Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" tiks atvērta "Ainava te un tur"; ieeja bez maksas

4. Janvāris

6. janvārī Kultūras pils “Ziemeļblāzma” aizsāk savu jauno izstāžu programmu ar vēstījumu par mūsdienu ainavu − pirmo izstāžu ciklu ar nosaukumu “Ainava te un tur”.


Zem šīs kopīgās tēmas tiks atklātas divas savstarpēji neatkarīgas, dažādu autoru izstādes, kas piesaka katrs savu ainavas skatījumu. Blakus telpās, bet šķirti, savas izstādes atklās ekspresīvā māksliniece Ilze Aulmane - “Piejūras pilsēta” - un par pasteļa glezniecības vecmeistaru dēvētais, bet joprojām jaunus izteiksmes veidus mākslā atklājošais Indulis Landaus - “Personālizstāde.” Abus māksliniekus raksturo spēja brīvi rotaļāties ar krāsu un gaismu un pieskāriena vieglums darba virsmai, taču tie atšķirīgi lūkojas ainavā. Indulis Landaus ir te, bet Ilze Aulmane - tur. Skatītājs var salīdzināt, atklāt un varbūt prātā arī izstrādāt pats savu, trešo viedokli par šo mākslas žanru.

Lai arī pasteļgleznotāja Induļa Landaua profesionālā darbība mākslā turpinās jau sesto gadu desmitu, iecerētā izstāde ir viņa 3. personālizstāde visā radošās dzīves laikā.

Indulis Landaus ir pieskaitāms pie nelielā Latvijas pasteļa glezniecības vecmeistaru skaita un ir viens no dažiem retajiem (paralēli Valdim Līcītim, Edvīnam Kalniniekam, Rolandam Grosam), kas joprojām turpina aktīvi strādāt šajā sarežģītājā, gandrīz jau aizmirstajā mākslas tehnoloģijā.

Šoreiz mākslinieks atklāj izstādi “Personālizstāde”, kurā apkopoti pēdējo piecu gadu darba - jaunu izteiksmes līdzekļu un formu meklējumu pasteļglezniecībā - rezultāts. Tās ir neliela formāta gleznas, kurās, eksperimentējot un izaicinot ierastos pieņēmumus par pasteļa maigo un klusināto materialitāti, autors to lieto ekspresīvi, tieši un tīrās krāsās, dekonstruējot gleznu kompozīciju. Tematiski mākslas darbos redzama ap autoru esošā vide - urbānā ainava un mājas sadzīve, kurā šī pilsētas ainava ielaužas. Tas viss ir te un tagad, un skatītājs noteikti pamanīs fragmentus arī no sev apkārtējām ikdienas teritorijām. Tiek radīta enerģētiski piesātināta, virpuļojoša noskaņa, vietumis viegli ironizējot par populāriem klasiskās mākslas priekštatiem. Indulis Landaus šajā darbu ciklā brīvi savieno pasteli ar kolāžu, frotāžu, virsmas reljefu un citām neierastām tehnoloģiskajām kombinācijām.

Foto: publicitātes

Ilze Aulmane par savu izstādi “Piejūras pilsēta” saka: “Jēdzienos "jūra" un "pilsēta" var satilpt vesela jūra un pilsēta ar mūsu individuālajām gara, sajūtu un prāta un miesas konstrukcijām. Šie darbi ir mana šī brīža interpretācija, vizualizācija par šiem jēdzieniem, vienlaikus paturot prātā, ka kādam jūra var būt viena krāsa, smarža, materialitāte vai gaisma. Pļava un kāpas, un liedags ir "pilsēta" simtiem dažādu dzīvo būtņu. Kamēr mūsu ķermeņi kādā brīvdienā jūrmalā dīki būvē smilšu pili, mūsu domās aug pilsētas, debesskrāpji un ņirbošas, noslogotas ielas ar vairākām joslām. Manos darbos var atrast atsauces gan uz bērnu rotaļām, klucīšiem, gan dabas nebeidzamo visu formu pielāgošanu un neaptveramo laika, un citu elementu kustību visos virzienos. Viens no manis pašas dziļi personīgajiem šo darbu radīšanas impulsiem ir mani garīgie piedzīvojumi, Dieva klātbūtnes meklējumi, tās kustība apkārt un manī”. Māksliniece, savienojot dažādas glezniecības un grafikas tehnikas, radījusi nosacītas, šķietami abstrakti kartogrāfiskas ainavas, kuras izplešas pār ierastajiem gleznu rāmjiem. Skatītājs, gluži kā no drona lidojuma raugoties, var planēt caur izstādes telpai − nezināmai piejūras pilsētai bez robežām.

Kultūras pils “Ziemeļblāzma” 2019. gada izstāžu programma ir veltīta formu un viedokļu daudzveidības atspoguļojumam laikmetīgajā mākslā. Katrā izstāžu ciklā tiek atklātas paralēlas, neatkarīgas izstādes par kādu noteiktu mākslas žanru vai tēmu. Izstāžu programmas vadītāja ir māksliniece − kuratore Gundega Evelone.

Abas cikla “Ainava te un tur” izstādes − Induļa Landaua “Personālizstāde” un Ilzes Aulmanes “Piejūras pilsēta” apskatāmas Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” no 6. janvāra līdz 10. martam no plkst. 10.00 līdz 19:00. Ieeja bez maksas.

Izstādes atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, ziņu portāls lsm.lv un SIA "Ah! Oh!"