota koncertskaņdarba formā dažādiem mūziķu sastāviem. Skaņdarbā apkopotas brazīļu melodijas, tango, sambas un pat portugāļu fado. Arī nosaukums cēlies no tā laika slavenā tango Brazīlijā.

Koncertu noslēgs Rumānijas nacionālā lepnuma, izcilā vijolnieka, komponista, diriģenta un pedagoga Džordžes Enesku Trešā Sonāte vijolei un klavierēm “Rumāņu tautas raksturā”, ko raksturo oriģinalitāte, eksotiska gaisotne un improvizācijas gars.

Agnese Egliņa ir viena no pazīstamākajām Latvijas jaunās paaudzes pianistēm. Temperamentīga un sievišķīgi smalka. 2011. gadā saņēmusi Latvijas valsts augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo Mūzikas balvu 2010 kategorijā par izcilu darbu ansamblī. Agneses personībā vienlīdz spoži apvienojas gan solistes, gan kamermūziķes, gan koncertmeistares talants. Kā pianiste sadarbojusies gandrīz ar visiem profesionālajiem kolektīviem Latvijā. Regulāri veido vokālās un instrumentālās kamermūzikas koncertprogrammas ar spožākajiem pašmāju un ārzemju mūziķiem. Trio “Art-i-Shock” sastāvā (kopā ar Elīnu Endzeli un Gunu Šnē) nominēta Lieljai mūzikas balvai 2017. Sadarbojoties ar mūziķiem dažādos kameransambļu sastāvos, A. Egliņa kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem jaunās paaudzes pianistiem Latvijā.

Paula Šūmane ˗ aktīvi koncertējoša vijolniece, daudzu starptautisku konkursu laureāte. Saņēmusi Latvijas valsts augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo Mūzikas balvu 2011 par labāko debiju. Regulāri sniedz koncertus ne tikai Eiropā, bet arī Japānā, Ķīnā, Dienvidāfrikā, Čīlē, Argentīnā, Tuvajos Austrumos un citur. Absolvējusi Parīzes Nacionālo Augstāko mūzikas un dejas konservatoriju un Grācas Mākslu universitāti. Par vijoļspēles kaldināšanu Paula pateicas pedagogiem Uldim Sprūdžam, Jairam Klesam (Yair Kless) un Borisam Garļickim (Boris Garlitsky). Kā soliste sadarbojusies ar dažādiem orķestriem ˗ Lisabonas Metropolitan orķestri, Bādenbādenes filharmonijas orķestri, Hoffer Symphoniker, Klaipēdas Nacionālā teātra orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri un citiem. Jaunā vijolniece turpina savas muzikālās gaitas gan kā soliste, gan kā kamermūziķe un labprāt iesaistās dažādos mākslinieciski radošos projektos.

Biļetes var iegādāties Ziemeļblāzmas informācijas centrā, "Biļešu paradīze" kasēs, ka arī internetā.Papildu informācija: Arta Skudrēna, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras pils “Ziemeļblāzma” projektu vadītāja, tālrunis 67848843, e-pasts: arta.skudrena@riga.lv.