Kas un kā baro dzīvniekus Rīgas zooloģiskajā dārzā?

1. Augusts, 2019

Portāla Rīga.lv korespondenti devās uz Rīgas Zooloģisko dārzu, lai aicinātu uz sarunu Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētāju zoologu Ingmāru Līdaku. Viņš pastāstīja par to, kādēļ ir nepieciešama publiska dzīvnieku barošana, kurš drosminieks iet būrī pie tīģera un kad vislabāk vērot dzīvniekus.


− Dzīvnieku barošanas demonstrācijas zoodārzā notiek visu vasaru. Katru gadu programma nedaudz atšķiras, jo mainās dzīvnieku saraksts. Šogad, piemēram, dzīvnieku sarakstam pievienojās kapibaras un tapīri, kuri tikai nesen ir saņēmuši drosmi tuvoties zoodārza darbiniekiem.

Foto: publicitātes

Barošanas demonstrācijām līdztekus priekam, ko tās rada zoodārza apmeklētājos, ir arī trīs būtiski mērķi.

Pirmkārt, šādi pasākumi palīdz pārliecināt zoodārza apmeklētājus, ka dzīvnieki ir paēduši un aprūpēti un ka maizes gabals, ko kāds varbūt paņēmis līdzi no mājām, nemaz nav vajadzīgs. Zooloģiskā dārza iemītnieki saņem piemērotu uzturu atbilstoši režīmam, un baltmaize to ēdienkartē nekādā gadījumā nav paredzēta.

Otrkārt, mums nepieciešamības gadījumā ir jāspēj iedot medikamentus dzīvniekiem. Un, ja dzīvnieks jau ir pieradis saņemt barību noteiktā laikā un no noteiktām rokām, tad zoodārza darbiniekiem būs vieglāk iedot dzīvniekam tableti kopā ar barību.

Piemēram, roņi. Ja kādam no roņiem ir veselības problēmas, ir ļoti grūti to iemidzināt, lai veiktu medicīnisko pārbaudi, jo miegā tas var noslīkt savā baseinā.

Tāpēc ir svarīgi, lai ronis nebaidītos piepeldēt pie zoodārza darbiniekiem. Mums būs vieglāk paņemt asinis analīzēm, ja ronis būs pieradis klausīt un izpildīt vienkāršas komandas.

Vēl ir trešais mērķis. Tas nav tik pamanāmi, bet zoodārza dzīvnieku galvenā problēma ir nevis barības trūkums, bet gan bezdarbība. Savvaļā dzīvnieki pastāvīgi meklē barību, bet šeit viņi to iegūst pārāk vienkārši, tērējot tam krietni mazāk laika. Barošanas demonstrācijas ienes daudzveidību zoodārza iemītnieku ikdienā. Dzīvniekiem ir interesanti, tie gaida barošanu un ierodas noteiktajā laikā kā uz koncertu.

Turklāt mēs nekādā veidā tos nedresējam, dzīvnieki netiek spiesti kaut ko darīt, tie dara to, ko labprāt darītu jebkurā gadījumā, − ar prieku ēd!

Foto: Riga.lv

− Vai zooloģiskajā dārzā katru dienu var redzēt visu sarakstā iekļauto dzīvnieku barošanu?

− Ne gluži, dažiem dzīvniekiem ir dienas bez publiskās barošanas. Piemēram, nīlzirgam tā ir otrdiena un piektdiena, kad dzīvnieka mītnē tīra peldbaseinu. Šajā laikā nīlzirgs izkāpj krastā, un strādnieki ar lielu lāpstu darbojas ar ūdeni, tas, saprotams, nav kaut kas tāds, kas līdzinātos šovam. Savukārt lauvām ir īpaša diēta, jo arī brīvā dabā tām ne katru dienu izdodas noķert zebru, tāpēc zoodārzā lauvām ir arī badošanās dienas.

Dažus no zooloģiskā dārza iemītniekiem, piemēram, čūskas, mēs nebarojam apmeklētāju klātbūtnē, jo diezin vai kādam radīs prieku redzēt, kā piecmetrīgs pitons apēd trusīti. Bet arī bez čūskām Tropu mājā ir ko redzēt, piemēram, Tropu mēneša laikā var skatīties, kā tiek baroti bruņurupuči, krokodili un lielās zivis paku.

Foto: Riga.lv

− Kas ir šie drosmīgie cilvēki, kas baro dzīvniekus?

− Barošanas demonstrāciju laikā dzīvniekus baro cilvēki, kuri ilgstoši strādā ar konkrētajiem dzīvniekiem. Piemēram, tas pats nīlzirgs vai tīģeris var viegli nogalināt cilvēku, tāpēc kopējam jāspēj paredzēt sava aprūpējamā uzvedību. 

− Cik cilvēku strādā zoodārzā?

− Zooloģiskajā dārzā ir vairāk nekā 150 darbinieku, tajā skaitā elektriķi, santehniķi, galdnieki, šoferi, dārznieki. Ar dzīvniekiem strādā dažādu profesiju cilvēki. Vēlams, lai viņiem būtu ar zooloģiju vai zootehniku saistīta izglītība, bet tas nav obligāti. Galvenais, lai cilvēkam šis darbs patīk, un vēl – darbiniekam jābūt ļoti akurātam, atbildīgam un disciplinētam. Zooloģiskajā dārzā neaiztaisīts durvju aizbīdnis var radīt milzīgas problēmas. Bet iemācīties gatavot barību kaut vai mazajiem pērtiķīšiem kalitriksiem (un tā ir viena no grūtākajām ēdienkartēm zoodārzā!) nav nemaz tik grūti.

Foto: Riga.lv

− Kad ir labākais laiks zoodārza apmeklējumam?

− Zooloģiskajā dārzā visi gadalaiki ir labi, un, pat ja jūs šeit ieradīsieties četras reizes gadā, jūs vienalga atradīsiet kaut ko jaunu. Bet vasarā īpaši saistoši ir tas, ka var redzēt tik daudz mazuļu. Kad tie pieaugs, kļūs mazāk aktīvi, bet tagad var vērot dzīvniekus kustībā.

Ja iespējams, centieties ierasties zoodārzā no pulksten 11.30 līdz 14.30. Tas ir labākais laiks, lai pavērotu barošanas demonstrācijas un paklausītos mūsu lektoru stāstus!