Kas notiek Rīgas Centrāltirgus pazemē?

10. Maijs, 2016

Katru dienu Rīgas Centrāltirgu apmeklē līdz pat 100 tūkstošiem cilvēku. Cilvēki izvēlas gaļu, zivis, dārzeņus, taču pašlaik rosība notiek pie ziediem – izvēlas stādus vasarnīcām. Reti kurš aizdomājas, ka visus piecus paviljonus apvnieno milzīgi pagrabi. Uz tirgus pazemi devās info.riga.lv žurnālisti.


Pastaiga pa pagrabu sākās gaļas paviljonā. Starp tirdzniecības vietu rindām uz leju ved nemanāmas kāpnes, pa kurām info.riga.lv žurnālisti apsarga pavadībā  devās leģendārajā Rīgas Centrāltirgus pazemē. Dzirdēts par to ir daudz, taču nepiederošām personām ieeja tur ir aizliegta – to darīt var tikai darbinieki.

Foto: Nora Krevņeva

Kopējā pagraba platība – 2 hektāri. Šeit ir nelielas telpas, kuras īrē tirgotāji. Telpas gaļas sadalīšanai, zivju sagatavošanai tirdzniecībai, milzīgi ledusskapji un saldētavas. Šeit ir viss, lai ievērotu produktu uzglabāšanas sanitārās prasības. Lūk, kā izskatās ledusskapja iekšienē. Maksimālā temperatūra – plus 4 grādi pēc Celsija.

Foto: Nora Krevņeva

Pagrabi ar tādām telpām, kā aprakstījām augstāk, ir zem visiem paviljoniem. Tie ir savienoti ar transporta maģistrāli, kas ir 337 metrus gara. Zem zemes iespējams nokļūt no gaļas līdz zivju paviljonam, apejot tirgotāju stendus un apmeklētāju masas.

Foto: Nora Krevņeva

Nonākt pazemē iespējams ne tikai no paviljona, bet arī no ielas. Ieejas vārti atrodas pie kanālmalas, pretī Rīgas Starptautiskajai autostacijai. Šeit kaijas cieši novēro zivju pārdevējus.

Foto: Nora Krevņeva

Reiz, pirmskara laikos šeit tika izkrauts upes transports, piegādātas preces. Pazeme radās reizē ar paviljoniem, jo produktus, kas bojājās ātrāk, vajadzēja glabāt vēsā vietā un pagrabi tam bija pilnībā piemēroti. Rīgas Centrāltirgus paviljoni līdz Pirmajam pasaules karam atradās Vaiņodē un kalpoja vācu armijas kaujas cepelīnu vajadzībām. Pagājušā gadsimta 20-tajos gados tos ar dzelzceļa palīdzību pārveda uz Rīgu, uzbūvēja no jauna, un tā radās tirgus. Pazeme tiek aprūpēta – pirms trim gadiem tajā tika izlīdzināta grīda un periodiski notiek infrastruktūras uzlabošanas darbi, piemēram, saldēšanas telpu izveide.

Pasaulē ir saglabājušies vien daži cepelīnu angāri – Francijā, Vācijā, Lielbritānijā, ASV un Brazilijā. Un pieci – Rīgā. Nonākt pazemē var organizētas grupas. Ekskursijas rīko divas firmas - www.jaunirakursi.lv un citadariga.lv