Ko darīt, kad nomirst mājdzīvnieks

10. Decembris, 2017

Tēma ir ļoti skumja, taču svarīga. Lielākajai daļai rīdzinieku ir kaķīši, sunīši  un citi mājas mīluļi, kuri kļūst par ģimenes locekļiem. Diemžēl ilgi viņi nedzīvo… Kas jādara, kad kaķis dodas uz citiem medību laukiem? Kur viņu apbedīt, nekļūstot par likumpārkāpēju? 


Pašvaldība nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu utilizāciju. Ja uz ielas nomirst klaiņojošs suns vai kaķis, tad, lai izvairītos no slimību izplatīšanās un ētisku iemeslu dēļ, utilizācijai tos pieņem firma SIA „1960”, ar kuru Rīgai  konkursa rezultātā ir noslēgts līgums. Vēl pašvaldība nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku, kuri nomirst patversmē vai veterinārajā klīnikā, utilizāciju.

Mājdzīvnieka apbedīšana ir tikai saimnieku atbildība. „Aiznesīšu viņu uz mežu, apbedīšu,” teiks daudzi suņu un kaķu saimnieki. Aizmirstiet par to!

Nekādā gadījumā nedrīkst apbedīt mājdzīvniekus mežā, laukos, vai zem krūmiem - likums to aizliedz, un sods par šāda veida pārkāpumu ir līdz 350 eiro . Ja mežā nedrīkst, kur tad vēl? Ir daži varianti.

Saskaņā ar likumu, par mājdzīvnieku apbedīšanu jārūpējas viņu saimniekiem. Kur zvanīt, kur vērsties, kad mājdzīvnieks nomirst?

Ja mājdzīvnieku ārstējis veterinārārsts. Ja mājdzīvnieks nomirst klīnikā, tad ir diezgan vienkārši – viņu var atstāt klīnikā, uzreiz nodot kremācijai. Ja mājdzīvnieks nomirst mājās, bet līdz tam viņu novērojis veterinārārsts, tad viņu var aizvest uz klīniku, kur viņu nodos kremācijai. Šī pakalpojuma maksa ir atkarīga no klīnikas. Pirms aizvest mājdzīvnieku uz klīniku, sazinieties ar veterinārārstu.

Ja mājdzīvnieku nav novērojis veterinārārsts, viņš jānodod uzņēmumam, kuram ir tiesības pieņemt, apbedīt un utilizēt mirušos dzīvniekus. Rīgas teritorijā savākšanas, transportēšanas un uzglabāšanas atļauja ir diviem uzņēmumiem –SIA „Sanarius”, SIA „Flammax”, pieņemšanai un utilizācijai – SIA „Dr. Beinerts”.

Iepriekšminētie varianti nozīmē, ka dzīvnieks tiks kremēts kopā ar citiem dzīvniekiem.

Tie, kuri vēlās apbedīt savu dzīvnieciņu atsevišķi, ir divas iespējas – Rīgai tuvākie mājdzīvnieku kapi atrodas Babītē – „Citi medību lauki”. Otra iespēja ir individuālā kremācija, kuru piedāvā divi uzņēmumi – SIA „Cremo” un SIA „Flammax”.

Tiesības pieņemt, apbedīt un utilizēt mirušos mājdzīvniekus ir tikai tiem uzņēmumiem, kuri ir saņēmuši atbilstošu atļauju no Pārtikas un veterinārā dienesta. Uzņēmumu saraksts, kuri piedāvā savus pakalpojumus ne tikai Rīgā, bet arī citās administratīvajās teritorijās, ir pieejams PVD mājaslapā.