Kāda debess parādība būs vērojama rīt, 13. novembrī?

12. Novembris, 2017

Šonedēļ rīdzinieki varēs vērot retu parādību: pietuvosies Mēness, Marss, Venēra un Jupiters. Visi šie debess ķermeņi būs redzami ar neapbruņotu aci ar vienu noteikumu - būs jāceļas agri no rīta, aptuveni 6.00.

 


13. novembrī Jupiters nostāsies blakus Venērai mazāk kā pusgrāda attālumā. No 16. novembra skatu papildinās dilstoša mēness sirpis.

Debesīs būs jāskatās dienvidaustrumu virzienā. Vēl viens svarīgs noteikums - debesīm jābūt skaidrām.

Zvaigžņu vērošana un interesanta un nedaudz mistiska nodarbe. Daudzi pat uzskata, ka vēlēšanās, kas iedomāta tieši brīdī, kad “nokrīt zvaigzne”, noteikti piepildīsies. Jo ir taču vērts pamēģināt!

Parasti spilgtākie “zvaigžņu lieti” ir vērojami augusta beigās un septembra sākumā, kad Zemei “ar spilgtu asti ”garām dodas Perseīdas meteoru plūsma.

Bet arī rudenī, ja ir pietiekami skaidras debesis, ir iespējams redzēt krītošas zvaigznes. Piemēram, Orionīda meteoru plūsmu. Šis zvaigžņu lietus tiek uzskatīts par vienu no skaistākajiem. Šogad Orionīdi savu kustību uzsākuši 2. oktobrī un tie būs vērojami līdz aptuveni 7-8 novembrim. Krītošo meteoru intensitāte – 15-20 stundā.

Ir iespējams redzēt arī citas “krītošās zvaigznes” – Leonīdu plūsmu. Tie nav visspilgtākie, bet arī ir redzami skaidrās debesīs. Plūsmas ātrums ir ne vairāk kā 10 meteori stundā. Taču šogad planētu sagaida Leonīdu pieplūdums, kas nenotiek bieži – reizi 33 gados. Kritīs 20-30 meteori stundā, kas vērotājiem šo parādību padarīs spilgtāku. Leonīdu krišanu būs iespējams vērot no 8. līdz 28. novembrim.

Pēdējā meteoru plūsma, ko būs iespējams redzēt vēl 2017. gadā, ir Geminīdi. Geminīdu krišanas kulminācija – 13.-14. decembris. Bet šo parādību būs iespējams vērot ilgstoši – no 4. līdz 17. decembrim. Vislabāk zvaigžņu lietus būs redzams no Ziemeļu puslodes, kas nozīmē, ka arī Latvijā.

Vairāk par to, kā pareizi vērot meteoru krišanu, lai nepalaistu garām savu “laimīgo zvaigzni”, lasiet šeit.