Kādi tetovējumi ir modē rīdziniekiem un pilsētas viesiem?

12. Aprīlis, 2017

Rīga ir ne tikai mīlestības pilsēta – tā ir ievērojama arī ar saviem tetovētājiem. Izrādās, ka mūsu pilsētā ir ļoti liela profesionālu tetovēšanas meistaru koncentrācija. Mums izdevās parunāt ar dažiem no viņiem un uzzināt, kā tas ir – tetovēt uz cūkas ādas, kad beigsies apsēstība tetovēt Deividu Bekhemu, kā arī par rīdzinieku iecienītākajiem tetovējumiem.


Agats (Artjoms Saveljevs), 32 gadi

“Manas dzīves noteikumi – dzīvot, mīlēt, attīstīties un radīt”

Foto: publicitātes

Savu pirmo tetovējumu es izveidoju uz cūkas ādas. Tad nebija nekādu baiļu, tikai milzīga interese. Otro reizi dzīvnieka ādu aizstāja cilvēka un tad, protams, pazaudēju daudz nervu šūnu. Bija bail nodarīt klientam sāpes, jo tad man jau bija pašam savi tetovējumi un es sapratu, kāda ir šī sajūta.

Ir grūti viennozīmīgi pateikt, kas motivē cilvēkus gulties zem tetovēšanas mašīnas adatas. Bieži tā ir vēlme izmainīt sevi un atšķirties no pūļa, aizbēgt no dzīves pelēcības. Iespējams, tā ir modes lieta. Estētika. Muļķība. Daļa tetovējumu uz mana ķermeņa ir svarīgu dzīves notikumu attēlojums. Pārējie man dod estētisku baudījumu, tāpēc es nolēmu ar tiem izdaiļot savu ķermeni.

Paradokss, bet 90-95% tetovējumu uz ķermeņa nepavisam nav estētiski. Uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tos meistarus, kas rada kvalitatīvus darbus. Viss pārējais ir zems tehnikas līmenis, kā rezultātā tiek sabojāta āda.

Bet es pilnīgi nepiekrītu no pirksta izzīstam stereotipam par to, ka tetovētiem cilvēkiem ir mazākas iespējas iekārtoties prestižā darbā. Varu derēt, ka kvalificētu neiroķirurgu “rauj uz visām pusēm”, pat par spīti tam, ka viņš no galvas līdz kājām ir klāts tetovējumiem. Svarīgs ir nevis tas, kas cilvēkam ir uz ķermeņa, bet gan tas, kā cilvēks sevi parāda profesionālā ziņā.

Foto: publicitātes

Kas attiecas uz Rīgu, tad mums ir attīstīta tetovēšanas kultūra. Tik nelielai pilsētai šeit strādā liels skaitlis profesionālu tetovēšanas meistaru. Taču oficiāli tetovēšana Rīgā aizsākās tikai pirms 20-25 gadiem, tāpēc diez vai mēs varam runāt par kulturāli atšķirīgu vietējo rokrakstu. Ja aptveram visu ģeogrāfiju kopumā, tad dienvidu valstīs lielākoties ir melnbalti tetovējumi. Jo tālāk valsts ir uz ziemeļiem, jo biežāk iespējams sastapt krāsainus darbus uz ķermeņa. Rīga ir daudzkulturāla pilsēta, tāpēc šeit ir populāri gan krāsainie, gan melnbaltie tetovējumi.

Par modes tendencēm Rīgas publikas kontekstā – par to es nevaru spriest, jo es pats veidoju savus darbus un jau gatavām skicēm un projektiem atrodu cilvēkus. Galvenokārt veidoju zīmējumus reālisma un sirreālisma stilā – tie visi savā ziņā ir vienādi. Iedvesmu gūstu no sievietēm, mūzikas un ceļojumiem.

Vairāk Agata darbu iespējams apskatīt viņa oficiālajā Facebook lapā.

Tom InnerFade, 29 gadi

“Strādāt par stomatoloģijas klīnikas direktoru bija garlaicīgi, tāpēc es atgriezos pie tetovēšanas”

Foto: publicitātes

Vairāku gadu laikā tetovēšana man bija hobijs “for fun”. Laiku pa laikam es izveidoju tetovējumus pazīstamiem cilvēkiem, bet galvenokārt savu laiku veltīju darbam un koncertu organizēšanai, ar ko es nodarbojos jau desmit gadus. Taču ar laiku tetovēšanas māksla ieņēma galveno pozīciju manā dzīvē, tāpēc tagad visu savu laiku veltu pašizaugsmei šajā jomā, apmeklēju zīmēšanas nodarbības.

Kas attiecas uz Rīgu, mums ir ļoti attīstīta tetovēšanas kultūra! Var jau runāt par patiešām ievērojamiem tetovēšanas meistariem, kas mūsu nelielajai galvaspilsētai ir ļoti liels rādītājs. Vietējo tetovēšanas meistaru darbi ir pieprasīti visā pasaulē, tāpēc šie speciālisti visu laiku ceļo.

Rīgas publika ir ļoti patīkama klientūra. Rīdziniekiem nav personības kultu no sērijas: “Ak, Dievs! Deivids Bekhems sev ir uztaisījis tetovējumu, aiziešu un uztaisīšu sev tādu pašu!”. Lielākoties viņi tetovējumos ieliek personīga rakstura nozīmi. Un tas ir patīkami!

Foto: publicitātes

Starp citu, Rīgā, salīdzinājumā ar Eiropu, ir ļoti demokrātiskas cenas par tetovējumiem, tāpēc ārzemnieki, kā jūs jau noprotat, brauc uz šejieni ne tikai, lai dzertu (smejas). Pārsteidzoši, bet ārzemju viesi bieži sev tetovē latviešu simbolus, Rīgas siluetus un kādus atsevišķus Brīvības pieminekļa elementus. uz jautājumu “Kāpēc?”, viņi atbild: “Par piemiņu!”. Pēc manas pieredzes, mūsdienās starp rīdziniekiem latviešu simbolika ir viena no populārākajām tēmām tetovēšanā. Tas viennozīmīgi ir modes kliedziens!

Starp meitenēm jau ilgus gadus visbiežākais tetovējums ir bezgalības zīme. Uzminiet, kur? Tieši tā, visbiežāk pie plaukstas locītavas! Puišiem nevar izsekot tādām visaptverošām līdzībām, kaut gan daudzi vēl aizvien lūdz izveidot “tribal” tetovējumus. Pagājušajā sezonā bija mode uz krūtīm tetovēt pūces un briežus.

Kopumā tetovēšanas joma ir bagātīgs pamats interesantiem stāstiem. Daudzi vietējie tetovētāji ir slaveni visā pasaulē, kas ļauj Latvijai, un daļēji arī Rīgai, ieņemt pirmo vietu tetovēšanas mākslas pasaules arēnā!

Vairāk Toma darbu iespējams apskatīt viņa oficiālajā Facebook lapā.

Māris Pavlo, 32 gadi

“Tas esmu es – tetovētājs bez tetovējumiem”

Foto: publicitātes

Pirmais tetovējums, kuru es uztaisīju, bija “tribal” uz kāda puiša pleca. Atceros, man ar viņu bija savstarpēji izdevīga noruna: es viņam uztaisu bezmaksas tetovējumu, bet viņš man dod iespēju praktizēties. Neskatoties uz pieredzes trūkumu, man nebija nekādu baiļu vai pārliecības trūkuma par to, ka kaut kas varētu noiet greizi. Tieši otrādi, es biju izlēmības un entuziasma pilns. Pirmajai reizei tetovējums padevās pat ļoti neslikts.

Kas attiecas uz mani, es pats esmu tetovētājs bez tetovējumiem. Jā, ir arī tādi! Man patīk kvalitatīvi izveidots tetovējums uz ķermeņa, bet es neuzskatu par nepieciešamu “noklāt” ar tiem savu ķermeni.

Foto: publicitātes

Kaut kad sen es uztaisīju sev nelielu tetovējumu, bet drīz vien to noņēmu ar lāzeru. Visi šie nepamatotie stereotipi par to, ka tetovēšanas meistariem jābūt “notetovētam” un jāatbalsta izlaidīgs dzīvesveids ir muļķības. Man sniedz baudu tetovēšana un tas, ka es redzu, ka cilvēki ir apmierināti ar mana darba rezultātiem. Meistaram pret savu darbu vajadzētu attiekties ar profesionalitāti un bezgalīgi praktizēties.

Starp rīdziniekiem īpaši populāras ir latviešu nacionālās zīmes, senie ornamenti. Man šķiet, ka cilvēkiem tas ir viens no veidiem, kā paziņot par savu kulturālo identitāti. Pēc klientu vārdiem, noteiktas zīmes, atkarībā no to nozīmes, ir apveltītas ar īpašu enerģētiku un nodot tās nēsātājam spēku. Ne šī vārda fiziskā nozīmē, protams (smaida).

Foto: publicitātes

Tetovēšanas māksla ir rezonanse starp meistaru un klientu. Un vēl tas ir bezgalīgs izaugsmes process un jaunu robežu atvēršana, kas ļauj izkāpt no ierastajiem rāmjiem un mūsu apziņas robežām.

Vairāk Māra darbu iespējams apskatīt viņa oficiālajā Facebook lapā.