"Kaučsērfings": kā rīdzinieki viesojas pie svešiniekiem no visas pasaules

4. Jūlijs, 2017

“Kaučsērfings” ir vienkāršs un patīkams veids, kā padarīt savu ceļošanu lētāku un jautrāku, uzzinot vietējo noslēpumus un iedziļinoties pilsētas atmosfērā. Un tieši tāpat visas pasaules kultūras var atbraukt un pārnakšņot pie tevis! Rīga.lv publicē trīs Rīgas “kaučsērferu” stāstus.


Jūlija

Foto: No personīgā arhīva

Līdz šim brīdim “Kaučsērfingā” man ir tikai "viesu" pieredze. Esmu atpakaļ no pusgadu ilga ceļojuma Latīņamerikā un vēl neesmu paguvusi uzņemt kādu pie sevis, bet  noteikti to darīšu un jau nomainīju iestatījumus uz "Iespējams, pieņemšu viesus", jo neesmu mājās katru dienu.

Mana pirmā pieredze bija Kostarikā, līdz šim es tikai biju dzirdējusi par “Kaučsērfingu” pāris reizes, bet īsti nesapratu, kāpēc cilvēki to dara.

Kostarikā ir diezgan dārga valsts un tolaik es dzīvoju vietā, kur biju brīvprātīgā. Vēlējos to mainīt, bet kaut ko citu atrast nebija viegli. Tā nu es nolēmu izmēģināt “Kaučsērfingu”, jo citas izejas īpaši nebija – nācās ekonomēt.

Mana pirmā pieredze bija lieliska - es viesojos pie kostarikāņa viņa privātmājā, man bija sava istaba ar atsevišķu vannas istabu. Viesojos piecas dienas ziemā. Viņš iepazīstināja mani ar savu draudzeni un ģimeni un mēs visi kopā pavadījām Ziemassvētkus, pēc tam vēl viesojamies pie viņa ģimenes.

Kopā apmeklējam vairākas Kostarikas vietas, devāmies uz vulkānu. Man teica, ka, tā kā esmu viesis, par ēdieniem un dzērieniem atbildīgi ir viņi. Vēlāk turpināju viesoties ar “Kaučsērfinga” palīdzību, paliku ļoti dažādās vietās, satiku ļoti dažādus cilvēkus.

Uzreiz pēc dzīves privātmājā ar savu istabu un vannas istabu, ierados citā pilsētā pie Arenāla vulkāna un pavadīju divas naktis pie 21 gadu veca puiša, kurš dzīvoja ar savu kolēģi. Šīs divas naktis es pavadīju uz matrača koridorā – dzīvoklis bija ļoti mazs.

Bet nav svarīgi, kādos apstākļos tu dzīvo – svarīga ir tā saikne ar cilvēkiem, kurus tu satiec. Es pievēršu lielu uzmanību kam es rakstu, izvēlos ļoti rūpīgi, jo mēs visi beigu beigās esam draugi. Es būtu ļoti priecīga, ja kāds no viņiem varētu atbraukt pie manis. Un es zinu, ka gadījumā, ja atkal būšu pie kāda no viņiem, viņi būs priecīgi mani atkal redzēt. Visbiežāk ir tieši tā: “Vai tiešām tev jādodas prom rīt, varbūt paliec vēl vienu nakti?”


Laine un Artūrs

Foto: No personīgā arhīva

Mēs nolēmām izmantot “Kaučsērfinga” aplikāciju, dodoties savā lielajā ceļojumā apkārt pasaulei. Lai ceļojums cauri pieciem kontinentiem būtu iespējams ar pēc iespējas mazākiem līdzekļiem, bijām nolēmuši galvenokārt pārvietoties ar autostopiem un gulēt teltīs. Par “Kaučsērfingu” zinājām, bet nekad iepriekš to nebijām izmantojuši un mums tas ienāca prātā kā papildus līdzeklis – gadījumā, ja kaut kur uzcelt telti nav iespējams. Izveidojām kopīgu profilu, jo, galu galā, esam divi ceļotāji, un tā nu sākām!

Pirmo reizi atrast vietu izdevās vienā no Meksikas lielākajām pilsētām – Monterejā. Sākumā gan satikām kolumbiešu puisi, kurš arī palika meksikāņa Hektora puspabeigtajā viesu namiņā. Lielu ērtību gan nebija, gulējām guļammaisos uz grīdas un mazgājāmies kopā ar prusakiem, bet skaistākais bija patiešām viesmīlīgie cilvēki – devāmies uz tradicionālajām meksikāņu ballītēm, kurās neviens tūrists pat neiedomātos ieklīst, mūs iepazīstināja ar tradicionālo bārbekjū un pokera vakaru, īstu meksikāņu virtuvi un patiesu vietējo skatījumu uz dzīvi. Pieredze bija vienreizēja. Par naudu tādu patiešām nevar iegūt.

Tā kā “Kaučsērfingu” izmantojām ļoti bieži, arī jauku gadījumu ir ļoti daudz. Piemēram, Goa reģionā kādu “kaučsērferi” bija grūti atrast, un patiesībā Vikrams atrada mūs. Šis vīrietis gan savā profilā bija minējis, ka ir nūdists un dod priekšroku līdzīgi domājošajiem. Ilgi šaubījāmies – piekrist viņā uzaicinājumam palikt, vai nē. Galu galā savu izvēli nebūt nenožēlojām – vīrietis mūsu priekšā izlēma neko nenovilkt, un, dodoties uz kāzām citā reģionā, savu dzīvokli uzticēja mums vieniem. Tā nu vairākas dienas baudījām Goa sauli un paši savu plašo dzīvokli divu minūšu attālumā no pludmales.

Tagad mums patiesi ir draugi visās pasaules malās, tos nu arī gaidām ciemos Latvijā! Arī paši esam sākuši aicināt “kaučsērferus” pie sevis, jo dots devējam atdodas, un nu, pēc ceļojuma, ir mūsu kārta ir iepazīstināt citus ar savu kultūru un sniegt naktsmājas. Un šī iepazīšanās un pieredzes apmaiņa ir kas ļoti īpašs. “Kaučsērfings” ir lielisks veids, kā ielaist mazu pasaules daļiņu savā sirdī.


Džordžs

Foto: No personīgā arhīva

“Es izmantoju “Kaučsērfingu” tikai kā uzņemšanas puse, vēl neesmu mēģinājis palikt pie kāda. Tā kā esmu Grieķijas ekspatriāts, regulāri uzņemu Rīgā pie sevis draugus un ģimenes locekļus, izrādu viņiem pilsētu, iesaku, kur doties paēst un kur ir vērts doties, kādām citām Latvijas pilsētām ir vērts pievērst uzmanību. Kad pārcēlos uz Rīgu, jau zināju, ka uzņemšu draugus, tāpēc izīrēju samērā lielu dzīvokli, nopirku papildus gultas, spilvenus un dīvānus, kuros varētu gulēt divi cilvēki.” Ar šādu nostāju un nepieciešamo aprīkojumu, sāku domāt, ka varbūt es varu izmēģināt uzņemt “kaučsērferus” un tagad esmu priecīgs, ka nolēmu to darīt.

Kad es sāku, pirmajās divās nedēļās uzņēmu septiņus viesus, atsauksmes ir tikai pozitīvas!Visinteresantākie cilvēki, kuri pie manis palika, bija divi brāļi no Vācijas, kuri atbrauca uz Rīgu autostopu sacensību ietvaros – šo sacensību uzdevums bija šādā veidā nokļūt vistālāk no Berlīnes. Viņi man pastāstīja par savu stopošanas pieredzi, pastaigājāmies pa pilsētu, pildot muļķīgus uzdevumus, kuri šajās sacensībās bija jāizpilda, tostarp arī alus festivāla apmeklēšana. Tas bija neaizmirstams piedzīvojums!

Man patīk ceļot, bet, tā kā pašlaik strādāju, nevaru darīt to tik bieži, cik vēlētos. Taču ceļošanas prieks var ienākt tieši manā dzīvoklī – ar “kaučsērferiem”. Tā es iepazīstu savu viesu kultūras, varu pats izjust viņu ceļojuma sajūtas un iedvesmoties, kā arī man ir papildus iemesls, lai izietu no mājām, pastaigāties un apskatīt šo skaisto pilsētu tūristu acīm. Tik silta ir šī sajūta tavā sirdī, kad tu palīdzi cilvēkiem un redzi, cik laimīgi viņi ir! Man vēljoprojām patīk tās sajūtas, kuras dod “kaučsērfings”, un es domāju, ka arī turpmāk uzņemšu viesus pie sevis tik ilgi, cik vien tas būs iespējams.