Ko gardēži var baudīt rudens Rīgas restorānu nedēļā?

6. Oktobris, 2017

Pavisam drīz sāksies gardēžu un to cilvēku, kuriem vienkārši patīk garšīgi paēst, gaidītākais pasākums – Rudens Rīgas restorānu nedēļa. Par to, kā tai gatavojas restorāni, kā tiek radītas ēdienkartes un ar kādām grūtībām saskaras iestādes, mēs aptaujājām šefpavārus – pasākuma dalībniekus.


Valters Zirdziņš, “Valtera Restorāns”

“Es domāju, ka restorānu nedēļas ir ļoti labs Live Riga projekts, viens no labākajiem. Tas palīdz restorāniem attīstīties, bet jauniem restorāniem – pierādīt sevi. Vēl tā ir lieliska iespēja vietējiem iedzīvotājiem uzzināt vairāk par interesantām iestādēm. Ne tikai iepazīstināt tūristus ar patīkamām vietām Vecrīgā, bet arī mūsu publika var redzēt sava veida restorāna vizītkarti.

Kas attiecas uz ēdienkartes konceptu, mēs vienmēr esam bijuši un būsim restorāns, kas orientējas uz vietējiem sezonas produktiem. Turklāt mūsu uzdevums ir palīdzēt attīstīties latviešu saimniecībām, lai tās neslēgtu un uzņēmēji nebrauktu uz ārzemēm. Tāpēc, plānojot ēdienus, mēs sākam ar produktiem – jau iepriekš apspriežamies ar piegādātājiem par to, kas šajā nedēļā būs pats aktuālākais.

Restorāna filozofija sakrīt ar restorānu nedēļas ideju – pēc iespējas vairāk izmantot vietējos produktus. Lai cik labi arī nebūtu ievestie, radīt unikālus latviešu ēdienus vislabāk ir iespējams no mūsu pašu sastāvdaļām. Un parādīt Latviju visā tās krāšņumā – mūsu dabas veltes, mūsu virtuvi – mēs varam tikai ar mūsu produktiem. 

Reglaments nosaka, ka jāgatavo trīs ēdieni. Bet mēs vienmēr cenšamies iepriecināt viesus ar šefpavāra komplimentiem. Un to izdomāt vienmēr ir interesants uzdevums. Šoreiz mums būs brieža gaļas buljons. Es gribēju, lai viesi to nogaršotu pašā sākumā un nedaudz sasildītos. Bet visgrūtāk bija izvēlēties, kā mēs apvienosim galvenos produktus, kas no rudens dārzeņu saraksta būs vislabākais variants šim ēdienam.”


Jēkabs Naumovs, restorāns “Forest”

“Manā skatījumā Rīgas restorānu nedēļas ir ļoti noderīga ideja. Gan mums, gan arī viesiem. Cilvēkiem, kuri nevar atļauties bieži doties uz restorāniem, tā ir iespēja patīkami pavadīt laiku un garšīgi paēst ar nelieliem tēriņiem, iepazīties ar iestādes virtuvi. Bet mums, ar sociālo tīklu un mediju palīdzību, tā ir lieliska reklāma.

Izplānojot restorānu nedēļas ēdienkarti, mēs orientējamies pēc tā, ka pēc iespējas vairāk ir jāizmanto vietējie produkti. Tā ir obligāta prasība. Savukārt ēdiena “kompozīcija” ir kā mākslinieka domu lidojums: sēdi, šķirsti žurnālus, skaties internetā, atrodi ārzemju restorānu delikateses. Tas viss nepieciešams iedvesmai.

Šoreiz idejas radās salīdzinoši vienkārši – atcerējos noteiktus salikumus, kas pēc prakses bijuši ļoti veiksmīgi, kaut ko pievienoju, kaut ko nomainīju, liku akcentus uz sezonas produktiem. Un gatavs!”


Reinis Strazdiņš, restorāns “Garage”

“Kopumā restorānu nedēļas, protams, ir noderīgas. Bet mani apgrūtina cenu ierobežojums. Jo ar tik zemām izmaksām nezaudēt kvalitāti ir svarīgs uzdevums. Bet tas, ka cilvēkiem šādi pasākumi patīk, ir fakts. Ierodas ļoti daudz viesu. Ēdienkartes idejas man, kā likums, rodas spontāni. Ir uzdevums un dienas laikā tiek pieņemts lēmums. Parasti tiek izdomāts galvenais produkts, bet pēc tam tiek pievienoti pārējie. Es nevēlos gatavot ierastos “patēriņa” ēdienus: Cēzara salāti, protams, ir iecienīti un visiem saprotami. Tas ir lielisks ēdiens, bet ar to tu viesus nepārsteigsi. Bet es vēlos pārsteigt un iepriecināt.

Es galvenokārt izmantošu vietējos produktus – kvalitāte ir pavisam cita, nekā importa precēm, mūsējās ir labākas. Kaut gan reizēm tās ir arī dārgākas.

Visgrūtāk šoreiz bija izdomāt uzkodu. Pat nevaru pateikt, kāpēc. Es noteikti gatavoju ēdienus pēc jau iepriekš izdomātas receptes, nogaršoju un uzlaboju. Man ir svarīgi pārliecināties, ka viss, ko šajās nozīmīgajās dienās pasniedzam saviem viesiem, ir visaugstākās kvalitātes.”


Artis Brūklis, restorāns “Bocca Buona”

“Ideja, protams, ir laba. Ja tikai nebūtu cenas ierobežojuma. Ne vienmēr latviešu produkti “ietilpst” izdevumu robežās. Jau atkal, būtu nedaudz vienkāršāk, ja noteikumi neierobežotu ar produktu izmantošanu no noteikta reģiona – ne visiem ir līgumi ar vietējiem piegādātājiem.

Es apsēžos un izdomāju, ko piedāvāšu viesiem. Es vēlos apvienot latviešu virtuvi, iekļaujot tajā kaut ko itālisku – mūsu restorāna garā. Cenšos kārtīgi izdomāt, ko un kā savienot, kā pasniegt. Un tā ar katru ēdienu.

Ja savienojumi ir pārbaudīti pēc paša pieredzes, tad jāapspēlē interesants pasniegšanas veids. Lai viesus priecētu ne tikai garša, bet arī vizuālais elements. Bet, ja ir dzimis pilnīgi jauns risinājums, tad tas noteikti ir jāpagatavo un jāizmēģina.

Gatavosim galvenokārt no vietējiem produktiem. Visi dārzeņi ir vietējie, arī kazas siers ir latviešu. Bet, piemēram, kukurūzas vālītes būs ievestas, jo pie mums tās neaudzē, cik zināms.”


Jānis Kaļķis, restorāns “Moltto wine & grill”

“Mēs piedalāmies restorānu nedēļā otro reizi. Bet par to, cik šī ideja ir interesanta un noderīga, vēsta jau tas fakts, ka jau tagad ir ļoti daudz rezervāciju šīm dienām – vairāk, nekā parasti. Pasākums ir populārs, cilvēkiem tas patīk un tas ir lieliski!

Pamatideja ir izmantot pēc iespējas vairāk vietējo sezonas produktu. Tas arī nosaka to, kādā virzienā domāt, veidojot ēdienkarti. No ievestajiem produktiem mēs izmantojam tikai tos, kurus nevarējām atrast šeit.

Pašlaik ir sēņu sezona, mēs ēdieniem pievienojam sēnes. Sākas arī vēdzeļu sezona, tāpēc šīs zivis ir atrodamas mūsu ēdienkartē. Turklāt vēdzele restorānos tiek piedāvāta reti.

Tāpat mēs cenšamies izslēgt to, kas ir pierasts un ikdienišķs. Mēs vēlamies pārsteigt, eksperimentēt. Kaut vai to pašu vēdzeli es agrāk nekad nebiju nogaršojis. Domāju, ka tādu cilvēku nav maz.

Kā reiz zivju ēdienus izdomāt ir visgrūtāk. Pavasarī mums bija līdaka, atkārtot mēs vairs negribējām. Nolēmām neizmantot arī jau ierastās mencas un zandartus. Tāpēc devāmies uz tirgu un lūdzām padomu zivju pārdevējiem.

Tāpat interesanti bija pagatavot desertu no upenēm un Rīgas balzama un klimpām, no vienas puses tā ir tradicionāla latviešu virtuves recepte, bet ar mūsdienīgu rozīnīti. Ēdiens visiem ir pazīstams, bet restorānos tas nav redzēts sen. Un mēs pagatavojām to nedaudz neparasti, pievienojot savu kolorītu. Ceram, ka savus viesus pārsteigsim. 

Katrs ēdiens obligāti ir jāpagatavo un jānodegustē iepriekš. Tā teikt – pārbaudīts un apstiprināts! Un pat nofotografēts!”


Apskatos no riga.lv iekļauti tikai restorāni, kafejnīcas un bāri, kas ir Live Riga un Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) partneri. Apskati netiek publicēti komerciāliem nolūkiem.