Kāpēc Rīgā nedrīkst dedzināt kritušās lapas un kur tās nodot?

24. Oktobris, 2017

Kamēr daži guļ krāsainu lapu kaudzēs un uzņem rudenīgas bildes, ko ielikt savā Instagram kontā, tikmēr citu prātus nomāc, kur tad likt savākto lapu kalnus? Ja arī Tev ir piemājas dārziņš, kuru gribi sapost tīru un glītu, tad ieklausies portāla Rīga.lv padomos.


Dedzināt aizliegts

Mugura slapja, rokas jau nedaudz piekusušas, bet pie kājām – liela lapu kaudze. Labs darbs, kas padarīts, bet ko ar lapām darīt tālāk? Ja lapu nav ļoti daudz, tās drīkst likt maisā un ievietot tuvējā atkritumu konteinerā, bet tas nebūs variants, ja esat nogrābuši ļoti lielu teritoriju.

Dedzināt lapas pilsētas teritorijā stingri aizliegts, pat ja jums šķiet, ka ievērojat visas piesardzības normas. Par šādu rīcību var ātri vien saņemt sodu. Arī Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā norāda, ka praksē ir gadījumi, kad ugunsnelaimi izraisījis vien kārtīgi nepieskatīts ugunskurs.

Rīgas normatīvajos aktos kritušās lapas tiek pielīdzinātas sadzīves atkritumiem un tās dedzināt ir aizliegts.

Par ugunskura iedegšanu tam neparedzētā vietā draud naudas sods no 70 līdz 700 eiro apmērā (juridiskām personām - līdz 1400 eiro). Daudzi par šāda soda esamību nezina.

Arī uz mežu vest nedrīkst

Izrādās visai bieži kādam ienāk prātā savas lapas aizvest arī uz tuvāko mežu, un reizēm pat atstāt tur ar visu maisu. Tā gan darīt nedrīkst! Pat ja mežā tiek izbērtas tikai lapas, tas skaitās meža piesārņojums un par to var pat saņemt naudas sodu.

Sods par meža piesārņošanu fiziskām personām ir no 70 līdz 700 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām — no 350 līdz 2900, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

Rudenī Rīgas pašvaldības policija katru nedēļu saņem 1-2 izsaukumus uz vietām, kur nav sagrābtas vai ir aizdedzinātas kritušās lapas.

Talkā nāk pašvaldība

Tomēr pilsētas mērķis nav sodīt tās iedzīvotājus, bet gan vērst uzmanību uz rūpēm par apkārtējo vidi. Jau vairākus gadus, kā arī šoruden, pašvaldība plāno noteikt vairākas vietas pilsētā, kur tuvākajās nedēļas nogalēs privātpersonas varēs nodot savāktās kritušās lapas.

Savāktās lapas par pašvaldības līdzekļiem tiks nogādātas uz biomasas pārstrādes vietu Getliņu izgāztuvē. Lapu iekraušanu atkritumu izvedēja transporta līdzeklī iedzīvotājiem jāveic saviem spēkiem. Svarīgi ir tas, ka lapām nedrīkst būt citu sadzīves atkritumu piemaisījumu.

Vairāku gadu pieredze rāda, ka rīdzinieku atsaucība ir liela un lapu savākšanas punkti tiek aktīvi izmantoti. Ik gadu vidēji tiek izvestas apmēram 100 tonnas kritušo lapu.

Uzklausot iedzīvotājus un sabiedriskās organizācijas, kas pārstāv pilsētas apkaimju privātmāju īpašnieku intereses, Rīgas pašvaldība jau sesto gadu pēc kārtas noteikusi vietas pilsētā, kur, sākot ar oktobra beigām, trīs nedēļas nogales privātpersonas varēs nodot savāktās kritušās lapas.

Vairāk par adresēm var uzzināt šeit.