Kas jāzina par bezmaksas stāvvietām, kas vasarā tiks izveidotas Rīgā

10. Februāris, 2017

Malienas, Lielvārdes, Hipokrāta un Vaidavas ielās šovasar parādīsies vairākas autostāvvietu “kabatas”.  Ir ieplānoti vēl vairāki projekti, kurus Rīgas domes Satiksmes departaments plāno īstenot tuvākā gada vai divu laikā. Lielākā daļa bezmaksas (!) pilsētas autostāvvietu paredzēts būvēt pie izglītības iestādēm un guļamrajonu daudzdzīvokļu mājām.


Autostāvvietu problēma ir tik aktuāla, kā vēl nekad. Lielākā daļa daudzdzīvokļu māju pagalmu ir projektēti padomju laikos, kad automašīnas bija greznība. Tagad vienai ģimenei mēdz būt pat divi transportlīdzekļi. Maksas stāvvietas pakāpeniski “izmirst”, iedzīvotāji  dod priekšroku novietot automašīnas pie mājas – uz ielām, pagalmos. Un tas rada problēmas.

Pagājušajā gadā Rīgas dome veica pētījumu ar pretrunīgiem rezultātiem: 30% rīdzinieku atzīmēja, ka viņiem ir ērtāk atstāt mašīnas pie savas mājas, tajā pašā laikā 70% pilsētnieku nepatīk, ja automašīnas tiek novietotas zem viņu logiem.

Bet, ja vien šis jautājums skartu tikai ērtības un vizuālo komfortu… Problēma ir tajā, ka automašīnas, kas novietotas pagalmu iebraucamo ceļu malās rada arī drošības risku. Neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji un glābēji bieži vien sūdzas par nespēju piebraukt pie mājas avārijas gadījumā, jo gar mājām pārāk cieši novietotas automašīnas. Daudz sūdzību Satiksmes departaments saņem no mācību iestāžu vadītājiem, jo autostāvvietu trūkuma un jau pārāk blīvi novietotu automašīnu dēļ vecāki nevar bērnus aizvest uz skolu vai bērnudārzu.

2016. gadā pilsētas vadība solīja, ka uz mikrorajonu galvenajām ielām, uz zemes gabaliem, kas pieder pašvaldībai, tiks izveidotas pašvaldības autostāvvietas. Visu pagājušo gadu noritēja autostāvvietu plānošana: tās tiks būvētas gar sarkanajām līnijām. Šogad gandrīz visos mikrorajonos tiks uzsākta to būvniecība. Pašlaik noslēgti trīs līgumi par būvniecību. Vienam stāvvietu objektam notiek būvniecības iepirkuma procedūra.

Kopumā vēl ieplānoti 14 objekti, kuros kopumā ir aptuveni 1000 vietas, arī par šiem objektiem tiks izsludināti būvniecības konkursi. Ja vienošanās noritēs veiksmīgi, autostāvvietas varētu parādīties tuvākā gada - divu laikā. Jo dažas no tām būvnieki sola pabeigt 14 dienu laikā!

Pateicoties autostāvvietu “kabatām”, Rīgas dome plāno atslogot mikrorajonu daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus no tur novietotajām automašīnām.

Rīgas pilsētas izpilddirektora pārstāvis Uģis Vidauskis apliecina: “Ir skaidrs, ka “kabatu” izbūve  neatrisinās problēmu vispār, Rīgas dzīvojamo rajonu iekškvartāli nav paredzēti tik lielam automašīnu skaitam, kā iedzīvotājiem šodien būtu nepieciešams. “Kabatas” ir paredzētas, lai kaut kā uzlabotu situāciju un dotu alternatīvu iespēju tiem, kuriem vienkārši nav, kur atstāt savu auto. Kā atzīmē “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāve Santa Vaļuma, ir vēl viena problēma, kuru bieži norāda rajonu iedzīvotāji: cilvēki sūdzas, ka konkrētos pagalmos automašīnas novieto cilvēki, kuri tur nemaz nedzīvo. Pastāv veids, kā izvairīties no šādām situācijām – pieņemt lēmumu par automašīnu novietošanas ierobežošanu pagalmā. 

Vietas, kur šovasar tiks izveidotas jaunās autostāvvietas:

Šogad jaunās autostāvvietas tiks izveidotas Malienas, Lielvārdes, Hipokrāta un Vaidavas ielās. Notiek saskaņošana par bezmaksas autostāvvietu izveidi Ilūkstes, Ulbrokas, Rušonu, Valdeķu, Ēbelmuižas, Dammes un Zolitūdes ielās, kā arī Anniņmuižas bulvārī. Pēc tam autostāvvietas tiks izveidotas arī citos Rīgas rajonos. 

1.Hipokrāta iela (no Gaiļezera ielas līdz Biķernieku ielai)

Šajā ielas posmā “kabatas” tiks izveidotas blakus braucamajai daļai. Autostāvvietas atradīsies paralēli ielai, un tās pildīs divas funkcijas:

  • no 7:00 līdz 19:30 tiem, kas apmeklē tuvākās mācību un medicīnas iestādes (89. vidusskolu, Mežciema pamatskolu, sporta skolu, 242. bērnudārzu un Sociālās aprūpes centru “Gaiļezers”) automašīnas drīkstēs novietot ne ilgāk, kā uz pusstundu.
  • no 19:30 līdz 7:00 – tuvējo daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju vajadzībām. Bez laika ierobežojuma.

Tas ir, mašīna no autostāvvietas būs jāpārvieto ne vēlāk kā plkst. 7:30. Bet tas dos iespēju izvairīties no gadījumiem, kad mašīnas autostāvvietās tiek “aizmirstas” vairākas nedēļas un mēnešus, piemēram, ziemas periodā. Savukārt problēma ar automašīnu novietošanu vecākiem, kas savus bērnus ved uz skolu, tā arī netiktu atrisināta.

Vēl līdz šim brīdim šajā vietā pienācīgas autostāvvietas nav bijis. Vecāki bijuši spiesti savas mašīnas atstāt nomaļās vietās, zaļajās zonās, un izkāpt no mašīnas nav ļāvušas peļķes.

Vietu skaits autostāvvietā: 36 gab.

2.Lielvārdes ielā (no Gunāra Astras ielas līdz Dzelzavas ielai)

Foto: Riga.lv

Autostāvvieta tiks izveidota apstādījumu zonā, gar Biķernieku mežu ar vairākām “kabatām”, Blakus atrodas 80. vidusskola un dzīvojamās mājas. Laika ierobežojuma šajā autostāvvietā nav. Autostāvvietu varēs izmantot gan bērnu vecāki, kas ved savus bērnus uz skolu, gan guļamrajona iedzīvotāji, kā arī tie, kas devušies uz Biķernieku mežu, lai dotos pastaigā.

Vietu skaits autostāvvietā: 108 gab.

3.Malienas ielā (no Veldres ielai līdz Juglas ielai)

Arī šī autostāvvieta tiks izveidota apstādījumu zonā, blakus braucamajai daļai. “Kabatas” šeit būs nelielas, segums – asfalts. Šeit atrodas tikai viena skola – Rīgas Ezerkrastu pamatskola. Autostāvvieta vairāk paredzēta vietējiem iedzīvotājiem. Laika ierobežojuma nav.

Vietu skaits autostāvvietā: 53 gab.

4.Vaidavas ielā pie 60.vidusskolas

Foto: Riga.lv

Autostāvvieta atrodas pretī veikalam “Krūza”, vietā, kur reiz bijis boulings.  Sākotnēji plānots, ka vietu būs vairāk, taču sarežģītas komunikācijas un koki, kurus nedrīkst nocirst, šo uzdevumu ir apgrūtinājuši, tāpēc šeit būs tikai 12 vietas.

Tā kā blakus atrodas 60. vidusskola, arī šeit, tāpat kā Hipokrātu ielas autostāvvietai, būs divi darba laiku režīmi:

  • no 7:00 līdz 19:30 tiem, kas apmeklē tuvākās mācību un medicīnas iestādes, automašīnas drīkstēs novietot ne ilgāk, kā uz pusstundu.
  • no 19:30 līdz 7:00 – tuvējo daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju vajadzībām. Bez laika ierobežojuma.

Tajā pašā laikā ierobežojumi attiecas tikai uz vietām, kas atrodas tieši pie skolas. Būs vietas, kurās mašīnas drīkstēs novietot bez laika ierobežojuma.

Vietu skaits autostāvvietā: 12 gab.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai var būt situācija, kad, lai uzceltu autostāvvietu, tiks nojaukts bērnu rotaļu laukums?

Nē, tā nevar būt. Autostāvvietas tiek plānotas zaļo zonu joslu vietā. Un tur, kur atrodas sarkanās līnijas, bērniem nekad nekas netiek būvēts. Šīs vietas ir paredzētas tikai brauktuvēm un ietvēm.

Kāds būs vidējais attālums, kas pēc automašīnas novietošanas būs jāmēro to īpašniekiem?

Aprēķināts, ka vidēji cilvēkiem būs jāmēro aptuveni 300 metri, ne vairāk. Tāpat pie šīm autostāvvietām būs ātruma ierobežojumi – 30 km/h, jo blakus atrodas mācību iestādes.

Vai tiks salaboti ceļi, kas atrodas blakus autostāvvietām?

Vietās, kur autostāvvietas robežojas ar pagalmu pievadceļiem vai sabiedriskā transporta pieturām, visdrīzāk jā. Bet braucamās daļas remontētas netiks.

Vai vietas ap autostāvvietām tiks labiekārtotas?

Jā, pie tām tiks izveidotas zaļās zonas – tiks stādīta zāle, krūmi. Lielākā daļa projektu paredz bruģētus trotuārus, jaunas barjeras.

Daļa autostāvvietu tiks klātas ar asfalta segumu, daļa – ar bruģi. Ir padomāts par celiņiem, lai cilvēki, izkāpjot no mašīnas, pēc tam varētu doties pa trotuāru. Vairākas autostāvvietas paredz paralēlo automašīnas novietošanu, citas – perpendikulāro ar vienvirziena kustību.

Vai plānots pagalmos, kuri atrodas blakus “kabatām” zīmēt dzeltenās līnijas?

Tā vienkārši zīmēt dzeltenās līnijas pagalmos nevar, to var darīt tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, ja piebraucamais ceļš nav caurbraucams un atrodas uz privātas zemes. Savukārt pagalmu remontu gadījumā uz laiku tiek izliktas zīmes, kā arī apsaimniekotājs brīdina savus iedzīvotājus uz remonta laiku savus transportlīdzekļus tur neatstāt.

Paziņojums par mājaslapas www.riga.lv sīkdatnēm ar norādēm uz mājaslapas sadaļu par sīkdatnēm, to pielietojumu un piekrišanas / piekrišanas atsaukšanas norādēm