Ko apmeklēt festivālā “Baltā nakts”?
TOP 10 pasākumi: iedomāts krodziņš, emodži dzeja, diskotēka klusumā

4. Septembris, 2019

Šogad jau 14. reizi Rīgā notiks mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Laikmetīgās mākslas cienītāju skaits varbūt nav tik daudzskaitlīgs kā Rīgas svētku vai “Staro Rīga” apmeklētāju pulks, bet tieši šis festivāls ļauj iepazīt mūsdienu mākslu un, kas zina, varbūt aizrauties, iedziļināties un atrast savējo.

RĪGA.LV piedāvā savus subjektīvi izvēlētos “Baltās nakts” labākos pasākumus – izrādes, instalācijas, multimediju priekšnesumus, izstādes un dzejas lasījumus. Plašāks pārskats ir pieejams vietnē www.baltanakts.lv/2019/lv/program.


1.GAIA

Foto: publicitātes

Kur: Kronvalda parkā

Kad: no plkst. 18.00 līdz 23.00

GAIA ir mākslinieka Lūka Džerama (Luke Jerram) darbs, planētas Zeme instalācija. Grieķu mitoloģijā Gaia ir Zemes personifikācija. Trīsdimensiju instalācijas diametrs ir 7 metri, un to sedz detalizētas Zemes fotogrāfijas, ko uzņēmusi NASA. Mākslas darbs ir 1,8 miljonus reižu mazāks par reālajiem planētas izmēriem, katrs tā virsmas centimetrs atbilst 18 km reālās Zemes virsmas. Ja paskatīsieties uz mākslas darbu no 211 metru attāluma, ieraudzīsiet, kā izskatās Zeme, skatoties no Mēness. Instalāciju papildinās skaņu kompozīcija, kuru speciāli radījis komponists Dens Džonss (Dan Jones). GAIA ir tikusi izstādīta mākslas un zinātnes izstādēs un festivālos visā pasaulē.

2.Diskotēka bibliotēkā. Izbaudi klusumu!

Foto: publicitātes

Kur: Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā Mūkusalas ielā 3

Kad: no plkst. 20.00 līdz 24.00

Vai esat kādreiz bijuši diskotēkā, kas norit klusumā? Nē? Jums ir iespēja to izbaudīt. Klusās diskotēkas formāts ir plaši pazīstams visā pasaulē. Mūzika tiek pārraidīta austiņās, ko izsniedz katram apmeklētājam. Ikvienam būs iespēja izvēlēties starp trim kanāliem un attiecīgi – starp trim dīdžejiem. Dīdžejs Dagnis Bricis prezentēs latviešu mūzikas zelta fondu, DJ duets “Diski pļaski” – hītus, bet DJ Mārtiņš Šmits – hiphopu. Nez, kurš no mūzikas žanriem šajā vakarā būs populārākais dejotāju vidū?

3.Dzīvās epifānijas. Meklējot gaismu

Foto: publicitātes

Kur: Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes luterāņu baznīcas pagrabā Ģertrūdes ielā 8

Kad: no plkst. 20.00 līdz 23.30

Multimediju performanču grupa "White Knights" aicina uz pusstundas garu performanci, kuras iedvesmu autori smēlušies dzejnieka Imanta Ziedoņa epifānijās. Izrāde apvienos vairākus mākslas žanrus: tekstus, mūziku, ēnu teātri, improvizācijas teātri, videoprojekcijas, glezniecību. Performance tiks rādīta četras reizes: plkst. 20.00, plkst. 21.00, plkst. 22.00 un plkst. 23.00.

4.Vairāk nekā dārzs / Jardin en plus un Absurdais krodziņš / Billevesées – l’estaminet

Foto: publicitātes

Kur: Vērmanes dārzā

Kad: no plkst. 15.00 līdz 3.00

Ar gaisu pildītās, košās un dzīvespriecīgās instalācijas, ko radījusi franču radošā apvienība “PICTO FACTO”, iepriecinās visus pilsētas centrā. Iedomājieties – Vērmanes dārzā pēkšņi izaugušas dīvaini krāsainas kolonnas, kas ir kā aicinājums ienākt iedomātā krodziņā...

Laikā no plkst. 20.00 līdz 20.40 un no plkst. 22.00 līdz 22.40 būs priekšnesums “Spožie” – drosmīga un oriģināla etnomūzika dzīvajā izpildījumā un modernā deja.

5.Mehāniskā dienasgrāmata

Foto: publicitātes

Kur: Rīgas cirka ēkā Merķeļa ielā 3

Kad: no plkst. 18.00 līdz 3.00

Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls “2ANNAS” izrādīs jaunāko Baltijā veidoto īsfilmu programmu. Visas nakts garumā būs četri īsfilmu bloki, ko ievadīs dzejas improvizācija kino klasikas mēmajām filmām. Pasākumā piedalīsies latviešu dzejnieki Agnese Krivade, Sergejs Timofejevs un Artūrs Punte.

6.Izstādes “Emodži dzeja” atklāšana un interaktīva “Emoji vision” performance

Foto: publicitātes

Kur: Raiņa un Aspazijas mājā Baznīcas ielā 30

Kad: no plkst. 20.00 līdz 1.00

Izstādē būs iespēja izpētīt emodži alfabētu un tajā balstītos Raiņa dzejas tulkojumus. Interesenti varēs izmēģināt lietotni dzejas rakstīšanai emodži valodā. Emotikoni ir kļuvuši par būtisku digitālās komunikācijas sastāvdaļu, kas palīdz nodot informāciju par sarunas dalībnieku emocionālo fonu, šādi mainot sarunas toni un ietekmējot sarunas dalībnieku reakciju. Taču vai šīs mūsdienu piktogrammas spētu aizstāt valodu pilnībā?

7.Smiltis un ūdens / Laiks un ceļš

Foto: publicitātes

Kur: Zirgu ielas koncertzālē Kaļķu ielā 11

Kad: no plkst. 18.00 līdz 00.30

Audiovizuāls koncertuzvedums, kas veltīts laika tecējumam un cilvēka ceļam tajā. Uzvedumā piedalās pieci klasiskās mūzikas izpildītāji, ebru (gleznošanas uz ūdens) māksliniece un tango dejotājs. Koncertuzvedumu papildinās apmeklētājiem domāta meditatīva smilšu kārtošanas darbnīca.

Plkst. 18.30 un 21.00 tiks rādīta performance “Piecas meditācijas”, bet plkst. 20.00, 22.30 un 23.30 performance “Pjacolla. Histoire du tango”.

8.“LLMC Ārpuszemes” un “Baltais tirgus”

Foto: publicitātes

Kur: Āgenskalna tirgū Nometņu ielā 64

Kad: “LLMC Ārpuszemes” – no plkst. 18.00 līdz 2.00, tirgus – no plkst. 19.30 līdz 2.00

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs rādīs performanču programmu projektu “LLMC Ārpuszemes”. Performance šobrīd ir aktuāla mākslas forma, kas ietver sevī daudzas un dažādas mākslas izpausmes formas. Projektā “LLMC Ārpuszemes” tiks īstenotas divas performances un projicēts viens videodarbs. No 18.00 līdz 20.00 notiks meistardarbnīca ģimenēm ar bērniem.

“Baltais tirgus” piedāvās programmu ar laikmetīgo deju, videoprojekcijām, mūziku un ideju, ka māksla joprojām pauž mūsdienās visaktuālāko. Tiks demonstrēta performance “Mēs balsojam ar saviem maciņiem” (plkst. 19.30, 22.20, 00.30) un performance-instalācija “Vārda svars” (plkst. 20.30, 21.40, 23.30).

9.Signāls // Sintēze

Foto: publicitātes

Kur: Kaņepes kultūras centrā Skolas ielā 15

Kad: no plkst. 18.00 līdz 3.00

Pasākums veltīts elektroniskajai mūzikai un tās radīšanas procesam. Apmeklētāji iepazīsies ar mūsdienu tehnoloģijām elektroniskās mūzikas jomā, varēs izmēģināt dažādus instrumentus, būs “Vinila tirdziņš”, DJ darbnīca bērniem, elektroniskās mūzikas improvizācijas, dīdžeju priekšnesumi, filma “Deju laikmets”.

10.Varoņu reiss un Pasaku tramvajs

Foto: publicitātes

Kur: īpašos tramvajos, kas kursēs maršrutā no Ausekļa ielas līdz pieturai “Rīgas 45. vidusskola”.

Kad: “Varoņu reiss” – no plkst. 18.34 līdz 2.20, “Pasaku tramvajs” – no plkst. 18.00 līdz 22.00

Ikviens var doties “Varoņu reisa” braucienā, iekāpjot tramvajā kādā no maršruta pieturām un pat nereģistrējot e-talonu. Tramvaja pasažieri varēs aizdomāties par varonības tēmu. Vai elks un varonis ir saistīti? Vai ir iespējams būt varonim savā mikrovidē? Par vizuālo noformējumu un radošajām darbnīcām rūpēsies Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas skolēni un skolotāji, par mūzikas programmu – jaunie reperi, hiphopa mākslinieki un bītmeikeri.

“Pasaku tramvajs” – Radio NABA ritošā studija, kas vienu nakti atvērs vārtus pasaku meistara Kārļa Skalbes tēlu, sapņu un varoņu pasaulei. Tramvajā notiekošais tiks translēts radio ēterā. Gaidāmi dzīvās mūzikas priekšnesumi, teatralizēti uzvedumi un dinamiskas vizualizācijas.