Kas un kā rotā Rīgas ielas? (FOTO)

4. Decembris, 2019

Pilsēta aktīvi gatavojas Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam. Lai iepriecinātu rīdziniekus un pilsētas viesus, kā arī izjustu tuvojošos svētku noskaņu, pašvaldība katru gadu rotā pilsētas galvenās ielas, parkus un skvērus ar gaismu virtenēm un citiem rotājumiem. Rotāšana sākas kalendārā rudens beigās un tagad, ziemas sākumā, šie darbi tuvojas noslēgumam. Apskatīsim, kā tas notiek!


Darbus vada pašvaldības aģentūra “Rīgas gaisma”, kas izstrādā gan rotājumu plānu, gan savās noliktavās uzglabā visas dekorācijas nesezonas laikā. Un tagad ir pienācis laiks kārtējo reizi “izpakot svētku virtenes”.

Foto: Riga.lv

Šogad pilsētas rotāšanu veic jauns privātais uzņēmums, kas izvēlēts, balstoties uz publiskā iepirkuma rezultātiem un pašlaik, saskaņā ar līgumu, kas noslēgts ar uzņēmumu “Rīgas gaisma”, izpilda visus nepieciešamos darbus.

Foto: Riga.lv

Darba dienas vakarā mēs sastapām strādniekus ar pacēlājiem Elizabetes un Krišjāņa Barona ielu krustojumā. Brigādē ir pieredzējuši alpīnisti, elektriķi un mehāniķi. Lai procesu paātrinātu, puiši strādā divās ielās uzreiz, daļēji ierobežojot tās ar sarkanām barjerām un lentēm.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Šodienas uzdevums – izkārt koku zaros virteni gara vada formā ar dzeltenām un mirgojošām baltām gaismiņām, un pēc tam pārbaudīt tās, pieslēdzot virteni tīklam.

Foto: Riga.lv

Šādā “kamolā” ir vairāki posmi, kas saslēgti 20 metru garā virtenē. Protams, ja pēdējais posms kādu iemeslu dēļ izslēdzas, tad pārējā virtene turpinās mirdzēt. Ja problēma ir virtenes vidū, tad tā nodzisīs visa virtene. Šādu virteņu pilsētā būs visvairāk: tās rotās koku zarus 11. novembra krastmalā, Raiņa un Kalpaka bulvārī, kā arī citās galvenajās pilsētas centra ielās, parkos un skvēros, kur koki aug blīvās rindās.

Foto: Riga.lv

Kā pastāstīja brigādes vadītājs Konstantīns, lai kopējā ielas “vakara aina” no malas izskatītos organiski un nebūtu sajūtas, ka ir pārāk daudz gaismas, viņiem dots uzdevums rotāt katru otro koku. Kurus tieši kokus izvēlēties, risina paši meistari. Taču atzīstas, ka grūtāk ir strādāt ar jauniem kokiem, kuru zari ir daudz tievāki un lokanāki. Vienam jaunajam kokam aiziet aptuveni 20–25 metri virteņu. Lieliem un veciem ozoliem, piemēram, Esplanādē, katram kokam nepieciešami pat 4-5 kamoli virteņu.

Foto: Riga.lv

Nepieciešamības gadījumā strādnieki vispirms nedaudz “attīra” kokus no nolauztajiem un sausajiem zariem. Tas tiek darīts arī drošības nolūkā, lai zem vadu svara aizlūzušie zari pēc tam neuzkristu uz kājāmgājēju galvām vai zem kokiem novietoto mašīnu jumtiem.

Foto: Riga.lv

“Aptīt” vienu koku un pieslēgt virteni pilsētas apgaismojuma tīklam aizņem laiku, sākot ar pusstundu.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Pēc tam, kad virtenes noteiktā kokā ir uzkārtas, tās pārbauda, uz brīdi pieslēdzot tīklam. Nepieciešamības gadījumā tiek nomainītas nestrādājošās spuldzītes.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Visas svētku virtenes uz ielām ir cieši saistītas ar pilsētas apgaismojumu. Tās automātiski ieslēdzas, kad pilsētā iestājas mijkrēslis un apgaismes stabos ieslēdzas spuldzes, tas ir pēc plkst. 16.00.


11. novembra krastmalā ir uzstādīti uzreiz trīs veidu rotājumi: dzeltenās spuldzīšu virtenes uz koku zariem, zaigojošās baltās lāstekas papildus virtenēm kokos, kā arī zili baltās zvaigznes uz apgaismes stabiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Raiņa bulvārī zilo sniegpārsliņu vietā atrodamas sarkanās. Un arī tās jau tagad tiek iedegtas!

Foto: Riga.lv

Vislielākie dekora elementi milzīgu, mirdzošu 3D zvaigžņu veidā rotās Bastejkalnu un Operas skvēru pie Pilsētas kanāla. Tās tiks piekārtas un ieslēgtas šonedēļ, un pēc tam parks iemirdzēsies jaunās krāsās.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv