Ko nepalaist garām janvārī: ziemas naktis Rīgas Zooloģiskajā dārzā

23. Janvāris, 2018

Ziemas naktis ir laiks, kad ziemotā zooloģiskā dārza durvis ir atvērtas ikvienam apmeklētājam. Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns portālam riga.lv pastāstīja par ziemotā zoodārza labāko maršrutu, kāpēc Ziemassvētki zooloģiskajā dārzā sākas 2. janvārī un kā ar Latvijas sniegu sadzīvo zebras.


Pagājušā gada decembris bijis viens no labākajiem apmeklētības ziņā pēdējo gadu laikā. Arvien vairāk cilvēku uzzina par “Ziemas naktīm”, kas nākamgad noritēs jau desmito reizi. Paaugstināta uzmanība zoodārzam ziemā ir saistīta arī ar to, ka neilgi pirms Ziemassvētkiem mēs atvērām jaunu ekspozīciju terārijā – ar piecām jaunām sugām. Viena no tām mūsu zoodārzā nav bijusi apskatāma nekad – tā ir kailo smilšracēju saime.

Foto: Riga.lv

Ziemas naktis zoodārzā notiek līdz 28. janvārim. Februārī būs tropu mēnesis, martā būs ronēni, savukārt aprīļa sākumā Rīgā izrādīsim putnus, bet tuvāk maijam dodamies strādāt uz filiāli Cīruļos. Pēc tam būs rāpuļu dienas, tad jau būs pienācis maijs, ģimenes dienas Rīgas Zooloģiskajā dārzā, bet vasarā strādājam pie visa.

Beidzot ziemas naktis zoodārzā ir tādas, kādām tām jābūt – snieg! Ja uz zemes ir sniegs, kaut tikai pavisam nedaudz, ziemas naktis ir gaišākas, izskatās pavisam citādi un apmeklētāju noskaņojums ir priecīgāks.

Beidzot zoodārza iemītnieki var pilnvērtīgi izmantot savus ziemas kažokus. Ikviens pielāgojas tā, kā tam vajadzētu būt. Piemēram, roņi jūtas lieliski – uz vēdera tiem ir pienācīgs tauku slānis, un ne tikai uz vēdera! Vēl tiem ir īss un blīvs kažoks, apmēram kā termiskā apakšveļa, lai būtu silti. Bet ārā tie atrodas +4 grādu siltā ūdenī, kas viņiem ir ideāla temperatūra.

Foto: Riga.lv

Kur vēl ir iespējams redzēt tik ekskluzīvu ainu – zebras, kas pastaigājas sniegā? Kad temperatūra ir ap nulli, ārā var iznākt arī lauva. Vispār, dzīvniekiem no siltā klimata mēs ziemā nedaudz paveram durvis, un, ja viņiem rodas tāda vēlme, viņi var iznākt ārā – šeit mums ir brīva izvēle.

Dzīvnieki vienmēr pielāgojas vietām, kurās tie dzīvo. Pat zebras pierod pie Latvijas laika apstākļiem. Bet, piemēram, ja mēs atvestu savvaļā dzimušu Āfrikas zebru, viņa nebūtu apmierināta.

Foto: Riga.lv

Kamielim pašlaik ir pavasarīgs noskaņojums, rāda zobus, izrāda pats sevi no visām pusēm. Ziemā tam ir uzaudzis nopietns kažoks, kurā viņam nepavisam nav auksti. Vasarā tas ir divas reizes mazāks! Pašlaik tas ir ļoti skaists, bet pavasarī kļūst ļoti neglīts – kamielis sāks mest vilnu, kažoks būs mazs. Patiesībā katram gadalaikam ir savas skaistās īpatnības, pavasarī un vasarā dzīvnieki audzina mazuļus, ziemā viņi ir mierīgāki, turas kopā, kļūst lielāki un pūkaināki, lūši maina krāsu, brieži nomet ragus – Ziemassvētku dāvanas ir notiesātas, var atpūsties. Bet briežu mammas gan, tieši pretēji – ir ar ragiem, tās ragus nomet apmēram maijā, kad dzimst mazuļi.

Zooloģiskā dārza telpās ir ļoti silti un ērti, tāpēc, ierodoties zoodārzā ziemā, ir iespējams izplānot ļoti labu pastaigu: pastaigāties ārā, ieiet iekšā, lai sasildītos.  Apskatīt flamingo un ibisus siltās iekštelpās, ieiet lauku mājā. Doties pie nīlzirgiem un turpat apskatīt skeletu izstādi, pēc tam doties uz terāriju – tā veco daļu, kur dzīvo ķirzakas un čūskas, bet pēc tam uz tās jauno daļu, kur tagad dzīvo surikāti, smilšracēji, bruņneši un damani, kā arī papagaiļi un pērļu vistiņas. Pēc tam var doties uz akvāriju, apskatīt zivis un ieiet siltajā žirafu mājā. Tā var apskatīt visu un nenosalt.

Foto: Riga.lv

Ir svarīgi saprast, ka Ziemassvētki un jaunais gads zooloģiskajā dārzā iestājas 2. janvārī – tad uz zoodārzu sāk vest Ziemassvētku eglītes. Piegādātāji mums atved nepārdotos kokus, ir uzņēmumi, kuri ar to nodarbojas katru gadu. Mūsu dzīvniekiem šīs eglītes – svaigas un zaļas, nevis tādas, kas izžuvušas siltos dzīvokļos, kļūst par lielisku vitamīnu avotu un iecienītām rotaļlietām. 

Ziemas nakšu laikā pie mums zooloģiskajā dārzā katru vakaru deg ugunskurs – no plkst. 16.00 līdz 21.00, tāpēc sev līdzi var ņemt desiņas un kopā ar draugiem organizēt pikniku.

Ikviens zoodārza iemītnieks tiek barots ar piemērotu sabalansētu barību. Tas, kas jāatceras vienmēr, arī ziemas naktīs – apmeklētāji dzīvniekus barot nedrīkst! Tas sabojā dabīgo balansu, dzīvnieki saņem nevajadzīgus kārumus un pēc tam neapēd to, ko viņiem vajadzētu ēst, tā rezultātā pasliktinās dzīvnieka veselība. Plāksnītes ar uzrakstu “Esi draugs – nebaro dzīvniekus” mums ir trīs valodās, bet vienalga var redzēt, kā apmeklētāji, atspiedušies pret šo plāksnīti, baro briežus.

Foto: Riga.lv

Pārbarotie dzīvnieki kļūst vājāki, viņiem nedzimst mazuļi. Tāpēc vislabākā dāvana zoodārzam un tā iemītniekiem no apmeklētājiem ir pēc iespējas biežāka paviesošanās lieliskā garastāvoklī. Par naudu, kas tiek iegūta no katra apmeklējuma, zoodārzs tiek remontēts un uzlabots, šeit ierodas jauni dzīvnieki.