Kāpēc no Rīgas parkiem pazudušas vāveres?

17. Jūlijs, 2017

Vēl pirms dažām desmitgadēm viena no bērnu iecienītākajām izklaidēm, dodoties ārā, bija ne tikai baložu, bet arī vāveru barošana. Barotavas bija sastopamas gan parkos, gan mežos. Bet tagad vāveres ir izzudušas.


Pēc “Rīgas mežu” speciālistu vārdiem, vāveru Rīgas mežos patiešām ir maz. Un to izzušanas iemesls nav zināms. Rīgas Zooloģiskā dārza zoologi uzskata, ka pie vainas ir caunas, kas mazos Rīgas dzīvnieciņus ir apēdušas. Galvenā caunu pārtika ir lauka peles. Bet  tās nesmādē arī vāveres.

Starp citu, arī vāvere ir dzīvnieks – visēdājs. Tikai pasakās tās grauž tikai riekstus. Patiesībā bez riekstiem, sēklām, augļiem un zaļumiem tās ēd arī kukaiņus, olas, un pat nelielus putnus, zīdītājus un vardes. Galvenais vāveru bada laiks ir pavasaris, kad sēklas dīgst un tās nav piemērotas pārtikai. Tad vāveres ēd asnus un pumpurus.

Kur sastapt vāveres? Viena vāvere jau vairākus gadus dzīvo tieši Mežaparka lielās estrādes teritorijā. Runā, ka šo vāveri un tās radiniekus mežā iespējams sastapt, jo īpaši agri no rīta. Vāveres ir arī Biķernieku mežā un Vecmīlgrāvī.

Starp citu, Mežaparkā, pa ceļam uz bērnu laukumu no Mangaļu puses ir atrodama viena vāveru barotava, un pat zīme, kas norāda, ka šeit šis dzīvnieks tomēr mitinās. Bet, kā norāda zoologi, pašrocīgi veidot barotavas vāverēm nevajadzētu. Vasarā dzīvnieka piebarošana nav vēlama, jo tas vāverēm kaitē. Tās kļūst slinkas un parasti ēd to, ko tām nevajadzētu, kas iespaido to vielmaiņu un dzīves ilgumu.