Kas slēpjas aiz izremontētās VEF Kultūras pils durvīm?

16. Novembris, 2017

Rīt, 17. novembrī, pēc vērienīgas rekonstrukcijas savas durvis vērs VEF Kultūras pils. Rīga ir darījusi visu, lai leģendāro ēku ne tikai saglabātu, bet no jauna padarītu slavenu. Riga.lv, neatklājot galveno intrigu, pavēra izremontētās Kultūras pils durvis, lai jūs kaut ar vienu aci varētu apskatīt apdares greznumu un skaistumu, kas drīzumā būs pieejams pilnīgi visiem rīdziniekiem un pilsētas viesiem.


Kultūras pils ir kļuvusi pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Atjaunota Lielā skatītāju zāle ar 803 skatītāju vietām, tajā skaitā 18 cilvēkiem ar kustību traucējumiem.  Atjaunotajā kamerzālē ir 200 skatītāju vietas, tajā skaitā trim cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kultūras pilī ir arī Spoguļu zāle, kas paredzēta maksimums 100 cilvēkiem un divas mazākas telpas semināriem līdz 60 cilvēkiem.

Lielajā zālē uzstādīti krēsli kā “La Scala”

Krēslu izgatavotājs ir Itālijas uzņēmums "True Design SRL", kam ir liela pieredze teātra krēslu un skatuves aizkaru izgatavošanā.  Uzņēmums ir izgatavojis krēslus un aizkarus operai "La Scala" Milānā, muzikālajam teātrim Florencē, teātrim "Gerolamo" Milānā, kā arī teātrim Sjennā. Šī uzņēmuma ražotie krēsli ir uzstādīti arī Latvijā - kultūras pilī "Ziemeļblāzma" un M.Čehova Rīgas krievu teātrī.

Krēsli ir gatavoti no masīvkoka, tiem ir samta apšuvums, numurs ir izšūts ar zīda diegu (numuri ir redzami tumsā). Krēsli ir ērti un ergonomiski, kā arī tie nerada troksni, kas ir ļoti aktuāli viesiem, kuri kavē. Starp citu, labākai krēslu akustikai un ergonomikai, zālē un balkonā uzstādītie krēsli atšķiras.

Foto: Riga.lv

Akustiskajai sistēmai piemeklēts unikāls risinājums

Kultūras pilī ir ieviesti pilnīgi jauni un moderni gaismas un skaņas akustiskie risinājumi, lai zālēs varētu norisināties augstas kvalitātes koncerti. Akustiskie paneļi izvietoti uz sienām, tostarp arī balkonā, bet daļa – staro griestiem un griestu dekoriem, tie nav pamanāmi. Kultūras pilī izveidota mūsdienīga ierakstu studija.

Ir pilnībā nomainīti prožektori vestibilā. Tie tagad ir ar LED apgaismojumu un ir veidoti tieši VEF vajadzībām.

Skatuvei tagad ir orķestra bedre

Tajā ir iespējams izvietot 25 mūziķus. Skatuve ir kļuvusi ietilpīgāka, ir ieklāts jauns parketa grīdas segums (kopumā ēkā ir restaurēti 83 kvadrātmetri vēsturiskā parketa, atlikušais ir nomainīts. Izveidots automātisks mehānisms dekorāciju pacelšanai. Arī priekškars pacelsies un nolaidīsies automātiski (agrāk tas tika darīts ar rokām). Bet roku mehānisms ir saglabāts – vēsturei. Agrākās auduma dekorācijas ir nomainītas ar jaunām, kas izstrādātas no viskozes. Ugunsgrēka gadījumā tās kļūs par barjeru, lai norobežotu uguns izplatību no skatuves uz zāli vai otrādi.

Ir atjaunota skatuves vēsturiskā rotējošā daļa. Tur nekas nav mainījies ir veikti tikai restaurācijas darbi.

Foto: Riga.lv

Iepirkti vairāki mūzikas instrumenti

Zālēm ir iegādātas Steinway & Sons klavieres, kamerzālei – Yamaha klavieres, radošo kolektīvu nodarbībām – divas klasiskās un trīs digitālās klavieres.

Atstāti vecā dizaina fragmenti (vecās krāsas taisnstūri uz sienām)

Rīgas pašvaldības kultūras iestāde "VEF kultūras pils" ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir celta laika posmā no 1951. līdz 1960. gadam. Iekšējais plānojums un piecu telpu interjera apdare ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. Atjaunojot vēsturiskās ēkas, tiek ievērots princips - apmeklētāji tiek iepazīstināti ar atsevišķu vietu vēsturiskiem faktiem – sienu krāsojumiem, izmantotajiem materiāliem, utt.

Foto: Riga.lv

Tas, ka kultūras nams ir arhitektūras piemineklis, nedod lielas iespējas iekšējā iekārtojuma krāsu izvēlē. Krāsas palikušas iepriekšējās – pelēcīgi un zaļgani toņi, kā arī interjerā daudz izmantots koks.

Rekonstrukcijas laikā tika veikti dažādi interesanti atradumi – ēkas būvniecībai izmantoti ne tikai tradicionāli materiāli, bet arī būvgruži, kuri veidojušies pēc Melngalvju nama un Sv. Pētera baznīcas bombardēšanas.

Izdevies saglabāt vēsturiskās vitrāžas

Precīzāk – tikai daļu. Atlikusī daļā ir restaurēta. Ēkai ir dubultie logi, tāpēc iekšējie logi tika nomainīti pret jauniem koka logiem, lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti.

Foto: Riga.lv

Atrisināta sanitārā aprīkojuma trūkuma problēma

Pagraba telpas ir kļuvušas funkcionālākas. Tur izveidotas papildus tualetes, tostarp arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tagad pagrabā ir 10 sieviešu, 6 vīriešu tualetes un divas tualetes personām ar kustību traucējumiem. Kultūras pils tagad beidzot kļūs pieejama cilvēkiem invalīdu ratiņos. Viņiem ir izveidota atsevišķa ieeja, ierīkots lifts.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv