Kāds laiks gaidāms Ziemassvētkos?

22. Decembris, 2017

Sestdien Latvijas galvaspilsētā termometra stabiņš pakāpsies līdz +4 grādiem, dienā gaidāms slapjš neigs. Gaisa temperatūra svētdien būs +2...+3 grādi pēc Celsija skalas.


Svētdiena, 24. decembris, būs saulains - pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā publicētajām prognozēm, saule priecēs rīdziniekus no plkst. 8.00 rītā līz pat otrajai dienas pusei. Vakarā gaisa temperatūra būs +1 grāds, nokrišņi nav gaidāmi.

Pēc pašreizējām prognozēm, pirmdien, 25. decembrī, dienas otrajā pusē sāksies lietus, kas turpināsies līdz pat otrdienas rītam. 26. decembrī tiek prognozēta gaisa temperatūra līdz +6 grādiem, nokrišņi nav gaidāmi.

Pēdējos gados arvien biežāk ir novērojami gadi, kuros nesagaidām “baltus” Ziemassvētkus. 

Pēdējos desmit gados ir bijuši pat 4 Ziemassvētki (2006., 2013., 2015. un 2016. gadā), kas visā Latvijā ir pavadīti bez sniega. Visbiežāk Ziemassvētki bez sniega tiek pavadīti Baltijas jūras piekrastē – Pāvilostā laika posmā no 1981. gada pat gandrīz katrus otros Ziemassvētkus. Savukārt Alūksnes un Vidzemes augstienēs tikai 11% gadījumos Ziemassvētkos nav bijis sniega.

Foto: VSIA

Lielākā daļa domājot par “baltiem” Ziemassvētkiem, iztēlojas nevis plānu, pāris centimetrus biezu sniega kārtiņu, bet gan biezu sniega segu ar kupenām, kas līdzinās skatam no Ziemassvētku pastkartēm. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs apskatījis arī varbūtību, ka sniega sega Ziemassvētkos ir biezāka par 5 cm. Kopš 1981. gada visbiežāk šādi Ziemassvētki ir bijuši Alūksnes augstienē – 66% gadu, savukārt visretāk Baltijas jūras piekrastē, kur tik bieza sniega sega ir aptuveni reizi piecos gados. Tomēr visbiezākā sniega sega pēdējos 36 gados ir novērota Baltijas jūras piekrastē - 1981. gada otrajos Ziemassvētkos Vendzavā bija 51 cm bieza sniega sega, bet vidēji Latvijā vissniegotākie Ziemassvētki bija 2010. gadā, kad vidējais sniega segas biezums Latvijā bija 30,6 cm, Rucavā sasniedzot pat 47 cm.

Foto: VSIA